Mijn vader noemde mijn moeder 'dat gekkenhuis' en schilderde haar af als een snol iWm familielid haalde haar van een spoorlijn bij Bennebroek, waar ze met suïcideplannen naartoe was gefietst. Wéér opgenomen tussen psychiatrische patiënten. Uiteindelijk gooide mijn moeder werke lijk de deur achter zich dicht. Tot groot verdriet - en minstens zo grote woede - van mijn vernederde vader. Huilend kroop hij op zijn knieën door de woonkamer, om zijn hoofd tot bloedens toe tegen de ribben van een cv-radiator te slaan. Désirée en ik deelden zijn gevoelens. Zonder dat hij het wist, schreven we samen een brief aan de rechter die uitspraak moest doen in de echtscheidingszaak: onze moeder had alle ellende veroorzaakt, wij wilden haar nooit van ons leven meer zien en wensten te worden toegewezen aan pa. De jurist, een oude, wijze man, nodigde Désirée en mij uit voor een gesprek - op tafel een fles Chocomel en een pak koek. Rustig onder zocht hij of we het méénden. Nou en of. Zijn beslissing luidde dat de kinderen bij hun vader bleven wonen. Waardoor ben ik dit splijtende moment (indertijd was ik 13, nu 63) in de loop der jaren gaan beschouwen als de grootste fout van mijn leven? Hoe vielen me de schellen van de ogen? ,,Ik heb een nieuwe moeder voor jullie gevonden'', zei mijn vader toen we een jaar met z'n drieën hadden geleefd. Kippen- of tomatensoep, De Efteling of Pony Park Slagharen, voetbal of schaatsen kijken: wat we deden en wat we lieten was al die tijd een gezamenlijk besluit. Dat pa plomp verloren Greet en haar drie kinderen bij ons liet intrekken, ondermijnde onze band. Niettemin bleven we hem trouw. Hij verdiende het, hij was het slachtoffer in de liefdesoorlog tussen onze ouders. Een tweede wond bleef hem niet bespaard. Benno, het kind dat Greet en hij samen kregen, werd achter ons huis doodgereden door een vrachtauto van zijn eigen trans portbedrijfje. Het vergrootte de rancune jegens onze moeder. Zij en John hadden inmiddels twee kerngezonde dochtertjes. Mijn vader noemde mijn moeder 'dat gekkenhuis'. Schilderde haar af als snol. Zei voortdurend dat hij haar haatte. Pas na tien jaar voelden Désirée en ik de behoefte de andere kant van het verhaal te horen. Het was te zwart-wit; we begonnen zelf in relaties te ontdekken hoe ingewikkeld, gelaagd en veelkantig de liefde is. Op mijn 23ste stond ik met mijn zus weer tegenover de vrouw aan wie wij het leven te danken hadden. Ik stak een hand uit, zij stak een hand uit, en voor ik het wist vielen we elkaar in de armen. Het leek alsof ik een dier was. Zo ruikt maar één levend wezen, realiseerde ik me: mijn moeder. Samen port drinken en Havana's roken, samen op bezoek bij een therapeut, samen een weekend in Parijs, samen liedjes van Robert Long zingen, samen terug naar Hillegom. We deden het allemaal - mijn moeder en ik. Jarenlang probeerden we in te halen wat we hadden gemist. Stukje bij beetje drong de les tot me door: Désirée en ik hadden een vader en een moeder die beiden op hun eigen manier 'schuldig' waren aan hun amoureuze mislukking. Het was een dans geweest, en net als bij een echte dans weet je niet wie er leidt, en wie er volgt. Zelf klunsden wij ook wat af in verhoudingen. Ieder van ons, zeiden mijn zus en ik tegen elkaar, moet met de liefde zijn eigen omgangsregeling uitdokteren. Het is makkelijk om je ouders achteraf de maat te nemen. Het is moeilijk om hun schoenen aan te trekken en met hen mee te voelen. In de praktijk bleek het confron- terend om te horen (en echt tot me door te laten dringen) dat mijn moeder het vaak ijskoud had gehad bij Jan van der Linden, de charmante grote bek-trucker die zich zelf gods gift aan de mensheid achtte. Net zoals het schrikken was om te overdenken wat het deep down met hem had gedaan om keer op keer te worden belogen en bedrogen door Erica van den Brink, zijn echtgenote. It takes two to tango: hoe krijg je je ouders daarover in gesprek na veertig jaar zwijgen over en weer? Op welke manier kun je bij dragen aan verzoening? Désirée en ik had den als kinderen door die noodlottige brief richting de rechter de echtelijke strijd extra hoog laten oplaaien. Naarmate het levens einde van onze ouders dichterbij kwam, voelden we meer en meer dat het aan ons was om een oplossing te verzinnen. En toen kwam Alzheimer. Mijn moeder raakte zo vergeetachtig dat de medische 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98