'Ik zou gek worden van dat geschreeuw, maar het werkt wel' II tegen Ajax niet als een favoriet 23 maar zijn rendement blijkt verrassend hoog RTV Noord had er onlangs speci aal een headliner van getikt, direct na FC Groningen-RKC. Nadat Danny Buijs zich in de tweede helft timide had gedragen, ont hulde de regionale zender de oor zaak. 'Buijs was zijn stem kwijt', kopte de omroep. ,,Ik zou als speler stapelgek worden van dat geschreeuw vanaf de zijlijn", zegt Martin Drent, oud-ploeggenoot van Buijs. ,,Maar in Groningen werkt die aanpak prima." Groningen is een van de verras singen in de eredivisie. En die prestaties kunnen niet los worden gezien van de aanwezigheid van Buijs. De oud-middenvelder is vanwege zijn fanatisme een van de kleurrijkste trainers. Toch doet zijn wijze van coachen ook wenk brauwen fronsen. ,,Weet je wat ik me soms afvraag", zegt oud trainer Jan Everse. ,,Zou die jon gen ook wat van de wedstrijd zien? Ik denk: hoe drukker je bent, Danny past met zijn rauwe karakter bij één Nederlandse topclub: Feyenoord des te minder je ziet. Daarom zaten Willem van Hanegem en Johan Cruijff altijd zo stil. Ze ana lyseerden, ze kéken. Logisch. Als je voortdurend bij moet sturen, heb je je huiswerk niet gedaan." Maar die vlieger gaat in Gronin gen niet op, zegt Drent, nog altijd volger van de club. ,,Buijs wordt gezien als zeer goede trainer. En als perfectionist. Dat geschreeuw is onderdeel van dat perfectio nisme, denk ik. Hij wil alles onder controle houden. Zijn spelers storen zich er niet aan. Sterker: ze hebben het nodig en voelen zich er sterker door." De aanpak van Ron Jans bij FC Twente is een hele andere. En laat juist hij hét voorbeeld zijn voor Buijs, zo bekende laatstge noemde enige jaren terug. Hoe kijkt Jans aan tegen de ontwikke ling van Buijs? ,,Danny is een ex plosieve, zelfkritische jongen. Ik denk dat hij, wanneer je het hem op de man afvraagt, zelf ook vindt dat het soms een tandje minder kan. Toch vind ik dat je hem te kortdoet door hem als schreeuwer neer te zetten. Hij is veel méér dan dat. Enthousiast bijvoorbeeld. Leergierig ook. En kundig. Anders haal je niet zulke resultaten." Grote vraag: zou zijn imago voor topclubs een reden zijn hem met te halen als coach? Everse: ,,Als ik me niet vergis laat Diego Simeone zich ook weleens horen. En je kunt niet zeggen dat Atletico Madrid het slecht doet." Drent kan dat beamen. Al plaatst hij wel een nuance. ,,Het hangt ervan af op welke topclub je doelt. Kijk, naar Ajax zal Danny echt nooit gaan. Hij past met zijn rauwe ka rakter bij uitstek bij één Neder landse topclub: bij Feyenoord." doelpunten goed voor een punt. De twijfels die Antony meenam - bij Sao Paulo liet zijn rendement te wensen over - liet hij in Amster dam snel verdampen. In zijn eerste veertien eredivisieduels was hij im mers bij evenveel goals betrokken. Sinds eind vorige eeuw waren er slechts drie spelers die dergelijke cijfers konden overleggen. Richard Knopper kon die verwachtingen vervolgens niet inlossen. Luis SuSrez (16) deed dat wel, terwijl Brian Laudrup (17) in de nadagen van zijn carrière aantoonde het scoren en aangeven niet verleerd te zijn. Antony kan dus met recht (en niet alleen vanwege zijn geblon deerde coupe) een goudhaantje genoemd worden. Geen wonder dat de Ajax-supporter de behendige rechtsbuiten onmiddellijk in de ar- men heeft gesloten. Maar bij het grote publiek heeft Antony niet automatisch de gunfactor. Dat geldt voor een Ajax-speler al snel, laat staan als de smaakmaker een (licht) ontvlambare indruk maakt. Wie op de Braziliaan lette in de voorbije wedstrijden, zag hem eerst Kwasi Wriedt natrappen tegen Willem II, gefrustreerd een bal de tribune in jagen en hautain een bal over te genstander Philipp Max heen scheppen tegen PSV. Neymar Antony heeft daarin wat weg van Neymar. Ze krijgen met briljante schijnbewegingen het publiek op de banken, maar kunnen tegelijk ergernis wekken omdat hun ingevingen als provocaties geïnter preteerd kunnen worden door de tegenstanders. Dat laat onverlet dat als het op het stichten van gevaar aankomt, Antony tot de beste spelers van Ajax behoort. Vooral in het creëren van kansen en het aantal geslaagde dribbels blijkt hij nagenoeg de beste. Wat beter kan en moet, is zijn doelgerichtheid. En dat balverlies van Van Basten dan? Onzin. Nog niet één van de vier balcontacten gaat in zijn geval verloren. Dat is niet veel voor een vleugelspits die risico in zijn spel legt. Ter vergelijking: Dusan Tadic leverde dit seizoen één op de drie ballen in. Aanvaller Gyrano Kerk van FC Utrecht staat in dat klasse ment derde (43,1 procent). Wat je ook van de grillige ras voetballer Antony vindt, zijn meer waarde voor Ajax kan op basis van zijn eerste half jaar in Amsterdam nauwelijks betwist worden. de underdogrol: 'Jij hebt de bal en wij pakken 'm af. En dan proberen we binnen 8 seconden te scoren.' Zoals PSV zondag begon, dat was Vollgass, maar niet met 100 kilometer per uur, maar met wel 300. Zó klapten ze erop. Ook spe lers als Donyell Malen, Cody Gakpo en Mohamed Ihattaren In die filosofie kiezen ze ervoor om altijd te blijven denken vanuit de underdogrol smeten met hun krachten. Ze doen zoiets zonder morren voor een trainer die ze als vakman res pecteren en met wie de verstand houding uitstekend is. Alleen: ze zijn in aanleg géén krachtmensen zoals Ibrahim Sangaré of Denzel Dumfries. Zij zijn intuïtieve den kers, met een creatief DNA. Juist het script van 0-2 was perfect om d^e kwaliteiten uit te buiten. Bal het werk laten doen, positiespel spelen, momenten kiezen om vaker toe te slaan. Maar als je al zoveel energie hebt ver bruikt, verlies je je intuïtieve ge dachten. Je zag het bij Gakpo, Malen, Ihattaren en Zahavi. Moe in het hoofd. En dan lijkt het alsof spelers niet genoeg conditie heb- ben in de benen. Dat is het niet. En natuurlijk luistert het nauw. Een trainer wil zijn elftal ook niet uit de wedstrijd wisselen. Stel: Schmidt had in de rust of kort erna Noni Madueke ingebracht. En hij had Malen naar links verplaatst. Of één controlerende middenvelder ingewisseld voor een creatieve, dan is de vraag: wie eruit? Zahavi, na twee goals tegen Ajax? Gakpo, als beste PSV-schutter van het sei zoen? Rosario als balafpakker? Een absolute waarheid is er niet. Eén gelijk ook niet. Maar het is boeiend om zo over de psycholo gie van een wedstrijd na te den ken. Zeker ook voor Schmidt, in zijn eerste seizoen in de Neder landse voetbalcultuur. dinsdag 12 januari 2021 Danny Buijs (38) laat zich horen met FC Groningen. In de meest letterlijke zin. Hij is tijdens duels de meest luidruchtige trainer in de eredivisie. Is die eigenschap een last of een zegen? Dennis van Bergen Groningen - Martin Drent (50) - Ricardo Moniz Denzel Dumfries (links) van PSV in duel met Ajax-aanvoerder Dusan Tadic tijdens de topper van afgelopen zondag. foto pim ras Danny Buijs, trainer van FC Groningen. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23