'Gemeenschap kan troost bieden' Extreme oversterfte in Bunschoten EUWS 11 CIJFERS naam in de krant wil. „Inmiddels nemen mensen het virus wel serieus, hoor'', zegt een verkoopster. Alles uit de kast Er zijn geen aanwijzingen dat het coronavirus in Bunschoten in de kerkbankjes wordt verspreid, blijkt uit GGD-onderzoek. De kerken in het dorp houden bijna allemaal onlinediensten of komen met maximaal dertig gelovigen samen. ,,Het lek van de verspreiding van het virus zit hier achter de voordeur'', zegt burgemeester Van de Groep. ,,In het begin zagen veel mensen er geen kwaad in om bekenden op te zoeken. Maar nu er dodelijke slachtoffers zijn gevallen, lijken mensen zich meer bewust van het gevaar.'' Van de Groep hamerde er de afgelopen tijd in ei gen video's en in de media onophoudelijk op om afstand te houden en elkaar niet op te zoeken. De gemeente zette bewustwordingscampagnes op om mensen daarop te wijzen. Ook maakten handhavers verschillende keren een einde aan huisfeestjes. ,,Ik denk dat ik alles uit de kast heb gehaald en dat zal ik blijven doen. Van bewoners heb ik veel aardige reacties gekregen, maar ik ben minder tevreden over het resultaat. Het aantal besmettingen daalt, maar is nog steeds te hoog.'' Verlies is groot In zijn nieuwjaarsspeech stond Van de Groep uit gebreid stil bij de coronacrisis die hij beschrijft als een 'bedrukte tijd' die 'zorg en verdriet brengt'. De burgemeester, die geboren en getogen is in het dorp, kende bijna alle overleden coronaslachtoffers of hun kinderen. ,,Het is heel verdrietig als mensen overlijden die je persoonlijk kent. Het verlies wordt nu door velen gevoeld, want dit is een soci aal dorp waar mensen elkaar kennen.'' Het meeleven met de nabestaanden is dan ook groot, ziet de burgemeester. ,,Niet voor niets waren de condoleancekaarten tijdelijk uitverkocht in Bunschoten. Het meeleven en omzien naar elkaar is hier heel belangrijk. Dat biedt troost in deze nare tijd.'' TRAUMA-EXPERT dinsdag 12 januari 2021 GO Mensen dragen een mond kapje op het Spuiplein in Bun schoten. foto rodney kersten M De con doleance- kaarten in de Jumbo in Bun schoten waren tij delijk uit verkocht. In de gemeente Bunschoten (22.000 inwo ners) zijn in 2020 extreem veel inwoners overleden. Er was 53 procent oversterfte, blijkt uit cijfers van de gemeente. Gemiddeld overlijden er 130 inwoners per jaar, maar in 2020 ging het om 199 mensen. Tenminste 32 mensen zijn overleden aan corona (waarvan 27 officieel geregistreerd), maar het zijn er waar schijnlijk meer. Onder meer omdat mensen die thuis aan corona overlijden volgens de ge meente vaak niet worden geregistreerd. De oversterfte in Bunschoten was het afgelopen jaar veel groter dan in andere regiogemeenten. Een heftige corona-uitbraak waarbij een paar duizend men sen besmet raken en tientallen inwoners overlijden kan er flink inhakken in een hechte ge meenschap zoals Bun schoten, zegt trauma expert Berthold Ger- sons (foto). Maar die zelfde gemeenschap kan volgens hem ook troost bieden. Ger- sons is emeritus-hoog leraar psychiatrie en houdt zich al sinds de Bijl merramp bezig met rampen, cri ses en trauma's. Hij adviseerde beleidsmakers bij onder meer de vuurwerkramp in Enschede, de Volendambrand en het neerstor ten van vlucht MH17. De coronacrisis is volgens hem bijzonder omdat de 'vijand' on zichtbaar en ongrijpbaar is. „Vooral in de eerste golf bleef het virus voor veel mensen abstract en daarbij hoorde het gevoel dat het 'jou niet zal overkomen'. In Bunschoten is dat nu waarschijn lijk anders, omdat zo veel mensen het virus hebben opgelopen. Dat kan leiden tot gevoelens van on veiligheid en onrust, of juist het onderdrukken van emoties. Het is goed als in kerken of andere ge meenschappen hierbij collectief wordt stilgestaan en ook bij het verlies van dierbaren.'' Gersons wijst erop dat het virus flink kan ingrijpen in een hechte gemeen schap. „Mensen ken nen elkaar, dus het verlies en de rouw kunnen heel ingrij pend zijn. Mensen kunnen zich schuldig voelen omdat ze ie mand anders hebben be smet. Het is heel goed als mensen daarover praten en dat er begrip is voor deze gevoelens. Een virus uitbraak kan een gemeenschap samenbrengen, maar ook verde len. Mensen kunnen het stom vin den dat anderen zich niet aan de regels hebben gehouden, waar door velen besmet zijn geraakt.'' Volgens Gersons kan het in een hechte gemeenschap als Bun schoten, met vaste tradities zoals koffiedrinken op zondag bij opa en oma, moeilijk zijn om daar tijdelijk afstand van te doen. ,,Het wordt van je verwacht en het is soms lastig om daar opeens mee te stoppen. In een individuele stadse cultuur doe je dat makkelijker.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11