Scholiere (14) dood gevonden in Almelo Flink meer betalen aan afvalstoffenheffing in 2021 12 NIEUWS Ook CDA kritisch over verkiezingsprogramma PVV Frank Timmers Almelo Zondagavond kreeg de politie een telefoontje 'van een melder' die wist dat er een lichaam in het water lag. De politie wil niets zeggen over de achtergrond van de melder. De politie en de marechaussee gingen ter plekke. Het gebied werd ruim afgezet. Al enkele uren na de vondst van het lichaam, kon de politie twee personen aanhouden, één uit Almelo en één uit Wierden. Bron nen spreken van een zeer trieste zaak. Een van de verdachten zou minderjarig zijn. De politie wil niets kwijt over de achtergrond van en de relatie tussen de verdachten en het slachtoffer. Een woordvoerster wil niet zeg gen of met de aanhouding de zaak is opgelost. „We waken voor tun nelvisie en onderzoek zo breed mo gelijk", zegt ze. Het overleden meisje zat in de tweede klas van het Zonecollege in Almelo. De politie meldde dat het recher cheteam dat de zaak onderzoekt en 'onder andere een buurtonderzoek doet en foto's maakt met behulp van een drone van de vindplaats van het slachtoffer'. Dat buurton derzoek speelt zich in eerste instan tie af in de buurt waar de Almelose verdachte vandaan komt en het be drijventerrein Wendelgoor. Moge lijk heeft er later nog een buurton derzoek in Wierden plaats. De politie hoopt dat er beelden zijn die kunnen helpen bij het on derzoek. „Het rechercheteam heeft uiteraard belang bij camerabeelden van bewakingscamera's of dashcam waarop het slachtoffer en de ver dachten te zien zijn.'' Geen A4'tje dit maal, maar vijftig pagina's met ideeën voor ons land waar 'de Nederlandse gezelligheid wordt verdrongen door Marok kaanse agressie'. Geert Wilders lanceerde afgelo pen weekeinde een lijviger pro gramma dan in 2016. Naar eigen zeggen omdat de partij nu als tweede in de peilingen staat. „We kijken er op een serieuzere manier naar'', vertelde hij De Telegraaf. De klankkleur van het pro gramma is wel dezelfde gebleven. De partij wil nog steeds moskeeën en de Koran verbieden, de pensi oenleeftijd verlagen naar 65 jaar en Nederland uit de EU loodsen. Maar er zijn ook nieuwe plannen. Bijvoorbeeld het hijsen van de Ne derlandse vlag op alle scholen. En hoewel het kabinet de maximum snelheid op snelwegen verlaagde vanwege het stikstofakkoord, wil de PVV dat er zelfs 140 gereden moet kunnen worden. Met die laatste speerpunten maakt de PVV geen vijanden, maar met een andere paragraaf al wel. Zo wil Wilders een ministerie van 'Remigratie en De-islamise ring'. Dat moet ervoor zorgen dat migranten terugkeren naar het land van herkomst. Zo wil de PVV alle Syriërs met een tijdelijke ver blijfsvergunning weg hebben. D66-leider Sigrid Kaag klaagde al direct dat 'Wilders verder radi caliseert. Hij plaatst zich buiten onze grondwet en vernedert hon derdduizenden Nederlanders.'' Haar oordeel: ,,Laten we hier alle maal een streep trekken: Wilders kan niet meer regeren of gedogen." Nu is D66 de natuurlijke vijand i van de PVV, maar ook CDA-leider Wopke Hoekstra reageerde krege lig op het PVV-programma. Hij had het stuk 'snel gescand', maar vond het alvast 'geen aanbeveling' omdat de PVV de rechtsstaat niet serieus zou nemen. ,,Als je kijkt wat erin staat en hoe daar wordt omgegaan met religie en allerlei type vrijheden, dan is het niet goed voorstelbaar dat het CDA daarmee gaat regeren.'' Het woord 'uitgesloten' vermeed Hoekstra nog, maar hij zal met vrees terug denken hoe zijn partij bijna scheurde toen het een gedoogcon- structie met de PVV aanging tij dens kabinet Rutte-I. Bovendien lijkt samenwerking met de VVD moeilijk, zolang Mark Rutte die partij leidt. In de forma tie van het huidige kabinet sloot deze een toekomst met Wilders zo goed als uit. Aan informateur Tjeenk Willink schreef Rutte in 2017 dat Wilders 'stelselmatig be volkingsgroepen beschimpt en be ledigt'. 'Denk aan zijn uitspraak over minder Marokkanen. Hij heeft gepleit voor het inperken van grondwettelijke vrijheden.' Om die redenen zei Rutte des tijds al dat de kans 'niet 0,1 procent maar 0' was dat zijn VVD met de PVV zou gaan regeren. Daar komt bij dat hij Geert Wilders nog steeds verwijt dat hij het kabinet opblies toen er extra moest wor den bezuinigd. Bovendien zal Wilders nooit iets van zijn minder-Marokkanen- uitspraak terugnemen, benadrukt hij vaak. Kabinetsdeelname wil hij wel, maar niet ten koste van alles. Toch is het probleem vooral: Wil- ders wil wel, maar de anderen niet. Peiling zetels Tweede Kamer pvdD S5 7 FvD S5 BIJ1 Dat meldt het Centrum voor On derzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo), dat de woonlasten in de veertig grootste gemeenten in kaart heeft gebracht. Huurders betalen gemiddeld 8 procent meer, mensen die een huis bezitten en daar ook in wonen 6,2 procent. Dat is de grootste stij ging in jaren en hoger dan de infla tie, die 1,4 procent bedraagt. ,,Wij hebben gekeken naar de door gemeenteraden vastgestelde tarie ven'', stelt Coelo-onderzoeker Co- rine Hoeben van de Rijksuniversi teit Groningen. ,,Later volgt nog on derzoek naar andere gemeenten, maar in de veertig grootste ge meenten woont zo'n 40 procent van de Nederlanders.'' Huishoudens van meerdere per sonen in een koophuis betalen ge middeld 774 euro per jaar aan ge meentelijke woonlasten, die be staan uit de onroerendezaakbelas- ting, rioolheffing en afvalstoffen heffing. Dat is 45 euro meer dan een jaar eerder. Huurders zijn gemid deld 390 euro kwijt, 29 euro meer dan een jaar eerder. Zij moeten af valstoffenheffing en in sommige gemeenten rioolheffing betalen. In absolute euro's zijn huurders min der kwijt, maar het is aannemelijk dat de ozb in ieder geval in de vrije sector wordt doorberekend in de huurprijs, want verhuurders beta- t In veertig grootste gemeenten stijgt ozb met gemiddeld 5,2 procent len wél ozb en de huren zijn de laatste jaren hard gestegen. Dat de afvalstoffenheffing fors hoger uitpakt dan vorig jaar (een gemiddelde stijging van 9,1 pro cent) heeft meerdere redenen, stelt Hoeben. ,,Er zijn gemeenten die een aflopend contract hadden met de dienst die voor hen het afval op haalt en verwerkt. In een nieuw contract moeten zij meer betalen en dat wordt doorberekend aan in woners. In andere gemeenten wordt fors geïnvesteerd in recy cling. Op den duur levert dat mis schien een besparing op, maar die investering zit in de afvalstoffen heffing, die maximaal kostendek kend mag zijn. Tot slot zijn er ge meenten die voorheen nog geld uit hun reserves gebruikten voor afval verwerking. Die reserves raken op een gegeven moment op. Dat kan ook te maken hebben met het feit dat het rijk de afvalbelasting een aantal jaar geleden heeft verhoogd.'' Over de ozb-verhoging (gemid- deld 5,2 procent) is Hoeben genu anceerd. ,,Ik had gezien de proble matiek die bij gemeenten speelt op het gebied van corona en zorgtaken een sterkere stijging verwacht. Als je Amsterdam weglaat, dat de ozb met 22 procent verhoogt omdat er dankzij corona minder geld is opge haald aan toeristenbelasting en par- keergeld, is de gemiddelde verho ging in 39 gemeenten 2,9 procent.'' Hoeben benadrukt dat je niet al leen naar percentages moet kijken. ,,Op loonstrookjes houden werken den enkele tientjes meer over per maand. De belastingverhogingen bij gemeenten zijn gemiddeld en kele tientjes per jaar. Per saldo gaan de meeste huishoudens er dus niet op achteruit.'' dinsdag 12 januari 2021 De overleden persoon die zon dag aan het eind van de middag in het water bij het Wendelgoor in Almelo is aangetroffen, is een meisje van 14 jaar uit die plaats. De politie heeft twee personen opgepakt. Een van hen zou min derjarig zijn. GO Geert Wilders wil wel, maar de rest niet zo Met een dikker verkiezings programma hoopt de PVV een basis te leggen om mee te re geren in een volgend kabinet. Andere partijen zijn er juist al door afgeschrikt. Tobias den Hartog Den Haag Wilders wil een een ministerie van 'Remigratie en De-islamisering'. foto anp Op 17 maart zijn de verkiezingen. Hoe staan de partijen ervoor? Peiling PvdA SGP j Denk I Peiling 10 januari I Tweede Kamer 2017 13 13 13 JA21 50+ Veel woningeigenaren en huur ders zijn dit jaar meer kwijt aan gemeentelijke woonlasten. Dat komt vooral door de afvalstof- fenheff ing die sterk stijgt. Stefan ten Teije Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12