Knotten is een gezonde en fijne vrijetijdsbesteding Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Een geknotte boom ziet er prachtig uit. Als de grond niet bevroren is, kun je wilgen nu planten. En kortwieken. 10. Leer de buren kennen Wat te denken van een balkonborrel (op afstand) of elkaar eens helpen met boodschappen doen. Het hoeft helemaal niet ingewikkeld te zijn. ,,Zulke contacten blijken belangrijker dan gedacht in de strijd tegen een zaamheid'', zei minister Hugo de Jonge al. ,,Een klein gebaar kan een groot verschil maken" Beter een goede buur dan een verre vriend. 11. De was stapelt zich niet meer op Tussen het werken door kun je makkelijk even een wasje in de wasmachine gooien. Daardoor zit je nu in het weekend ineens niet meer met een hele berg wasgoed die je weg moet werken. Er is natuurlijk sowieso minder wasgoed: voor wie zou je je immers elke dag nog in een nette outfit hijsen? Een paar dagen in dezelfde lekkere warme trui is prima. Ondertussen houd je behoorlijk wat geld over op je budget voor nieuwe kleding en schoenen. 12. Geen FOMO meer Het is inmiddels een ingeburgerde term: Fear Of Missing Out (FOMO) oftewel: de angst om iets belang rijks te missen. Vooral millennials zouden er last van hebben. Ze leiden een gestrest en gejaagd bestaan omdat ze proberen zo veel mogelijk mee te maken. Nu er nergens meer een feestje is, hoeft niemand meer bang te zijn iets te missen. 13. Eindelijk vooraan bij je lievelingsband Een thuisconcert is natuurlijk niet het échte werk, maar je zit wel op de eerste rang. Geen uren in de rij en duwen en trekken voor de beste staplek, maar lekker onderuit op je eigen bank. Geen geworstel door een mensenmassa voor de bar, want de koelkast is nabij. Via de website van Ticketmaster ontdek je welke parels je vanaf de bank kunt bewonderen. 14. Meer tijd voor een wandeling Waar we eerder met vrienden naar de kroeg gingen, spreken we nu vaker een-op-een af voor een wan deling. Dat zorgt voor ander contact. Doordat je naast elkaar loopt, hoefje elkaar niet steeds aan te kijken. Dat praat een stuk makkelijker, zeker over moeilijke onderwerpen. Ook stiltes zijn minder ongemakkelijk, dan kijk je gewoon even om je heen. Wandelen is bovendien erg goed voor je brein, betoogt neuropsycho- loog Erik Scherder. Je krijgt meer energie na een ommetje, het verlaagt je stressniveau en het verhoogt je productiviteit. Hup, de deur uit dus! 15. Spek die spaarrekening De vliegvakantie zat er afgelopen jaar waarschijnlijk niet in, en in de horeca zul je ook minder geld heb ben stukgeslagen. Met een beetje mazzel heb je daarmee je spaarreke ning zien groeien. Bedenk eens wat voor leuks je daarmee allemaal kunt doen als grenzen en deuren weer opengaan. Een keer chic uit eten, een weekend in een luxe hotel, of dit jaar een verre reis in plaats van de camping in Italië? Lekker doorsparen kan natuurlijk ook en misschien wil je wel begin nen met beleggen. Check dan bijvoorbeeld het stappenplan op de site van de Consumentenbond. Het is bijna een woord uit het verleden: knotten. Het knotten van wilgen en populieren was in het ver leden heel gewoon op het platteland. Nu is het een soort immaterieel erf goed, net als fierljeppen en klompen dansen. Knotten is een vrijetijdsbe steding van mensen die een zittend leven leiden en zich in het weekend willen uitleven met snoeischaar en zaag. De knotboom heeft geen eco nomische functie meer, maar je kunt verdedigen dat hij bij ons cultuur landschap hoort. Daarnaast biedt hij nestgelegenheid aan bedreigde vogelsoorten, zoals de steenuil. In de tuin is de cultuur van het knot ten nog springlevend. De geknotte boom mag dan geen economisch doel meer dienen, hij heeft wel degelijk esthetisch nut. Iedereen kent de bolcatalpa en de bolacacia. Meestal staan die bomen als wachters langs een oprit, soms symmetrisch opgesteld in de voor tuin. Er zijn veel meer bomen die geknot kunnen worden, en op een andere manier gebruikt kunnen worden. Neem de wilg. Die hoeft niet langs een poldersloot te staan, maar kan net zo goed in de tuin gebruikt worden, bijvoor beeld in een gemengde border van struiken en vaste planten. De wilg hoeft ook niet op 2 meter hoogte geknot te worden, zoals in het wild gebruikelijk is, maar kan ook op een stammetje van een halve meter staan. De gewone knotwilg, Salix alba, is niet bijs ter opwindend, maar Salix alba 'Sericea' heeft zilverachtig behaard blad; je zou hem de 'olijf van de Lage Landen' kunnen noemen. Daarnaast zijn er variëteiten met opvallend ge kleurde twijgen, zoals 'Chermesina' met oranjerode en 'Vitellina' met gele takken in de winter. Knot deze op verschillende hoogten en combi neer ze met een eveneens geknotte Salix daphnoides, met paarse, witbe- rijpte takken. Naar deze combinatie kijk je de hele winter met plezier. Het kan nog exotischer; zo langza merhand komen we erachter dat er winterharde eucalyptussoorten zijn. Alleen - je moet ervoor naar een specialist. De eucalyptus die je nog weleens in tuincentra kunt kopen is Eucalyptus gunnii, en juist die soort is twijfelachtig winterhard. Zoek liever naar Eucalyptus pauciflora of E. niphophila. En plant vooral kleine boompjes. Als een eucalyptus te lang in een pot staat, draait de wortel door ruimtegebrek als een kurkentrekker en zo'n exemplaar verankert zich nooit meer goed in de grond. je uitstekend knotten. Ze blijven de hele winter groen - blauwgrijs in dit geval. De takken zijn leuk in boeketten. Als de grond niet bevroren is, kun je wilgen nu planten. En knotten, zodat je maar een stompje plant. Ook eucalyptus kun je nu in de grond zetten, met knotten zou ik tot het voorjaar wachten. GO ZATERDAG 9 JANUARI 2021 ILLUSTRATIE LEVI JACOBS Nu iedereen veel thuiszit, is dat een goede gelegenheid het con tact met de buren aan te halen. Eucalyptussen kun Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71