10 NIEUWS CORONA SLACHTOFFERS De Bunschoter uitvaartverzorger Roelof van Asselt stond nog nooit zo vaak bij een graf als in december. Al weken domineert zijn dorp de coronalijsten met het relatief hoogste aantal besmettingen. Ook de oversterfte is ongekend hoog. Bijna iedereen kent wel iemand die aan het coronavirus is overleden. Grote gezinnen Dat het coronavirus zo heftig door Bunschoten raast, komt volgens de GGD vooral door een golf aan besmettingen in gezinnen en families. Gezin nen zijn in het christelijke dorp met een gemid delde van 2,6 personen flink groter dan gemiddeld in Nederland (2,1 persoon). Met name grote gezin nen met opgroeiende kinderen worden geraakt, omdat die op allerlei manieren in aanraking met elkaar én de buitenwereld komen. Daarnaast is Bunschoten een dorp met veel hechte families, die elkaar op zondagochtend graag opzoeken voor een bakje koffie. Een traditie, die maar moeilijk opzij te schuiven blijkt. Burgemees ter Melis van de Groep deed begin december nog een oproep aan bewoners om daarmee tijdelijk te stoppen, omdat ondanks de landelijke corona maatregelen te veel families elkaar bleven opzoe ken. Als factor van betekenis wordt ook wel gewezen op de anti-autoritaire of zelfs fatalistische houding van sommigen in het voormalige vissersdorp. ,,Als ik sneuvel, dan sneuvel ik, zeggen ze dan. Maar ja, zo bestrijd je geen pandemie'', zei een Bunschoter over de houding van sommige ouderen. Wie nu een wandeling door het dorpscentrum maakt, valt meteen op hoe rustig het is. Heel an ders dan in oktober en november toen het overal nog druk was. Veel mensen op straat dragen een mondkapje. „Klanten trokken zich in het begin niks aan van de coronaregels in de winkel'', zegt een winkelier, die onder geen beding met zijn De gevolgen van de corona-uitbraak hakken er flink in voor de hechte gemeenschap van Bun schoten. Bijna iedereen kent wel iemand die aan het coronavirus is overleden. Eind vorige week wa ren in de supermarkten de condoleancekaarten uitverkocht. „Iedereen leeft mee. Helaas hebben we mensen moeten teleurstellen, maar inmiddels zijn de kaarten weer bijgevuld'', zegt Jumbo-eige naar J an van Wincoop. Kerk hard getroffen De gereformeerd vrijgemaakte Maranathakerk, met 2200 leden de grootste kerk van het dorp, is hard getroffen door het virus. Op de zondag voor advent werden de elf namen voorgelezen van over leden gemeenteleden van het afgelopen jaar. Sindsdien zijn opnieuw elf gemeenteleden overle den. De twee predikanten Gertjan van Harten en Jan Meijer konden de afgelopen weken niet veel bete kenen voor de nabestaanden, want zij hadden zelf corona. ,,Het is moeilijk om op zo'n moment aan de zijlijn te staan'', zegt Meijer, die na vier dagen stevige koorts en een periode met lichte klachten weer is hersteld. ,,Er was grote verslagenheid in de gemeente. Toen ik beter was heb ik een digitale bidstond georganiseerd waar we samen emoties konden delen en onze zorgen bij God hebben neergelegd.'' Gepensioneerd predikant Kees Mewe werd tij dens de ziekteperiode van zijn collega's in allerijl ingeschakeld om verschillende begrafenissen te leiden. ,,Aangrijpend is de dood altijd, maar de mensen die ik heb begraven, waren op hoge leef tijd en zijn gestorven in geloof. Dat laatste brengt rust, ook voor nabestaanden.'' Dat Mewe veel mensen in Bunschoten kent met het coronavirus onder de leden baart hem zorgen. ,,Je hoort het ontzettend veel om je heen. Dat ver schilt van mensen met lichte klachten tot mensen die worden opgenomen op de intensive care of lange tijd coronaklachten houden. Het virus raakt óók jonge mensen.'' Van Asselt, al elf jaar uitvaartonder nemer in het dorp, spreekt van een bizarre periode. Normaal zijn er aan het einde van het jaar al veel overlijdens, maar zo druk als in december had hij het nog nooit. ,,In mijn werk ben je natuurlijk wel wat gewend, maar elke dag aan het graf staan, doet op emotioneel vlak ook wat met mij. Het is veelzeggend dat ik veel berichtjes kreeg van dorps genoten die mij sterkte wensten. Een periode met zóveel overlijdens maak je ook als begrafenison dernemer liever niet mee.'' Bunschoten (22.000 inwoners) behoort al sinds oktober tot de top van Nederlandse gemeenten met het hoogste aantal coronabesmettingen per hoofd van de bevolking. Sinds vijf weken is het dorp zelfs de grootste brandhaard van het land. Tij dens de tweede golf hebben 2500 inwoners posi tief getest op het virus. Dat is ruim 11 procent van de bevolking. In de beginperiode bleef het aantal overlijdens beperkt. Maar sinds een stevige uitbraak eind no vember in woonzorgcentrum De Haven raakten tachtig bewoners besmet en overleden 22 kwets bare mensen uit het huis en de zelfstandige ser viceflats. Ook waren zó veel medewerkers besmet of in quarantaine dat De Haven een dringende op roep deed aan Bunschoters met een zorgachter- grond om bij te springen. Het is heel verdrietig als mensen overlijden die je persoonlijk kent dinsdag 12 januari 2021 Het verdriet van brandhaard Bunschoten In december over leed een aantal leden van de Maranatha- kerk aan corona. De beide predikanten konden geen uitvaar ten leiden, omdat ze zelf besmet waren met het virus. FOTO RODNEY KERSTEN Johan Hardeman - Burgemeester Melis van de Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10