Vicevoorzitter FNV boos om uitspraken van Herna Verhagen w iiiiia NINASHOP CNV wil meer vrije dagen voor werkende ouders Hema-baas haalt uit naar AH om 'uitverkoop' handdoeken nina ninashop.be 18 ECONOMIE SHOP Een interview met Erna Verhagen, de topvrouw van PostNL is Tuur Elzinga in het verkeerde keelgat geschoten. ,,Ik werd boos, laaiend en uiteindelijk witheet'', aldus de vicevoorzitter van vakbond FNV. Utrecht Het interview stond in dagblad Trouw afgelopen week. Verha gen krijgt een vraag over het imago van de pakketbezorging. Dat wordt bepaald door hoge werkdruk bij bezorgers, die niet eens tijd hebben voor een plas pauze. Maar dat beeld herkent ze niet. ,,Ik denk dat dat imago meer kleeft aan mensen met een flexibel arbeidscontract en wij werken met vaste contrac ten'', zegt Verhagen daarover. Die opmerking maakte El zinga zo boos dat hij besloot een open brief aan Verhagen te sturen. ,,Ze doet in het inter view net of PostNL alleen vaste mensen in dienst heeft. Maar 70 procent van de pakketten wordt bezorgd door onderaannemers, die veelal ook weer zzp'ers voor zich hebben rijden. En in de sorteercentra werken met name 's nachts bijna alleen uitzend krachten'', briest Elzinga. De pakketbezorging is geëx plodeerd sinds de lock- downmaatregelen ter bestrij ding van de coronapandemie. In een jaar tijd ging het aantal be zorgde pakketten bij PostNL om hoog van 5,5 mil joen naar 10 mil- ■m joen. „PostNL heeft in december vorig jaar tegen de webwinkels ge zegd dat de tarieven voor bezor ging omhoog gingen door de drukte. Maar tegen de zelfstan dige pakketbezorgers is gezegd dat ze minder per pakket krij gen omdat ze efficiënter kun nen werken nu ze meer pakket ten moeten bezorgen'', zegt El- zinga. PostNL eet zo van twee wal letjes en dat gaat ten koste van de flexibele arbeidskrachten vindt de vicevoorzitter. ,,PostNL verhoogt de winst over de versleten ruggen van de bezor gers." Wat Elzinga extra steekt is het feit dat Ver hagen goed weet hoe het met de ar beidsvoor- PostNL verhoogt de winst over de versleten ruggen van de bezorgers waarden van de pakketbezor gers is gesteld. Veel bezorgers verdienen het minimumloon. ,,De mensen in vaste dienst hebben betere arbeidsvoor waarden. En PostNL heeft afge lopen jaar meer mensen in vaste dienst genomen'', er kent Elzinga. De pijn zit bij de onderaannemers. „Die bezorgen het leeuwendeel van de pakketten." En daar is de betaling vaak niet goed ge regeld. „Afgelopen tr december hebben we nog twee rechtszaken ge wonnen tegen PostNL, waarbij de rechter bepaalde dat PostNL ook verantwoordelijk is dat mensen die via een onderaan nemer werken voldoende loon krijgen. Ook in 2019 hebben we al eens een rechtszaak gewon nen en vorig jaar hebben we nog een groot onderzoek naar buiten gebracht over wantoe standen bij de pakketbezor ging.'' Verhagen speelt mooi weer, maar doet ondertussen niets om de misstanden aan te pak ken, wil Elzinga maar zeggen. Integendeel. ,,Het probleem wordt alleen maar groter. Er zijn een paar grote pakketbe zorgers en die spelen de onder aannemers tegen elkaar uit. We weten dat we gelijk hebben met onze beschuldigingen en geluk kig wordt dat bevestigd door de rechter. We hebben ook een paar grote nabetalingen kunnen afdwingen. Op sommige plek ken is het sindsdien wel verbe terd, maar ik pleit ervoor dat er regels komen die de flexversla- ving tegengaan en een hoger minimumloon garanderen.'' Ondanks herhaalde verzoe ken heeft PostNL niet gerea geerd op de open brief. Vooral alleenstaande ouders worden hard geraakt door de schoolsluiting. Vakbond CNV wil dat deze ouders ex tra vrije dagen kunnen opnemen, te betalen uit een nieuw op te richten ca lamiteitenfonds. ,,Al tien maanden zitten zij klem. Werkend Nederland heeft meer lucht nodig om hier goed doorheen te komen'', aldus CNV- voorzitter Piet Fortuin. Volgens CNV zitten honderdduizenden ouders in het land met deze problemen. De vak bondsvoorzitter wil dat ouders extra verlof op kunnen nemen om voor de kinderen te zorgen. Dat betekent wel dat mensen snel door hun vakantieda gen heen zijn. En die hebben ze straks ook hard nodig om bij te komen als de coronacrisis voorbij is. CNV pleit daarom voor extra verlof voor ouders die in de knel komen. Maar dat kan de werkgever niet altijd betalen. De oplossing is volgens CNV een calamiteitenfonds. Werkgevers kunnen een beroep doen op dat fonds voor werknemers die extra verlof no dig hebben. Het geld voor dat fonds moet van de overheid komen. wen waarom hun werknemer extra verlof nodig heeft en krijgen de kosten hiermee vergoed.'' Fortuin wil spoed achter het fonds. „Linksom of rechtsom moet dit fonds er gewoon komen. We hebben nu al een historisch hoog ziekteverzuim. De investering die de overheid nu moet doen, is lager dan de kosten voor het oplopende verzuim.'' AMSTERDAM Hema-baas Tjeerd Jegen heeft gisteren via LinkedIn hard uitgehaald naar Albert Heijn. Jegen is niet te spreken over het feit dat de su permarktketen middenin een lockdown niet-essentiële pro ducten als handdoeken en bad- matten in de aanbieding gooit. De ceo van Hema vindt het niet kies dat AH 'de markt gaat afro men' met non-foodproducten die Hema ook verkoopt. Hij 'bedankt' de directie van AH en moederbe drijf Ahold Delhaize (Marit van Egmond, Wouter Kolk en Frans Muller) voor 'hun steun'. Honderden Hema-warenhui- zen zijn sinds half december dicht. Jegen probeerde in eerste instantie de filialen open te houden met de verkoop van onder meer brood, ge bak en babyartikelen, maar dit stuitte op veel maatschappelijk en politiek onbegrip. De overheid be sloot vervolgens dat een winkel minimaal 70 procent aan zogehe ten essentiële producten dient te verkopen om open te blijven. De post van Jegen krijgt bijval, maar er is ook onbegrip voor zijn actie. 'Waarom hebben jullie zelf niet direct met de Jumbo-super markten dergelijke internetacties gepland?', is een van de reacties. Hema is eind vorig jaar overge nomen door de familie van Eerd (eigenaar van Jumbo) en investeer der Parcom. Een eerder aangekon digde samenwerking tussen Albert Heijn en Hema liep op niets uit. Brancheorganisatie INretail meldt dat het supermarkten zou sieren als ze de collega's uit de non-food moreel zouden steunen. AH laat stelt dat Jegen refereert aan een aanbieding van vorige week. ,,Die folder was al vóór de af kondiging van de lockdown ge drukt. We verkopen alleen regulier non-foodassortiment en zijn te rughoudend in communicatie.'' Dé handtassenshop van België nu ook in Nederland #229 €54,90 €324 €74,90 €39,90 Ontdek alle fan-TAS-tische kortingen op SHOP dinsdag 12 januari 2021 PC Peet Vogels -Tuur Elzinga, vicevoorzitter vakbond FNV UTRECHT De lockdown brengt steeds meer ouders in de proble men, zeker nu de scholen nog lan ger dicht blijven. Werkgevers kunnen bij dat fonds aankloppen voor extra geld. ,,We heb ben er een groot belang bij dat zoveel mogelijk mensen thuis blijven wer ken. Werkgevers moeten onderbou W We hebben er een groot belang bij dat zoveel mogelijk mensen thuiswerken MET:v— WELKOMS KORTINGEN VAN EN MEER! - - AN FORA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18