Goede verrekijker is kostbaar precisiewerk Met de Nationale Tuin- vogeltelling in het vizier aan het eind van de maand is dit een goed moment om te investeren in een verrekijker. Waar let je op bij de aanschaf? 24 KAJ VAN ARKEL Van gewone verrekijkers tot Duitse luchtafweerkijkers uit de Tweede Wereldoorlog, Wim de Boer van De Kijkerspecialist uit Wormer repareert ze allemaal. In de dertig jaar dat hij dit werk doet, heeft hij het stoffige imago van de verrekij ker langzaam zien verdwijnen. ,,Met een verrekijker de natuur in was iets voor geitenwollensokkentypes, maar dat is niet meer zo. De verrekijker is hot.'' Martin Hierck, optiekspecialist bij de winkel van de Nederlandse Vogelbescher ming, kan dat beamen. Hij adviseert leden en niet-leden bij de aanschaf van verrekijkers en telescopen. De populariteit heeft volgens hem te maken met de toegenomen aandacht voor vogels op radio en tv. Hierck: ,,En er zijn steeds meer Bekende Nederlanders die ervoor uitko men dat ze in het weekend met een verre kijker op pad gaan, van cabaretier Jochem Myjer tot fotograaf en documentairemaker Ruben Terlou.'' Sinds de uitbraak van het coronavirus is de interesse voor hun verrekijkers alleen maar toegenomen, constateren De Boer en Hierck. Massaal trekken mensen de natuur in om de lockdown door te komen. Het kiezen van de juiste kijker kan een uitdaging zijn, want er zijn vele soorten en maten, voor verschillende situaties. En dan is er nog de prijs. Je hebt kijkers van een paar tientjes, maar ook van 2500 euro en hoger. Groter is niet altijd beter Op een verrekijker staan twee getallen met een x ertussen, zoals 10x42. Het eerste getal staat voor de vergroting, ofwel hoeveel keer de verrekijker het beeld dich terbij haalt. Hoe hoger de vergroting, hoe gemakkelijker het is om details en verre objecten te zien. Spot je een hert op 100 meter, dan lijkt het door een 10x42 kijker alsof het dier op 10 meter afstand staat. Het tweede getal staat voor de lens diameter in millimeters. Hoe groter de diameter van de lens, hoe meer licht in de kijker valt en hoe helderder het beeld wordt. Een verrekijker van 10x42 laat dus meer licht door dan een model van 10x32, waardoor het beeld zuiverder is. In beide gevallen is meer niet altijd beter. Bij hogere vergrotingen wordt het gezichtsveld kleiner en het zicht rondom minder. ,,En hoe hoger de vergroting, hoe meer de trillingen van de handen zicht baar worden en hoe lastiger het is om het beeld stil te houden'', zegt De Boer. Met een grote lens vangt een verrekijker meer licht. Handig voor in de schemering, maar het betekent ook meer gewicht. „Daardoor is het moeilijker om de kijker langere tijd voor je ogen te houden en kijkers met een grotere lens zijn doorgaans duurder.'' Porro of Dakkant De keuze is enorm, maar feitelijk zijn er maar twee typen. ,,De Porro- en de Dak kant'', zegt De Boer. ,,Bij Dakkant-kijkers zitten de prisma's in een rechte lijn, waar- door de kijker compacter en eenvoudiger waterdicht te maken is. Porro-verrekijkers hebben een knik, omdat de prisma's niet achter elkaar staan. Hierdoor is de kijker vaak breder en zwaarder.'' Volgens Hierck is het ene type kijker niet beter dan het andere. „Eigenlijk verschilt alleen de vorm'', zegt de optiek specialist. ,,Nieuwere verrekijkers zijn tegenwoordig vrijwel altijd Dakkant, want je bespaart bijna een derde aan volume.'' Prijs verraadt kwaliteit De prijs van een verrekijker zegt vaak al veel over de kwaliteit van het apparaat. ,,Onder de 100 euro bestaan er geen goede verrekijkers'', zegt De Boer. ,,In een verre kijker zitten verschillende lenzen en prisma's die optimaal geslepen en precies op elkaar afgesteld moeten zijn. Dat kan niet voor die prijs.'' Hierck doet er nog een schepje bovenop. ,,Als je een fatsoenlijke allround kijker wilt - een 8x42 of een 10x42 - dan zit je al snel aan de 200 euro. Voor minder is dezelfde kwaliteit gewoon weg niet te produceren.'' Een ander aspect dat kijkers duurder maakt, zijn de speciale coatings waarmee het glas aan de binnen- en buitenkant wordt uitgerust. Je hebt coatings die schit teringen voorkomen, coatings die kleuren echter maken en nog veel meer. ,,Hoe beter de toegepaste coatings, hoe mooier en helderder het beeld'', zegt De Boer. Volgens Hierck kan een slecht gecoate verrekijker makkelijk worden herkend door naar een contrastbeeld te kijken, bijvoorbeeld een donker gebouw tegen een heldere lucht. ,,Je ziet dan op de scheidslijn een dikke groene of paarse streep, vergelijkbaar met die van een viltstift. Duurdere kijkers hebben hier ook last van, maar in mindere mate.'' Het oog wil ook wat Ook belangrijk is de 'uittredepupil': het cirkeltje licht dat door de verrekijker op de pupil valt. Je berekent de uittredepupil door de lensdiameter te delen door de vergrotingsfactor van de verrekijker. Bij een 8x24 verrekijker is de uittredepupil dus 3 millimeter. Onder normale licht omstandigheden is de pupil van een volwassene 4 millimeter. ,,Is de uittrede- pupil van de verrekijker kleiner dan de pupil van je oog, dan is het moeilijker om het beeld te zien'', legt Hierck uit. En dan is er nog de oogafstand, ook wel eye relief genoemd. Dit is de afstand van het oog tot het oculair, de lenzen waar je de ogen tegenaan zet. Om dit te kunnen aanpassen, zijn de meeste verrekijkers voorzien van draaibare oogschelpen, de twist-ups. „Brildragers moeten de twist-ups indraaien, omdat er tussen oog en brilglas ruimte zit'', zegt Hierck. „Heb je geen bril, dan moet je de doppen uitdraaien.'' Mensen met verschil in scherpte tussen de ogen, kunnen dit compenseren met de dioptrie-instelling. De draaibare ring waarmee je die instelt, zit meestal op de rechtertube van de verrekijker. ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO Zo krijg je die ijsvogel scherp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72