O t 9 BRUIJNING: ,,Je vraagt je afwaar dat soort berich ten toch vandaan komen. Er is geen enkele weten schappelijke basis voor. Ik kan zeggen: het co- ronavaccin is op méér mensen getest dan bij andere vaccins ooit is gebeurd. Met dezelfde procedures, dezelfde zorgvuldig heid. Ik snap dat het nieuw is. Maar het is veilig, en goed onderzocht. Dat vertrouwen mogen mensen echt hebben. Misschien helpt het om jongeren te vertellen dat hoe meer mensen gevaccineerd zijn, hoe sneller ze terug kunnen naar hun normale leven. Als één groep daarnaar snakt, zijn het wel de jongeren. RIJKERS: ,,Er zijn argumenten te bedenken waarom dat zo zou zijn. Het vaccin maakt je im muunsysteem sterker, en dat zou bij mensen met een auto-immuunziekte als reuma nadelig kunnen uitpakken. Maar bij andere vaccins is daar nooit iets van gebleken. En ook in de studie met het Pfizer-vaccin zijn dit soort effecten niet opgetre den, mensen met auto-immuun- ziekten deden namelijk ook mee. Het vaccin werkt ook bij deze mensen." huckriede: ,,In landen waar de vaccins al groot schalig worden ingezet, wordt nauwgezet bijge houden hoeveel gevaccineerden een allergische re actie krijgen. De kans daarop lijkt ongeveer één op de honderdduizend. Bij alle prikposten zijn voor de zekerheid epipennen aanwezig, om een allergische reactie meteen in de kiem te smoren. In het onwaarschijnlijke geval dat je een allergische reactie krijgt, kan direct ingegrepen worden." NB: Het RIVM adviseert mensen die een ernstige allergie hebben voor een van de bestanddelen van een vaccin af te zien van vaccinatie. bruijning: ,,Al deze mensen hoe ven zich geen zorgen te maken. Voor hen is het vaccin niet gevaarlijk. Als je chemotherapie krijgt en je immuunsysteem is daardoor tijdelijk niet zo sterk, is het voor de werkzaamheid misschien beter om de prik uit te stellen. In dat geval zou ik zeggen: over leg het met je arts." RIJKERS: ,,In Nederland zijn we al tijd voorzichtig met mensen met een zeer zwak immuunsysteem. Zij krij gen geen vaccins die verzwakt men selijk virus bevatten. Maar de vaccins die nu in aantocht zijn, bevatten geen menselijk virus." Na tien dagen zien we de eerste mate van bescherming. In het geval van het Pfizer-vaccin is die meteen heel behoorlijk. De tweede prik is nodig om de bescherming nog beter te maken, en waarschijnlijk ook langduriger. Het zorgt ervoor dat je in je lichaam nog meer cellen krijgt die kunnen reage ren als ze in aanraking komen met het coronavirus." HUCKRIEDE: ,,Dat weten we nog niet. Het vermoeden is dat de anti stoffen tegen corona relatief lang in het lichaam blijven. Tegelijker tijd weten we dat antistoffen na verloop van tijd langzaam af nemen. We moeten dat dus goed in de gaten houden." rijkers: ,,In de studies van Pfizer is al bewezen dat de bescherming na drie maanden nog steeds heel goed is. Ik zou tevreden zijn als het uiteindelijk een jaar standhoudt, maar mijn gevoel zegt dat het wel eens langer zou kunnen zijn." huckriede: „Daarnaast hangt de levensduur van een vaccin af van mutaties. Ieder virus muteert, zoals we nu ook zien met de Britse variant van het virus. Daarom is ook ieder jaar een griepprik nodig. Het is nog onduidelijk hoeveel het coronavirus kan muteren, daar zit namelijk ook een grens aan. Het is denkbaar dat het maximum bij het coronavirus eerder wordt bereikt dan bij griep, maar dat moet onderzoek uitwijzen." BRUIJNING: ,,Omdat kinderen relatief weinig ziek werden van corona is ervoor gekozen om het vaccinonderzoek op vol wassenen te richten. Bij Pfizer is gekozen voor de categorie 16-plus. Dat betekent niet dat vaccins niet bij kinderen zou den kunnen werken, het is gewoon nog niet on derzocht. Dat zal nog gaan gebeuren." Reactie ministerie van Volks gezondheid: ,,Nee. Alleen men sen boven de 18 komen in aan merking voor een vaccin." BRUIJNING: ,,Het is heel, heel zeldzaam. Als er risi co's zijn, dan zijn ze heel, heel klein. Een vaccin is maar kort aanwezig in je lichaam. Dus het feno meen bijwerkingen op lange termijn past daar ge woon niet bij. Als je dat bedenkt en je kijkt naar het risico van een coronabesmetting, ook bij jongere mensen, dan is dat laatste risico echt veel groter." rijkers: ,,De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat je dat nooit met honderd procent zekerheid kan zeg gen. Dat zeg ik alleen omdat je het niet uit kunt sluiten, omdat het bewijs pas in de toekomst geleverd wordt." I|V*—1 BRUIJNING: ,,Er zijn in het ver m leden ook enkele gevallen ge weest van enhancement. Dat is iets anders dan een langeter- mijnbijwerking. Bij enhance ment wordt de ziekte bij gevaccineerden juist erger als ze in aanraking kwamen met het virus. Het is vroeger gebeurd bij het vaccin voor het RS-virus, een verkoudheidsvirus bij kinderen. Dat is heel nauwkeurig uitgezocht, en daar is veel van geleerd. Daardoor zijn vaccins nu juist beter dan vroeger. RIJKERS: „Simpel. Als 70 pro cent van Nederland beschermd is, kunnen we de coronamaatre gelen loslaten en terug naar normaal. Dan kan het inmid dels beroemde R-getal niet meer boven de 1 komen." RIJKERS: ,,Dat is in de studies die tot nu toe zijn gedaan, nog niet onderzocht. Dat zou ook ontzet tend bewerkelijk zijn. Je zou van 40.000 mensen continu hun contacten moeten monitoren. Vac cins uit het verleden laten op dit gebied verschil lende resultaten zien. Maar het lijkt realistisch dat iemand die gevaccineerd is, minder snel iemand anders besmet. In plaats van Hheel verkouden ben je met vac cin straks misschien een heel klein beetje snotterig, omdat virusdeeltjes zich bijvoorbeeld heel lokaal nog in je neus neste len. Dan is het niet uit te sluiten dat je iemand besmet, maar de kans lijkt veel minder groot. Andersom kun je ook niet zeggen dat het zeker is dat je niemand meer besmet. Dus zolang de pandemie nog niet is uit gedoofd, kun je je beter nog aan de coronaregels houden." zaterdag 9 januari 2021 Mijn dochter (19) twijfelt. Ze leest op sociale media dat het vaccin mogelijk invloed heeft op haar vruchtbaarheid. Hoe kan ik haar alsnog overtuigen? Ik heb een auto-immuunziekte. Kan vaccinatie gevaarlijk zijn voor mijn ziekteverloop? Ik ben allergisch en loop met een epipen op zak. Kan dit vaccin voor mij gevaarlijk zijn? Ik heb longklachten, een zwak hart, een darmaandoening (we kregen deze vraag in vele tientallen varianten binnen, red.) of krijg chemotherapie. Kan ik het vaccin wel nemen? Ben ik na de eerste prik meteen beschermd? Wordt het vaccin straks elk jaar opnieuw aangeboden, zoals de griepprik? RIJKERS: ,,Nee. Waarom worden kinderen niet gevaccineerd? Mijn kind van 16 loopt stage in het verpleeghuis. Krijgt hij of zij een vaccin? Wie zegt mij dat het vaccin op de lange termijn geen bijwerkingen geeft? Ik ben jong. Waarom zou ik het vaccin überhaupt nemen? De nu goedgekeurde coronavaccins voorkomen bij de meeste mensen dat ze ziek worden. Maar voorkomen ze ook dat je iemand anders besmet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9