Kat Poetin na vijf jaar weer thuis Verwarde man houdt de hulpdiensten bezig 6 Dorpsbus en duofiets HELDENFONDS BIJDRAGE MAAKT VERVANGEN OUDE KEUKEN MOGELIJK Kookworkshops, gezamenlijke dorpsmaaltijden, borrelavonden: inwoners van Ossenisse hebben grootse plannen met de nieuwe keuken van hun dorpshuis Hof ter Nesse. Die kon gerenoveerd worden, mede dankzij het Zeeuws Heldenfonds. ,,Een mooi dorpshuis is belangrijk voor reuring in het dorp." I leine dorpen leefbaar houden: dat is één van de doelen van het Zeeuws Heldenfonds. De afgelo- ^^^.pen tweeënhalf jaar heb ben 37 Zeeuwse projecten geld gekre gen: ruim 370.000 euro in totaal. De provincie, de Vereniging Zeeuwse Gemeenten en het Oranjefonds wil len de komende jaren weer tweeën halve ton uittrekken om Zeeuwse projecten te steunen. Renovatie Met een bijdrage van 20.000 euro uit het Zeeuws Heldenfonds kon de voormalige keuken van het dorps huis in Ossenisse, meer dan dertig jaar oud, vervangen worden door een splinternieuwe. De renovatie is in volle gang. Voorzitter Gerard Man gnus is dolblij. ,,Een deel van de ap paratuur van de oude keuken werkte niet meer, en we hadden te weinig pitten om activiteiten te organiseren. Daarnaast wilden we graag elektrisch koken, omdat er zonnepanelen op het dak liggen." Het terrein rondom het dorpshuis werd enkele jaren gele den al opgeknapt, vertelt Mangnus. Via het Heldenfonds werd twintig- Mensen die niet goed kunnen koken, krijgen les van dorpsbewoners duizend euro binnengehaald voor de verbouwing. De gemeente Hulst en het VSB Fonds legden de rest bij. ,,We hebben met vrijwilligers de hele keuken gestript. We vonden het be langrijk om dat samen te doen, want zo zorg je er meteen voor dat ieder een betrokken is. Er is een nieuwe vloer gelegd, het plafond is ver nieuwd, en we hebben ook een nieuwe meterkast, want die dateerde nog uit de jaren vijftig", vertelt Man- gnus. De verbouwing duurt nog een maand. Zodra het coronavirus het toelaat, willen de inwoners van Osse- nisse allerlei activiteiten organiseren in en rondom de nieuwe keuken. ,,Er is in het dorp veel vraag naar kook- workshops", weet Mangnus. ,,Men- sen die niet goed kunnen koken krij gen les van dorpsbewoners die dat beter kunnen. We willen de keuken ook gaan gebruiken voor het berei den van gezamenlijke dorpsmaaltij den. Daar doen per keer dertig a veer- tig mensen aan mee. Ze eten in eet café 't Schallemaaj, maar de vrijwilli gers kookten het eten eerst thuis. Straks kunnen ze dat samen in de nieuwe keuken doen. Daar kijken we erg naar uit." Het dorpshuis is onmisbaar voor Ossenisse, legt Mangnus uit. ,,Er wo nen maar driehonderd mensen in ons dorp. Er zijn geen voorzieningen. Een mooi dorpshuis is belangrijk om toch wat reuring tot stand te bren gen. Tijdens die dorpsmaaltijden zijn er ontmoetingen tussen mensen die elkaar voorheen amper kenden. Ze zitten aan lange tafels naast elkaar. Belgen en Nederlanders zitten naast elkaar. Het zorgt ervoor dat de Belgen integreren. Zo ontstaan nieuwe ver bindingen." EXTRA HULP De provincie wil 75.000 euro bijdra gen om de ko mende jaren nog meer Zeeuwse ini tiatieven een duw tje in de rug te geven. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse gemeen ten gezamenlijk 50.000 euro bijdra gen. Het Oranje fonds legt 125.000 in. Poetin raakte vijf jaar geleden waarschijnlijk zijn nestje kittens beu. Van de ene op de andere dag was hij weggelopen. Het gezin van Elly heeft nog wel geprobeerd te zoeken naar het dier. Maar dat le verde weinig op. ,,Hij is gechipt, dus we dachten eerst dat iemand ons wel zou weten te bereiken als Poetin werd gevonden." Maar dat gebeurde niet. Gezien de bolle buik van Poetin heeft hij de afgelopen vijf jaar niet een heel zwaar leven gehad. ,,Die heeft ergens wel een goed adresje gehad", vermoedt Elly Huisman. Ze had zelf wel vaker het idee dat ze Poetin in de polder zag lopen. Maar of het dan misschien een kat was die op hem leek? Dat kon ze niet met zekerheid zeggen. Inmiddels is wel duidelijk dat het om hun Poetin gaat. Hij kan het nog altijd goed vinden met de hond met wie hij het huis moet delen, terwijl die helemaal niet zo van vreemde katten houdt. Vrieskou De reden dat Poetin nu weer thuis is laat zich raden. Misschien speelt de vrieskou van afgelopen week end hierin een rol. BURGH-HAAMSTEDE Een ver ward persoon heeft in de nacht van zaterdag op zondag de hulpdien sten flink bezig gehouden in Burgh-Haamstede. Hij is uiteinde lijk gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De man zou in of bij zijn huis vuurwerk hebben afgestoken. Op een gegeven moment klom hij zelfs op het dak van zijn woning. Politie agenten deden vervolgens ver geefse pogingen hem naar beneden te praten. Rond 04.10 uur werd de hoogwerker van de brandweer Zie- rikzee ter plekke gevraagd. Gelijk tijdig werd ook een ambulance team naar het adres gestuurd. He- laas lukte het niet de man veilig van het dak te krijgen. Hij viel of sprong naar beneden en raakte gewond. Hulpverleners hebben zich over hem ontfermd. Nadat de persoon rond 05.00 uur onder politiebege leiding per ambulance was afge voerd, heeft de brandweer metin gen gedaan via de voordeur van de woning. Er werden echter geen bij zondere waardes gemeten. Hierop werd binnen nog een verkenning gedaan. De politie heeft vervolgens nog een aangetroffen stuk vuur werk laten afvoeren door een ge specialiseerd bedrijf. Rond 06.45 uur is de politie vertrokken. Voor de man wordt passende zorg geregeld. maandag 11 januari 2021 GO 'Een dorpshuis brengt reuring' Cornelleke Blok Ossenisse Hof ter Nesse in Ossenisse krijgt een nieuwe keuken. Bestuursleden Liesbeth de Bruyn, Gerard Mangnus en Annemiek Hamelink (van links naar rechts) zijn dolblij. foto peter nicolai —Gerard Mangnus, dorpshuis Dankzij het Zeeuws Heldenfonds heb ben 37 initiatieven steun gekregen. Met bijdragen uit het Zeeuws Hel denfonds kon de dorpsraad van Baarland een dorpsbus laten rij den. Gemeen- schapstuin City- Seeds in Middel burg kon vernieuwd worden. Zorgboer derij Rust na On rust in Schore kon een duofiets kopen. In Hulst werd het project 'Klein Geluk in coronatijd' opge zet, bedoeld om eenzaamheid onder ouderen te bestrij den. Dorpshuizen in onder meer Kloe- tinge, Wolphaarts- dijk, 's Heer Arendskerke, Ter hole en Seroos- kerke (S) kregen duizenden euro's voor een opknap beurt. Vijf jaar geleden was de kat van Elly Huisman uit 's-Gravenpol- der ineens verdwenen. Maar za terdagochtend lag Poetin weer tevreden te spinnen in zijn kat- tenmand. 's-Gravenpolder Huiskat Poetin was vijf jaar gele den ineens verdwenen. Maar zater dag kwam hij uit zichzelf weer terug. FOTOJOHAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26