II I, 16 ECONOMIE Veel ondernemers dreigen te verzuipen door De coronanood is hoog bij veel ondernemers. Hoe overleven zij de verlengde lockdown en hoe hard zijn de extra steunmaatregelen nodig? Aan het woord: boekenverkoper Eric Herni, kermisfamilie Vale en de eigenaren van een Nijmeegse studentenkroeg. Noodkreet winkelier: 'Geef ons op z'n minst een fatsoenlijke vergoeding' 1^ Kort 'Partnertoets uit steunpakket' De partnertoets moet uit de tijdelijke onder steuning voor zelfstandigen (TOZO) en de te gemoetkoming in de vaste lasten (TVL) moet ruimer worden. Dat zeggen organisaties voor ondernemers en zelfstandigen in oproepen aan het kabinet, waarin ze pleiten voor uit breiding van de coronasteunmaatregelen naar aanleiding van de mogelijke verlenging van de lockdown. Ondernemend Nederland (ONL) wil onder meer dat de percentages voor het vergoeden van vaste lasten omhoog gaan en de bovengrens, die nu 3000 euro per kwartaal is, opgeheven wordt. Icio, Tikkie: drie keer zoveel zakelijk Betaalapp Tikkie van ABNAmro telde sinds de lockdowns een verdriedubbeling van het aantal zakelijke gebruikers per week, laat de bank die de app in 2016 lanceerde weten. „Ondernemers zijn op zoek naar oplossingen voor betaalmethoden nu de winkels dicht zijn", zegt Moreno Kensmil, hoofd marketing van de betaalapp. Exacte cijfers wil de bank nog niet geven, maar volgens Kensmil is het aantal zakelijke aanmeldingen opgelopen van ongeveer 150 aanmeldingen per week naar ongeveer 450 aanmeldingen per week. Over de omzet die met de transacties gemoeid is, wil de bank nog niets zeggen. Wel zegt de bank dat in 2020 het aantal bedrijven dat Tik kie gebruikt van 6000 naar 13.000 is gegroeid. Fastned JustEat Takeaway Heineken DSM en TU Delft openen AI-lab Chemiebedrijf DSM en de Technische Uni versiteit Delft slaan de handen ineen voor een gezamenlijk laboratorium voor kunstmatige intelligentie (AI). Het lab past als eerste in Eu ropa kunstmatige intelligentie toe op de bio- wetenschappen en bioproductie, aldus het bedrijf en de universiteit. De eerste vijf jaar steekt DSM 2,5 miljoen euro in het lab. Het zogeheten Artificial Intelligence Lab for Bio sciences is onderdeel van het Innovation Center for Artificial Intelligence (ICAI), waar kennis en talent wordt ontwikkeld op het ge bied van kunstmatige intelligentie. BOEKHANDEL Men lijkt niet door te hebben hoe zwaar wij het hebben. We verzuipen U TEGEMOETKOMING LOCKDOWN BETALINGSVERKEER O Beleggers lopen vooruit op publi catie jaarcijfers (vandaag) van leverancier van laadpalen. Langere lock- downs in Europa pakken goed uit voor bezorger van maaltijden. Verlengen lock- downs is juist slecht nieuws voor de bierbrou wer. Voetbalclub blijft wel koploper Eredivisie na ge lijkspel tegen PSV. KUNSTMATIGE INTELLIGENTIE a> E o dinsdag 12 januari 2021 Hoe lang kunnen zij nog blijven watertrappen? Ton Voermans en Natasja de Groot Almere/Nijmegen/Bergen op Zoom Eric Herni van The Read- shop in Almere is ten einde raad. Hij krijgt geen overheidssteun, omdat zijn boekhandel vorig jaar 'te' goed draaide. ,,Hoe oneerlijk is het dat je kapotgaat vanwege een besluit van de overheid en dat diezelfde overheid je vervol gens laat stikken.'' De wanhoop is groot: door de lockdown liep hij in de feest maand een ton aan omzet mis. Deze maand is hij wederom 10.000 euro kwijt aan huur, sala rissen, verzekeringen en andere vaste lasten, terwijl er amper geld binnenkomt. Een buffer heeft hij niet. Het geld dat hij afgelopen jaren verdiende, stak hij in zijn winkel en gebruikte hij om schul den af te lossen. Sinds 2019 heeft hij eindelijk de wind in de zeilen. Tot vorige maand. - Eric Herni, boekhandelaar Eric Herni in zijn Read Shop in Almere. foto dingena mol Zijn boekhandel is wel open voor het ophalen en verzenden van pakketjes en brieven, maar met een vergoeding van 40 euro per dag houdt hij het niet lang uit. Het frustreert hem dat hij geen boek, tabak of agenda mag verkopen. ,,Het is krom dat mensen het boek van Saskia Noort bij bol.com bestellen en het bij ons in de winkel mogen ophalen.'' Hij stuurde premier Rutte en de fractievoorzitters een brief om aandacht te vragen voor de peni bele situatie van de kleine boek handels, maar een reactie bleef uit. ,,Ik begrijp dat we niet de enige zijn die aandacht vragen. Ik preek voor eigen parochie, maar men lijkt niet door te hebben hoe zwaar wij het hebben. We zijn aan het verzuipen.'' En als boekwinkels omvallen, dan zijn daar niet alleen de onderne mers de dupe van, waarschuwt hij. Dat raakt ook uitgeverijen, au teurs én lezers. Herni: „Zonder boekhandels verschijnen geen nieuwe titels. Wat veel mensen niet weten is dat boekhandels vooraf boeken inkopen en voorfi nancieren. Bol doet dat niet, die verkoopt alleen maar boeken bij de gratie van de boekwinkel.'' Ondertussen kijkt de eigenaar naar buiten waar van een lock- down weinig te merken is. In zijn winkelstraat zijn zo'n beetje alle winkels open. De slijterij, stomerij, opticien, wietshop, Kruidvat. ,,Waarom kunnen wij geen afhaal- loket openen? Of geef ons dan op z'n minst een fatsoenlijke ver goeding'', is zijn noodkreet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16