Café voor studenten smacht naar lente Een familiebedrijf op zwart zaad Kr ft i I De zakken van minister Hoekstra zijn nog altijd niet helemaal leeg ECONOMIE 17 wegvallen inkomsten in lockdownperiode HORECA KERMISEXPLOITANT ■MfW Als we van iemand anders hadden gekocht, waren we allang failliet Wij kermisfamilies houden onze hand niet op. We zorgen voor elkaar Een duizelingwekkende 52 mil jard euro heeft het kabinet al vrij gemaakt voor steunoperaties in coronatijd. Ter vergelijking: dat is meer dan vijf keer zoveel als het bedrag dat het kabinet dit jaar denkt uit te geven aan defensie. En het einde van de coronasteun is nog niet in zicht: mogelijk wordt nog deze week bekend in hoeverre met name winkeliers ex tra te hulp worden geschoten. Gedacht wordt aan extra ver goedingen binnen de al bestaande tegemoetkoming in de vaste las ten (TVL). Die werd eind vorig jaar al verruimd waardoor bedrij ven die helemaal dichtzitten - zo als de horeca - maximaal 70 pro cent van hun gemiddelde uitga ven aan bijvoorbeeld huur en energie vergoed krijgen. Mogelijk komt daar nu nog een schep bo venop, stellen ingewijden. Al wordt er ook rekening gehouden met een extra maatregel voor spe cifieke sectoren, zoals een voor- raadvergoeding voor modezaken die met hun winterjassen blijven zitten. De details worden mo menteel uitgewerkt. Binnen kabinet en coalitie is één ding duidelijk: de steun moet ruimhartiger. ,,Meeademen is niet genoeg, we moeten ook echt meer doen'', zegt een betrokkene. Het kabinet huldigde tot dusver het standpunt dat er automatisch meer geld wordt uitgetrokken, als er een groter beroep de op de co ronaregelingen worden gedaan. De budgetten zijn immers niet gemaximaliseerd. Meeademen werd dat genoemd. Maar binnen de coalitie dringen met name VVD en D66 aan op een genereu zer gebaar: ,,De kassen van de on dernemers worden steeds leger, de laatste euro spaargeld is in zicht. We moeten voorkomen dat bedrijven met de finish in zicht omvallen'', zegt een Kamerlid. Verruimen Met die finish wordt vooral het vaccin bedoeld. Dat is er sneller gekomen dan verwacht. Tegelij kertijd is de druk op de zorg nog hoog, waardoor beperkingen lan ger nodig zijn. Het idee leeft dat, wanneer er nu een paar miljard extra steun wordt gegeven, bedrij ven het net kunnen uitzingen. De hoop is daarbij gevestigd op minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën. Die was eind vorig jaar volgens coalitiebronnen niet al te happig om bestaande regelingen te verruimen. Toch stemde hij uit eindelijk in. Nu zou hij opnieuw over zijn hart moeten strijken. Financieel is die ruimte er: 52 mil jard euro klinkt als een immens bedrag, maar is veel lager dan bij voorbeeld het begrotingstekort van 92 miljard euro waarop Hoek stra in maart nog zei te rekenen. De Nederlandse economie heeft zich tot dusver beter staande ge houden dan werd gevreesd. Vooral in het derde kwartaal bleek een aantal sectoren zeer veer krachtig en kwam er meer belas ting binnen dan verwacht. In de meest recente raming van het Centraal Planbureau stijgt de staatsschuld naar 59 procent van het bruto binnenlands product in 2021, waardoor Nederland zelfs onder het Europese schuldenpla fond blijft. Ofwel: de zakken van Hoekstra waren diep en zijn dat in zekere zin nog steeds. Ongezond Al moet daar wel bij worden aan getekend dat er grenzen zijn aan de steun. Het kabinet heeft er tot dusver standaard voor gekozen om een deel van de verliezen voor risico van de bedrijven te laten ko men. Een bedrijf dat al ongezond was, zal daardoor de crisis niet overleven en ook kerngezonde be drijven zullen vermagerd uit de coronacrisis komen. En al wordt de steun verruimd, nog altijd zul len ondernemers een deel van de last zelf moeten zien te dragen. In kabinetskringen wordt er daarom voor gewaakt om te hoge ver wachtingen te wekken: ,,Wij kun nen de steun wel substantieel vin den, maar of dat in de ogen van de ondernemer ook zo is? Ik vraag het me af'', aldus een ingewijde. dinsdag 12 januari 2021 GO TweeKeerBellen, de stu dentenkroeg die horeca ondernemer Thijs Ruhl runt met Julian van Doornen, in Nijmegen zit potdicht. Maar ze leven nog, een dreigend faillis sement is afgewend. Met de Te gemoetkoming Vaste Lasten (TVL) lukt het nét om de vaste lasten te voldoen. ,,Het steunpakket was onze red ding. En het lukt ons alleen omdat we met de vorige eigenaar een regeling hebben kunnen tref fen.'' Met die zogenoemde TVL- regeling krijgen ondernemers die 30 procent omzetverlies hadden, 50 procent van de vaste lasten vergoed. Privé blijft er niets over. Julian woont alleen en krijgt geld uit de Tijdelijke overbruggingsre geling zelfstandig ondernemers, een uitkering op bijstandsniveau. Thijs woon samen en leeft van het inkomen van zijn vriendin en van wat hij krijgt toegestopt door familie en vrienden. Het tweetal kocht de bar in juli 2019 voor 340.000 euro. Bijna alles moet nog afgelost worden. Ze zijn persoonlijk aansprakelijk Thijs Ruhl (r) en Julian van Doornen (l). foto koen verheijden voor de afbetaling. ,,We werkten al zes jaar bij de vorige eigenaar, dus hij weet wat 'ie aan ons heeft en daarom lukte het om een re- -Thijs Ruhl, horecaondernemer geling met hem te treffen. Als we van iemand anders hadden ge kocht, waren we allang failliet.'' TweeKeerBellen heeft met de TVL-uitkering over het voor- gaande kwartaal genoeg geld om het tot eind maart uit te zingen. Ruhl hoopt dat het kabinet de TVL uitbreidt. ,,Er was sprake van dat de TVL voor de horeca van 50 procent naar 70 procent zou gaan als je 100 procent omzet verlies hebt, maar we horen er niets meer over. Eind deze maand zou er uitsluitsel komen. Die onzekerheid is het ergste. Als de overheid nu had gezegd: je gaat vier maanden dicht, dan kun je iets plannen. Nu kan er niets.'' TweeKeerBellen hoopt dat de lente verlichting geeft, misschien is het virus dan iets minder wild. ,,Misschien kunnen we dan weer open, net als vorig jaar zomer met een beperkt aantal gasten die verplicht moeten zitten. Dat zou al geweldig zijn.'' Drie kermissen draaiden vader en zoon Vale uit Bergen op Zoom vorig jaar in plaats van de gebruike lijke 22. Franks senior en Frank junior zitten financieel bijna aan de grond. ,,De verkoop van olie bollen in december hield ons nog een beetje overeind.'' Hun breakdance-attractie staat te verstoffen in de opslag. De nieuwe grijparmattractie, die een paar ton kostte, heeft nog maar één keer gedraaid. ,,Aan de rege ling Tegemoetkoming Vaste Las ten hebben we niets. Ons werk is grotendeels seizoenswerk. In de winter leven we van het vet op de botten uit de zomer. Maar vorig jaar kregen we geen kans om een buffer op te bouwen.'' Frank sr. vindt het zwaar. ,,Wij kermisfamilies houden onze hand niet op. We zorgen voor elkaar. Dit jaar kan ik mijn kinderen niet helpen, al het geld is nodig om het gezonde bedrijf dat ik had in leven te houden. Arm, maar ge lukkig gezond, zo gaat het nu met ons.'' Ook de ijsbanen van de familie Vale mochten dit jaar niet opge bouwd worden. Het familiebedrijf mist enkele tonnen omzet, per at tractie tienduizenden euro's. ,,Er moet echt een steunpakket op maat komen voor ondernemers Frank Vale sr. FOTO MARCEL OTTERSPEER - Frank Vale sr., exploitant die sterk afhankelijk zijn van de seizoenen. Niet alleen voor ons, ook voor de strandtenthouders.'' Frank jr. had dit jaar de break dance over willen nemen van zijn vader om voor zichzelf te begin nen. Samenwonen, een gezin stichten, hij zag het al voor zich. Frank sr. zou met de grijparmen de kermis opgaan. Maar met de huidige financiële malheur is dat voorlopig geen optie. „Wanneer mogen we weer open? 1 april start ons seizoen. Als de pretparken dan weer open mogen, dan willen wij ook. Wij kunnen het ook zo inrichten dat het veilig kan.'' Ondernemers mogen rekenen op extra steun nu de lockdown wordt verlengd. De diepe zak ken van minister Hoekstra zijn nog lang niet leeg. Al moeten de verwachtingen ook worden getemperd: niet elk bedrijf zal worden gered. Laurens Kok Den Haag Minister Wopke Hoekstra van Financiën. foto anp Het kabinet heeft al 52 miljard euro vrijgemaakt voor steun operaties in coronatijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17