Optimisme op Curasao, avondklok verkort Levenslang voor drie moorden NIEUWS 13 VERENIGDE STATEN AFZETTING WILLEMSTAD Cura$ao ver soepelt vanaf morgen een deel van de coronamaatrege len die sinds enkele weken gelden. De avondklok gaat van 21.00 uur naar 23.00 uur en geldt tot 04.30 uur. Het alcoholverbod dat geldt voor restaurants, bars en in de open bare ruimte wordt opgeheven; alleen in casino's mag nog steeds geen alcohol worden geschon ken. Restaurants, die in de afge lopen weken om 20.00 uur moesten sluiten, mogen nu openblijven tot 22.00 uur, maar er mag alleen in de buitenlucht worden gegeten. Het aantal besmettingen op Curasao daalt gestaag. Vier we ken geleden lag de piek boven de 1800 gevallen en dat is inmid dels gedaald tot onder de 560. Er zijn negentien coronapatiënten overleden op het eiland. Daarbij gaat het vooral om mannen bo ven de 70 jaar. Volgens minister-president Eugene Rhuggenaath heeft de bevolking zich goed aan de re gels gehouden, ook tijdens de feestdagen. Hij benadrukte dat er op Curasao geen lockdown nodig is geweest om de cijfers weer naar beneden te krijgen. ,,Daar mogen we best trots op zijn.'' Epidemioloog Izzy Ger- stenbluth benadrukte dat de bevolking voorzichtig moet blij ven. LONDEN De Libische asielzoe ker die vorig jaar juni met een mes drie mensen doodde in een park in de Britse stad Reading is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Bij de volgens de rechter terroristische aanval raakten ook drie mensen zwaar gewond. Khairi Saadallah (26) had zichzelf tijdens het proces in Londen al schuldig verklaard aan de steekpartij in de stad ten westen van Londen. De aanval gebeurde terwijl Reading in lockdown was. De man han delde zo 'snel, bruut en meedo genloos' dat de slachtoffers vol gens de rechter geen enkele kans hadden. De rechtbank verwierp het verweer van de Libiër dat hij geen terreurdaad wilde plegen, maar aan een psychische aan doening leed. De Britse veiligheidsdienst MI5 had de twintiger eerder in het vizier omdat hij plannen zou hebben gehad om naar Syrië te gaan, mogelijk om zich aan te sluiten bij een terroristische groepering. Na onderzoek werd besloten dat hij geen dreiging vormde en werd de zaak geslo ten. Donald Trump moet volgens een meerderheid in het Huis van Afge vaardigden het veld ruimen omdat hij 'een gevaar is voor de democra tie, heeft aangezet tot een opstand'. De Democratische meerderheid in de Amerikaanse 'Tweede Kamer' neemt de stap nadat de Republi keinse oppositie had geweigerd om akkoord te gaan met een oproep aan vicepresident Mike Pence en de regering om Trump met een beroep op het 25ste amendement aan de kant te schuiven. Volgens het Republikeinse par tijbestuur is een 'impeachment' geen goed idee, omdat die de al be staande verdeeldheid aanzwengelt. Toch krijgt de roep om Trump, kort voor het einde van zijn ambtster mijn, uit het Witte Huis te zetten, steeds meer bijval uit Republi keinse hoek. De senatoren Lisa Murkowski (Alaska) en Pat Toomey (Pennsylvania) zeggen nu ook dat Trump zo snel mogelijk weg moet. Senator Ben Sasse (Nebraska) meldt dat hij de procedure 'uiterst serieus zal nemen'. Die steun maakt duidelijk dat het isolement van de president toe neemt na de bestorming van het Capitool door een door Trump opgezweepte menigte. Het was zijn ultieme poging om de verkiezings zege van zijn Democratische rivaal Joe Biden wegens nooit bewezen 'verkiezingsfraude' ongedaan te maken. Maar ook een ruime meer derheid van Trumps Republikeinse partij, onder aanvoering van Mike Pence, weigerde daar woensdag aan te voldoen, omdat dat in strijd was met de grondwet. Pence wordt nu uitgekotst door Trumps aanhang die tijdens de bestorming al een galg had klaargezet om 'de verrader op te knopen'. Tweede keer Volgens de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, is er haast geboden. Als het Huis voor afzetting stemt - Trump zou de eerste Amerikaanse president zijn die dat voor de tweede keer in een termijn overkomt - is het de beurt aan de Senaat om daarover een oordeel te vellen. De eerste keer weigerde de 'Eerste Kamer' daar categorisch aan mee te werken, maar door de toegenomen kritiek op Trump lijken Republikeinse senatoren nu minder resoluut. Als er al genoeg steun is voor een procedure, zal die nooit voor 20 ja nuari, als Trump plaats moet ma ken voor Joe Biden, kunnen wor den afgehandeld. Toch willen de Democraten met de procedure be ginnen, omdat die er uiteindelijk We willen laten zien dat we sterker zijn in eenheid dan in verdeeldheid toe zou moeten leiden dat Trump wordt uitgesloten van een nieuwe openbare functie. Na het opstarten van de impeachment wordt de pro cedure opgeschort om Joe Biden niet voor de voeten te lopen. Hij krijgt honderd dagen de tijd om zijn politieke agenda uit te rollen, waarna de procedure zou moeten worden hervat. Als die slecht voor Trump afloopt, dan slaat de deur definitief in het slot voor een tweede ambtstermijn. Joe Biden laat zich niet uit over een impeachment. ,,Het is aan het Congres, het parlement, om daar over te oordelen'', aldus de gekozen president. Gisteren werd duidelijk hoe Biden zijn beëdiging, die door Trump wordt geboycot, op 20 ja nuari luister wil bijzetten. Het thema van de ceremonie is 'Ame rica United'. ,,Het is tijd om dit tij d- perk van verdeeldheid te sluiten. We willen laten zien dat we sterker zijn in eenheid dan in verdeeld heid'', aldus Tony Allen, de voorzit ter van het comité dat de plechtig heid organiseert. Vlaggenveld De ceremonie wordt vanwege de coronacrisis en extra veiligheids maatregelen - er staan hekken rond het Capitool - alleen bijgewoond door genodigden. Het gemis van publiek wordt gecompenseerd door een 'field offlags' met 191.500 Ame rikaanse vlaggen in alle soorten en maten. Na de beëdiging en de eerste of ficiële toespraak van Biden wordt er een krans gelegd bij het Monument van de Onbekende Soldaat op de nationale begraafplaats Arlington. Joe Biden zal daarbij 'versterking' krijgen van zijn voorgangers Barack Obama, George W. Bush en Bill Clinton. Ook hun echtgenotes zijn aanwezig. dinsdag 12 januari 2021 GO 1111 1 Eerbetoon voor agent Brian Sicknick, die overleed aan verwoningen die hij opliep bij de bestorming van het Capitool. foto afp President komt steeds meer alleen te staan De Democraten willen het liefst vandaag al een stemming in het Huis van Afgevaardigden over een afzettingsprocedure tegen Donald Trump. Hij wordt be schuldigd van 'het aanzetten tot een opstand'. Hans van Zon Rotterdam/Washington -Tony Allen van het comité dat de inauguratie organiseert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13