8 NIEUWS CORONA UITLEG U reageerde werkelijk massaal op onze oproep om uw vraag over het coronavaccin voor te leggen aan experts. We hebben de meest voorkomende vragen voor u samengevat, en van antwoord voorzien. „Twee verschillende vaccins nemen? Zou ik niet doen." EXPERTS anke huckriede, hoogleraar vaccinologie aan de Rijksuni versiteit Groningen: ,,Ook als je besmet bent geweest, kan een vaccin nuttig zijn. Het is im mers niet duidelijk hoeveel antistoffen je na een besmetting hebt opgebouwd. Dat verschilt enorm per persoon en per infectie. Waarschijnlijk hebben mensen die niet heel ziek worden van corona weinig antistoffen opgebouwd. Door het vaccin is er een grotere kans dat je lichaam voldoende antistoffen heeft om weerstand te bieden tegen corona." GER RIJKERS, medisch immunoloog in het Elisabeth-TweeSteden Zieken huis in Tilburg en hoogleraar Biome dical and Life Sciences aan het Roo sevelt University College in Middel burg: ,,Ook mijn advies is om toch te vaccineren. Ten eerste omdat het een extra boost geeft aan je bescherming. En ten tweede: je weet niet waarom je wel corona hebt gehad en bijvoor beeld je buurman niet. Misschien werkt je immuunsysteem niet zo goed. Dan is het helemaal raadzaam om het vaccin alsnog te nemen." rijkers: ,,Als je vermoedt dat je corona hebt, moet je je sowieso eerst laten testen en de vaccinatie uitstel len. Ook omdat het in dat geval moeilijker is om vast te stellen of je bijwerkin gen hebt na de prik." huckriede: ,,Maar een besmetting tijdens de prik heeft geen invloed op de werking van het vaccin. De vaccinatie zorgt er ook niet voor dat het ziekte verloop heftiger wordt." Reactie ministerie van Volksgezondheid: „Mensen van 60 jaar en ouder lopen sowieso al een hoger risico, los van de vraag of er sprake is van onderliggend lijden. Vandaar dat ervoor is gekozen in deze groep dit onder scheid los te laten. In de groep 18 tot 60 jaar is dit onderscheid wel relevant." HUCKRIEDE ,,De kans dat zoiets gebeurt, is nihil. Er gaat juist zoveel tijd in de voorbereiding zitten om er zeker van te zijn dat alle administratie op orde is en iedereen twee prikken van dezelfde farmaceut krijgt." 2. RIJKERS: ,,Het kan zo zijn dat de combinatie van twee vaccins goed werkt, maar het kan ook zo zijn dat het veel minder goed werkt. Het is simpel weg niet onderzocht. Dus dan moet je het niet doen. De kans dat het gevaarlijk is, is klein." Reactie ministerie van Volksgezondheid: ,,Nee. Mensen krijgen het vaccin aangebo den dat het beste past bij de doel groep en dat op dat moment in vol doende aantallen beschikbaar is." kinderarts-epidemioloog en hoofddocent Infectie ziekten en epidemiolo gie aan het UMC Utrecht: ,,Om geen enkel risico te nemen met on geboren baby's, zijn zwan gere vrouwen uitgesloten van de eerste vaccinstudies. Tijdens de onderzoeken zijn er wel vrouwen zwanger geraakt. Zij hebben geen nadelen van vaccinatie on dervonden voor zichzelf of het on geboren kind, en bleken goed be schermd. Dat is al een hele gerust stelling. Op basis van de vaccin- samenstelling is er ook geen enkele reden om te denken dat het vaccin voor hen gevaar lijk is. Hetzelfde geldt voor vrouwen die borstvoeding geven. Maar omdat slechts een beperkt aantal vrouwen tot nu toe is onderzocht, zijn de aantallen nog te klein om al een algemene aanbeveling te doen voor vaccinatie van zwangeren." NB: Het RIVM adviseert zwange ren om het vaccin pas na de bevalling te nemen, tenzij er problemen met hart, longen of overgewicht zijn. Dan is vacci neren wel aanbevolen. zaterdag 9 januari 2021 GO Stephen Friedrichs en Chris van Mersbergen Uw vragen over het vaccin en de antwoorden Patricia Bruijning, kinderarts-epidemi oloog en hoofddo cent Infectieziekten en epidemiologie aan het UMC Utrecht. Ger Rijkers, me disch immunoloog in het Elisabeth-Twee- Steden Ziekenhuis in Tilburg en hoogle raar Biomedical and Life Sciences aan het Roosevelt Uni versity College in Middelburg. ■Anke Huckriede, hoogleraar vaccino- logie aan de Rijks universiteit Gronin gen. Heeft het zin om een vaccin te nemen als ik al corona heb gehad? En wat als ik daar nu nog steeds klachten van heb? Wat gebeurt er als je corona hebt op het moment dat je het vaccin krijgt toegediend? Ik ben tussen de 60 en 75 jaar oud en heb een medische indicatie. Waarom heb ik dan geen voorrang op gezonde leeftijdsgenoten? Bij mensen van 18 tot 60 jaar wordt er wél onderscheid gemaakt! Kan het kwaad als je bij de tweede prik een ander vaccin krijgt toegediend? Dus bijvoorbeeld eerst Pfizer en dan Moderna? Et Ik wil geen vaccin waarbij gebruik wordt gemaakt van de 'mRNA-techniek', zoals de vaccins van Pfizer en Moderna. Kom ik dan voor een ander soort vaccin in aanmerking? Is er al onderzoek gedaan naar de gevolgen van het vaccin als je probeert zwanger te worden of zwanger bent? PATRICIA BRUIJNING,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8