II NIEUWS 15 Verklaring bovenbuurman voldoende bewijs voor jarenlange celstraf Extra blokkade voor Trumpfans Moeder Hélène J. (41) was gisteren niet bij de uitspraak aanwezig. Het gerechtshof in Leeuwarden zegt in het vonnis dat J. direct aan haar straf moet beginnen. Ze zal zich nu moeten melden of wordt opgehaald en gearresteerd. Waar ze was tij dens de uitspraak, is niet bekend. Ze had haar leven net weer op orde, vertelde ze zelf tijdens de behande ling van de zaak vorige maand: een nieuwe vriend en naar eigen zeg gen geen alcoholproblemen meer. Dat Hélène niet tien jaar de cel in moet, zoals was geëist, komt door dat het gerechtshof er rekening mee houdt dat behandeling van de zaak, mede door corona, heel lang op zich liet wachten. Daarom gaan er drie maanden van de straf af. De veroordeling van Hélène J. kwam behoorlijk onverwacht. Zó veel meer bewijs dan 2,5 jaar gele den, toen J. nog werd vrijgesproken, leek er niet te zijn. Maar het ge rechtshof acht een verklaring van de bovenbuurman - die moeder en dochter hoorde praten en lawaai hoorde vlak voor het drama - be trouwbaar. Dat gaf de doorslag. De 8-jarige Sharleyne viel in de nacht van 7 op 8 juni 2015 om twee uur 's nachts van tien hoog van de flat waar ze met haar moeder woonde, De Arend in Hoogeveen. Haar dood was 5,5 jaar lang een raadsel. Moeder Hélène J. werd eerst niet vervolgd, maar moest la ter alsnog voor de rechter in Assen verschijnen nadat de stiefvader van Het conservatieve sociale me dium Parler is praktisch verwij derd van internet door een blok kade van de servers van Amazon Web Services. Amazon had ge waarschuwd dat Parler zou wor den gestopt als dat zich niet zou inspannen om gewelddadige in houd te bestrijden. Eerder had den Apple en Google de dienst verlening al opgezegd. Parler wordt veel benut door aan hangers van president Trump. Veel boodschappen gingen over mogelijke nieuwe acties tegen de inauguratie van president Biden, ook acties waarbij geweld zou worden gebruikt. Het sociale me dium werd in 2018 opgezet als al ternatief voor Twitter omdat dat medium zich schuldig zou ma ken aan censuur tegen conserva tieven. Parler claimt voor de vrij heid van meningsuiting te zijn. Schouten is 'Dom Bontje' Celstraf van 1075jaar Grieken moeten langer in dienst Meer rollen voor vrouwen in mis opgetekend, maar door de rechter in Assen onbetrouwbaar geacht omdat de man inmiddels beïnvloed kon zijn door verhalen in de media. Het gerechtshof liet de verklaring echter onderzoeken en acht het verhaal van de man wél betrouw baar, omdat het niet afwijkt van wat hij in 2015 al aan diverse men sen vertelde. Dat nekt Hélène nu, omdat het aantoont dat haar ver haal dat ze lag te slapen niet klopt. Hélène J. had de schijn altijd te gen: ze was alleen thuis met het meisje, was stomdronken die nacht en was al enige tijd somber van wege allerlei problemen rond haar scheiding. Als Hélène te veel alco hol op had, kon ze heel agressief worden. Ook gedroeg ze zich raar vlak na het drama. Zo ging ze niet meteen naar haar dochter die bene den lag, maar ging ze eerst bier ha len bij een vriend op de tweede ver dieping. Ook had ze een enkele keer Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep en dat diende in de cember vorig jaar. Opnieuw werd tien jaar geëist, maar heel veel meer bewijs dan enkele jaren geleden leek er niet te zijn. Behalve dan een verklaring van een bovenbuurman die moeder en kind hoorde praten vlak voor het drama. En dat terwijl Hélène altijd zei dat ze sliep, wak ker werd van de tocht, zag dat het raam open stond en toen ontdekte dat haar dochter naar beneden was gestort. Zoek De verklaring van de buurman speelt nu een doorslaggevende rol; die toont aan dat de verklaring van J. niet klopt, aldus het gerechtshof. Over de verklaring is veel te doen geweest: de bovenbuurman kwam er kort na het drama al mee, maar zijn verklaring raakte zoek. Twee jaar later werd zijn verhaal opnieuw haar dochter zomaar alleen gelaten. Het meisje leek soms een blok aan haar been. Schijn Toch had ze geen slechte band met haar dochter. Het meisje deed het ook goed op school. Ook de andere scenario's (een ongeluk, slaapwan delen) leken altijd nog mogelijk. Hélène heeft de schijn echter altijd tegen gehad, ze is er zelfs twee keer voor in elkaar geslagen. Voor stiefvader Victor Remou- champs is de ontknoping van de zaak een enorme opluchting. Ook hij was niet in het gerechtsgebouw in Leeuwarden aanwezig, maar re ageerde via zijn advocaat Sébas Diekstra: ,,Hij heeft eindelijk de be lofte aan zijn dochter kunnen inlos sen. Namelijk: het voor het gerecht brengen en veroordeeld krijgen van de dader.'' De vader krijgt 20.000 euro shockschade toegewezen. het meisje een artikel 12-procedure was gestart. Hoewel het Openbaar Ministerie tien jaar cel eiste, werd Hélène J. in 2018 vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Ook een ongeluk of zelfs slaapwandelen konden niet worden uitgesloten, oordeelde de rechtbank in Assen. Belofte ingelost: voor het gerecht brengen en veroordeeld krijgen van de dader dinsdag 12 januari 2021 Rechters: Hélène J. gooide Sharleyne (8) van de flat Hélène J., de moeder van de 8-jarige Sharleyne die in juni 2015 van de tiende verdieping van een flat viel, is tóch schuldig bevonden aan de dood van het kind. Zij moet negen jaar en negen maanden de cel in. De verklaring van een bovenbuur man geeft de doorslag. Victor Schildkamp Leeuwarden/Hoogeveen SAN JOSE Parler is populair bij aanhan gers van Donald Trump. foto afp AMSTERDAM Minister Carola Schouten van Land bouw is uitgeroepen tot Dom Bontje 2020. De stichting Bont voor Dieren wil met die ver kiezing laten zien welke bekende Ne derlanders 'nog altijd niet begrijpen dat bont echt niet kan'. Schouten is niet ge kozen omdat ze bont draagt, maar vanwege haar optreden rond de nertsenfokkers en de coronacrisis. Zan ger Gordon is tweede. t ISTANBOEL De Turkse islamiti sche tv-prediker Adnan Oktar (64) is veroordeeld tot ruim 1075 jaar celstraf, vanwege kindermis bruik, spionage, frau de en georganiseerde misdaad. ATHENE De dienstplicht voor mannen in Grieken land wordt vanaf mei met drie maanden verlengd tot een jaar. Het totale aantal mili tairen neemt daardoor met een derde toe tot 133.000. Athene acht dat nodig vanwege de conflictueuze relatie met Turkije, onder meer over gasborin gen op zee. Grieken land wil ook Rafale gevechtsvliegtuigen kopen en een aantal fregatten. VATICAAN Paus Franciscus laat vrouwen meer rollen vervullen tijdens de mis. Zij mogen offici eel aan de slag als lector of acoliet. De paus wil vrouwen zo 'erkenning' bieden en formaliseert met zijn besluit wat al jaren gangbaar is in som mige landen. Vrouwen lezen nu als lector al bijbelteksten voor of helpen als acoliet. Acolieten staan de priester bij tijdens plechtigheden. M De 8-jarige Sharleyne uit Hoogeveen verloor het leven toen ze in 2015 tien verdiepingen omlaag stortte van de flat waar ze woonde. foto anp - Sébas Diekstra, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15