Vechten of vluchten? Een instinct blijkt springlevend EGBERT JAN Wilma: ,,Dat soort plannen denkt Cees altijd goed uit.'' Cees: ,,Ook de blokhut op het erf, waarin onze zoon zijn kapperszaak heeft, wordt deels verwarmd door zonnepanelen.'' Wilma: ,,Onze zoons van 31 en 27 jaar wonen niet meer thuis, maar ze eten wel vijf dagen in de week mee.'' Cees: ,,Wilma prakt het eten nog voor ze.'' Wilma: ,,Niks hoor, ben je gek.'' Cees: ,,Je geeft denk ik 200 euro per week uit aan boodschappen.'' Wilma: ,,Ik let altijd op aanbiedingen, want de jongens zijn flinke eters. We eten steeds vaker vegetarisch. En ik ben van de generatie die niets weg wil gooien. Maar ik ben niet gierig hoor, ik geef nog liever iets weg dan dat ik het zelf houd.'' Cees: ,,Soms verkoop je iets. Zoals zelfgemaakte kerstkransen. Al gafje de meeste gewoon weg.'' Wilma: ,,Dat vind ik leuk.'' Cees: ,,Als kapper vertroetelde je klanten ook altijd. Maar mij verwen je nooit.'' Wilma: ,,Ach Cees, je hebt het goed met me. Ik neem vaak genoeg bonbons voor je mee.'' Cees: ,,Het maakt mij niet uit of die van een chique winkel zijn of dat ze van Merci zijn en uit de supermarkt komen.'' Wilma: ,,We zijn nog net zo zuinig als toen we weinig geld hadden. Wel fijn dat we de jongens met een lening konden helpen om hun bedrijven op te bouwen - onze andere zoon heeft een autoschadebedrijf. Ik zou wel een tweede huis in Sauerland willen kopen, het is zo mooi daar. Maar het voelt niet goed om daaraan geld uit te geven en dan je kinderen niet te ondersteunen. Dit huis verkopen wil Cees niet.'' Cees: ,,Ik ben hier geboren. Mijn opa begon hier als kweker, daarna nam mijn vader het over. Ik blijf hier tot het einde.'' Wilma: ,,Cees' bergthee, dat is een struik, wordt in Duitsland veel gebruikt op kerkhoven.'' Cees: ,,De een zijn dood is de ander zijn brood.'' In de fitness, toen je daar nog in mocht, zag ik op mijn favoriete ochtenduur vaak dezelfde man. Mijn leeftijd, groot, volvet, opge bolde spierbundels. Hij liep nood gedwongen met z'n armen los van de romp, de oksels zo wat luchtverversing gunnend. Gerrit, voor mij. Hij had iets vertrouwds. In de fitnessruimte gelden regels. Mannen mogen geen 'tanktop' dragen. Dat heb ik opgezocht: mouwloos shirt. Vrouwen wel, vreemd genoeg. Telefoneren is taboe en je neemt een handdoek mee van apparaat naar apparaat. Je ontsmet het apparaat na gebruik, spuitbussen en rollen papier beschikbaar. Gerrit droeg een tanktop, tele foneerde met overgave, had geen handdoek en ontsmette niets. Opgewekt liep hij heen en weer tussen twee a drie apparaten die hij bezet hield door er een jack of broek overheen te hangen. Aan de pijlen op de vloer - eenrichtings verkeer - stoorde hij zich niet. Grote plekken bleven achter op de zittingen waar hij z'n behaarde vlees of doornatte tanktop tegen aan had geperst. Het personeel keek niet. En wat deed ik? Zoals iedereen. Niets. Op een heldere decemberdag krijg ik op het parkeerterrein Gerrit in het oog. Hij mij ook. Herkenning. Die roept geen warme gevoelens op. Buik vooruit, armen wijd komt hij op me af, zwenkend tussen auto's door. Heeft hij mijn boze blikken gezien? Ga ik vluchten of vechten? Een instinct blijkt springlevend, zoals die ene keer eerder dat ik serieus heb gebakke leid. Ik was 11 jaar, op het school plein midden in een kring joelen de jongens. Tegenover me Roy, de sterkste jongen van de school. Ik weet niet meer waarom we elkaar met vuisten in het gezicht sloegen, wel dat het mijn verjaar dag was. Onrecht, om een jarige zo te behandelen. Ik mepte erop los, te meer omdat de omstanders 'hup Roy' scandeerden. Toen de onderwijzers ingrepen had Roy een bloedneus, wat hem tot ver liezer maakte. Als na een injectie met adrenaline blijf ik staan, naast m'n auto. In gedachten sla ik hem voor z'n bek, ik heb er zin an. Gerrit stopt, buik zowat tegen buik. ,,Dag, ik ben Roy, we kennen elkaar, toch?" Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 9 JANUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87