II Een neushoornknuffel uit Bergschenhoek Seinen op rood: harde lockdown kan blijven Senaat voor testplicht 7 CORONA NIEUWE ZORGEN Hoewel de zieken huisbezetting zich positief ontwikkelt, blijven de zorgen over corona. Premier Rutte vreest dat de mutatie de bestaande versie verdringt. De derde golf lijkt in aantocht. De Britse variant lijkt veel besmet telijker dan de variant die tot nu toe rondging. Sadiq Kahn, burge meester van Londen, riep gisteren in zijn stad de crisistoestand uit. Volgens een schatting is een op de dertig inwoners van Londen be smet met het virus. Het zorgsys teem dreigt overspoeld te raken. Keihard bewijs dat de Britse va riant besmettelijker is, ontbreekt nog, maar volgens onderzoekers is dat steeds aannemelijker. Uit stu dies in Denemarken en Ierland blijkt dat de Britse variant daar in middels hard oprukt. Weten schappers vrezen dat B.1.1.7 de do minante variant van corona wordt. In Nederland is het aantal ge vonden gevallen relatief klein (on geveer vijftig, meldde het RIVM woensdag), maar dat zal niet zo blijven, verwacht minister-presi dent Mark Rutte. ,,Het Outbreak Management Team (OMT) doet daar onderzoek naar, maar je moet aannemen dat de Britse variant het virus zoals we dat kenden ge leidelijk aan gaat verdringen." Die constatering heeft mogelijk grote consequenties. Wetenschap pers uit Europa en de VS voorspel den tegenover Science een grote derde golf van het virus. ,,En die zal heel, heel slecht worden'', zegt expert Jeremy Farrar. ,,We gaan een heel onvoorspelbare fase in.'' Gisteren werd bekend dat de Zuid-Afrikaanse variant van het coronavirus voor het eerst in Ne derland is vastgesteld, bij een per- We zitten in een race tussen vaccin en virus. We moeten het virus eronder houden soon in de regio Midden- en West Brabant. Ook die variant lijkt be smettelijker dan de bestaande ver sie. Dit weekend vergadert het ka binet in het Catshuis over verlen ging van de lockdownmaatrege- len. Echte versoepeling zit er niet in. Sterker: als de Britse variant in derdaad de overhand krijgt, moe- ten alle stoelriemen vast, waar schuwen wetenschappers. ,,Het is cruciaal om met zijn al len ervoor te zorgen dat dit zo min mogelijk kans krijgt om zich ver der te verspreiden'', zei viroloog Marion Koopmans donderdag te gen deze krant. Uit de ziekenhuizen kwam gis teren wél goed nieuws. De bezet ting daalde met 120 naar 2636 pa tiënten. Ook woensdag en don derdag was er een daling te zien. Dat lijkt een effect van de harde lockdown. Toch is het aantal be zette bedden nog steeds een stuk hoger dan een maand geleden. Toen lagen 1700 coronapatiënten in het ziekenhuis. De ruimte om een grote nieuwe golf zieken op te vangen, lijkt nog steeds zeer beperkt. Dus zit er vol gens virologen niets anders op dan nog een paar maanden héél strikt de regels te volgen. We zitten, zegt de Leidse epidemioloog Frits Ro- sendaal, in 'een race tussen vaccin en virus'. ,,Het is zaak om het virus eronder te houden zolang nog niet genoeg mensen gevaccineerd zijn. We moeten een piek van de Britse variant echt zo lang en ver moge lijk voor ons uit schuiven.'' In Engeland dreigen ze de race te verliezen. Om de situatie onder controle te krijgen, kiezen de En gelsen ervoor om de bevolking nog geen tweede vaccinatieprik te geven. De vaccins worden met één prik zoveel mogelijk verspreid. Volgens wereldgezondheidsor ganisatie WHO is dat bij het vac cin van Pfizer/BioNTech inder daad een mogelijkheid, als landen te maken hebben met een tekort aan vaccins en een groot aantal be smettingen. De WHO schrijft dat het vaccin twaalf dagen na de eer ste prik begint te werken. De ef fectiviteit ervan zou na twee tot drie weken al 89 procent zijn. Een week na de tweede dosis is de ef fectiviteit 95 procent, meldde de fabrikant eerder al. 'Snel naar de Veluwe vluchten!' Ik krijg een appje van mijn nichtje uit Harderwijk. Aanlokkelijk idee, maar nee, dank je. Bergschenhoek, het Zuid-Hollandse dorp waar ik een jaar geleden met man en kind naartoe verhuisde, is ineens coro nabrandhaard. Juist op de mo menten dat je thuis even niet aan dat rotvirus wil denken, gaat het er tóch over. Moeten we op straat met een nog grotere boog om mensen heen lopen? Mogen we onze ouders blijven zien? Nemen we maatregelen voor onze dochter Rosaly van anderhalf? Ze gaat drie dagen per week naar de noodop vang, een paar meter van de be smette basisscholen. Op woensdag krijgen we bericht van de GGD. Alle medewerkers, ouders en kinderen van het kin derdagverblijf moeten zich te la ten testen. We bellen de afspra- kenlijn en kunnen onder de noe mer 'onderzoek Lansingerland' de volgende dag om stipt 13.18 uur te recht. Ik vind het zelf allemaal niet spannend, maar voor Roos is het zielig. Zo'n stokje in haar neusje en mondje, het idee alleen al. Op de dag zelf besluiten we er een 'uitje' van te maken. Op zoek naar de speciaal aangewezen testlocatie in Bergschenhoek zien we nog eens een ander deel van het dorp. In de wachtrij zwaait Roos elk kindje enthousiast toe. Een moe der met een paar maanden oude baby in haar armen merkt op dat ze beter een partytent hadden Ik vind het zelf allemaal niet zo spannend, maar voor Roos is het zielig kunnen neerzetten. Het voelt net of we een spookhuis binnengaan, een donkere hal in. ,,Bij wie voelt ze zich het meest op haar gemak?'' vraagt de medewerkster terwijl ze naar Roos kijkt. Ze gaat bij mij op schoot. Ik vraag om een wang- slijmtest, maar de PCR-test werkt sneller. Hup, stokje in haar neusje. Rosaly huilt, waarna het tweede stokje haar keel ingaat. Na wat sussen is ze weer vrolijk en krijgt ze een neushoornknuffel in haar handen gedrukt. Afleiding, het werkt altijd! De dag erop belt de GGD. ,,Jullie zijn negatief en mogen uit quarantaine", hoor ik tot mijn vreugde. Opluchting, toch wel. Maar we zijn er nog niet, nog lang niet. ,,Zoveel seinen staan op rood'', zei een OMT-lid gisteren op voorwaarde van anonimiteit. ,,De Britse variant is volgens on derzoek een stuk besmettelijker en die is in Nederland aangetrof fen, en de Zuid-Afrikaanse mu tatie is nu ook opgedoken. Ik zie het heel somber in.'' Met de virusmutaties, gemid deld nog ruim 7500 dagelijkse infecties en dik 2600 opgeno men patiënten zijn ook striktere maatregelen niet uitgesloten. Zo zou een avondklok ingevoerd kunnen worden om het aantal contactmomenten verder terug te dringen. In de politiek heerst echter grote aversie tegen die maatregel: ,,Maar andere landen doen het ook, het kan wat bijdra gen", zegt de bron. Striktere maatregelen zijn niet uitgesloten Een herstart van het fysieke ba sisonderwijs is ook riskant, zegt een andere OMT'er. Zondag overlegt het kabinet in het Cats- huis, dinsdag worden de beslui ten bekend. Premier Mark Rutte wilde er gisteren niet op voor uitlopen. ,,We zien nog altijd te hoge besmettingscijfers. De zorg wil weer operaties uitvoeren bij mensen met andere kwalen.'' Hij is blij met het begin van de vaccinatie: ,,We zijn niet van de één op andere dag verlost van het virus. Het is voor mensen in dividueel van groot belang dat ze het vaccin hebben gekregen, maar voor het land als geheel duurt het echt een tijd voordat we het collectief gaan merken.'' DEN HAAG Ook de Eerste Kamer heeft ingestemd met een wetswijziging die zorgt voor een stevigere basis onder de testver plichting die sinds vorige maand geldt voor mensen die naar Nederland reizen uit gebieden waar een ver hoogd risico geldt op be smetting met het corona virus. Alleen de FVD-se- natoren stemden tegen. Vervoersmaatschappijen mogen alleen nog reizigers uit risicogebieden meene men naar Nederland met een negatieve testuitslag. zaterdag 9 januari 2021 'Britse variant kan overal derde golf veroorzaken' Sander van Mersbergen Den Haag Een versoepeling van de lockdown zit er niet in, met de twee mutaties van het virus. foto marco de swart - Epidemioloog Frits Rosendaal Verslaggever Suzanne Borg- dorff verhuisde vorig jaar naar Bergschenhoek, een groene en rustige gemeente. Sinds enkele dagen is haar woonplaats een 'coronahotspot'. Suzanne Borgdorff - Suzanne Borgdorff De kans is groot dat Neder land ook na half januari in een strenge lockdown blijft. De huidige situatie maakt ver soepelingen uiterst lastig, melden betrokkenen. Niels Klaassen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7