21 Vraag het onze specialisten Rijst met sopropo Mijn man is snel boos op de kinderen. Wat kan ik doen? .••I" Mijn goede voornemen is vaker nee leren zeggen. Hoe pak ik dat aan? Ik word moe van al het geklaag over thuiswerken, hoe bespreek ik dit? Heel veel andere bittere stoffen lusten we wel. Sterker nog, de laatste tijd waarderen we die steeds meer. Bittere bieren, zoals IPA-bier, zijn de afgelopen jaren enorm popu lair geworden.'' Het is dan ook jammer dat veel groenten, zoals spruitjes en witlof, de afgelopen decennia minder bitter zijn geworden, zegt Klosse. ,,Die smaak is door veredelaars langzaam uit groenten gekweekt, terwijl de gezondheidseffecten meestal van de bitter smakende stoffen komen. Het is een beetje speculeren omdat er nog geen onderzoek naar is gedaan, maar ik kan me voorstellen dat de huidige witlof en spruitjes minder opleveren voor je gezondheid dan vroeger, omdat er minder gezonde stoffen in zitten.'' Het loont dus zeker om je kinde ren, of jezelf als dat nodig is, bitter voedsel te leren eten. Dat is niet moeilijk, zegt hoogleraar De Graaf. ,,Door het een keer of tien te proeven, vind je het op een gegeven moment lekkerder. Dan hebben we het over licht bitter voedsel, waaronder spruitjes, witlof en broccoli. Heel bittere producten ga je nooit lekker vinden, hoe vaak je ze ook proeft.'' RECEPT 'Door bitter voedsel een keer of tien te proeven, vind je het op een gegeven moment lekkerder' dinsdag 12 januari 2021 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Je vraag vat het probleem meteen aardig samen: hij is namelijk steeds boos en jij vraagt je af wat jij kan doen. En daar moet je echt mee oppas sen, want het gevaar in ge zinnen waar onaccepta bel gedrag wordt ver toond is dat de omge ving zich aan gaat pas sen. Maar in een gezin horen de gezonde krachten altijd lei dend te zijn, omdat ----- V< '9 .--«y».- kinderen die zich naar onge zonde krachten moeten schik ken een grotere kans op een verwrongen ontwikkeling lopen. Kortom, het gaat dus niet om wat jij of de kinderen moeten doen, maar wat je man moet gaan doen. Allereerst zal hij moeten erkennen dat hij een woedeprobleem heeft. Ten tweede zal hij actief moeten worden om dat probleem aan te pakken. En ten derde moet hij steeds zijn excuus aanbie den als het mis gaat. Pas dan zullen de kinderen namelijk snappen dat zij niet het pro bleem zijn, maar dat hun vader aan het leren is zijn woede wat meer onder controle te krijgen. Stap - vk één is de moeilijkste, rnaar een andere weg is er helaas niet. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Deze jaarwisseling heb ik meerdere mensen dit voorne men horen uiten. Of het ook een goed voornemen is, hangt er natuurlijk vanaf waartegen je nee zegt. Van in het wilde weg nee zeggen wordt het leven er meestal niet beter op. Dan wijs je wellicht din gen af die goed voor je had den kunnen zijn alleen maar omdat je nee wilde kunnen zeggen. Nadenken dus over waartegen je nee wil leren zeggen, en waar tegen ja. Een collega van mijn vriendin gaf haar eens de vol gende overweging mee: 'Nee zeggen is ja zeggen tegen je zelf.' Daar heeft ze nog steeds veel aan. Het laat zien dat elk nee tegelijk ook een ja is. De filosoof Nietzsche deed even eens aan goede voornemens. Op 1 januari 1882 noteert hij: 'Ooit wil ik nog eens uitsluitend iemand zijn, die ja zegt!' Daar mee bedoelde hij ja zeggen tegen al het noodzakelijke en onvermijdelijke in het leven, daarvan zelfs de schoonheid leren inzien. Amor fati noemt hij dat: liefde voor het lot. Misschien is dat wel het mooiste nee: een nee dat in dienst staat van ja tegen het leven. BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Klagen geeft vaak negatieve energie en zorgt voor minder zin om zaken aan te pakken. Ook steken we elkaar makke lijk aan in klagen. Aan de an dere kant kan even 5 minuten je hart luchten ook spanning laten afvloeien. Het is belang rijk om niet in het klagen te blijven hangen. Bespreek hoe het voor jou is. Zoals je het beschrijft word jij ook niet blij van thuiswerken en probeer je er het beste van te maken. Daarbij wil je deze lastige situa tie niet lastiger maken dan hij al is. Kijk samen of klagen de beste manier is om de stress of frustratie van thuiswerken af te laten vloeien of dat er ook alternatieven zijn, zoals elkaar eerst allemaal een persoonlijk compliment geven of even lol maken met elkaar. Bespreek of videobellen voor jullie werkt of dat het ook afgewisseld kan worden met bellen zonder beeld of elkaar op afstand ontmoeten. Bij dat laatste is het natuurlijk wel belangrijk dat er niet te veel reisbeweging is. Voordat een vergadering begint kan het ook goed zijn om allen even stil te staan bij de energie die er op dat mo ment bij je is. Kijk met welke energie je een vergadering in stapt. Hoe meer mensen met negatieve energie de meeting instappen, hoe groter de kans op een klaagmoment. Kijk dus ook of je je eigen ener gie anders kunt maken voordat je begint met de vergadering. -KEES DE GRAAF M In veel bittere groenten zit de stof sulforafaan, die chronische ontstekingen tegenhoudt en beschermt tegen kanker. FOTO'S SHUTTERSTOCK de toko en de Zin in een écht bittere hap? Maak dan deze rijstmaal- tijd met de Suri naamse groente sopropo, ook wel bittermeloen genoemd vanwege zijn zeer bittere smaak. Het recept is van Jennifer Jes sica van surinaams- kokenmetjen.nl Benodigdheden 2 el olijfolie 3 sopropo's 2 fijngesneden uien 2 tomaten in blokjes 4 teentjes knof look, fijngeperst maggiblokjes naar smaak uitgekookt zout- vlees (te koop bij grotere super markten) 500 g basmatirijst 2 tl tomatenpuree zwarte peper Was de sopropo met zout en halveer ze. Verwijder de pitten van de sopropo door ze met een lepel uit te hollen. Snijd nu de sopropo in ringen. Bereid de rijst volgens de aanwijzingen op de verpakking. Schenk een eetlepel olijfolie in een wok en fruit de uien en knoflook. Voeg het zoutvlees toe en bak het mee. Doe nu de sopropo erbij en roerbak het geheel 15 minuten. Voeg de tomaten- blokjes en -puree toe. Breng op smaak met maggi blokjes en zwarte peper. Verdeel de rijst over diepe borden en schep de sopropo met zoutvlees erover heen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21