Vijftien voordelen Als elk nadeel zijn voordeel heeft, laten we dan eens kijken naar al het positieve dat de coronamaatregelen ons brengen. Vijftien voordelen in tijden van lockdown. 22 ANNELIES BONTJES 1. Eindelijk de ruimte! Het museum, het theater, de sport school, de bioscoop: als ze straks weer mondjesmaat open mogen, heb je ze bijna voor jezelf. Met een beperkt aantal mensen tegelijkertijd in één ruimte kun je eindelijk De Nachtwacht eens rustig bekijken of zonder uren in de rij te staan het Anne Frank Huis bezoeken. In de sportschool is er tijdens de groepsles meer ruimte voor persoonlijk aan dacht en tips van de trainer, en als je individueel sport hoefje niet meer te wachten op dat ene apparaat dat altijd bezet is. 2. De voorpret van het reserveren Ja oké, dat je overal tijdig voor moet reserveren is een beetje gedoe. Maar het levert ook wat op, namelijk: meer voorpret. Als jij weet dat je een van het handjevol gelukkigen bent die straks naar die ene nieuwe expositie gaan, kun je daar al dagen van tevoren naar uitkij ken. Via de website van Museumgids Nederland kun je alvast kijken welke van de 1740 musea je straks als eerste gaat bezoeken. Zou de Rolling Sto- nes-expositie in het Groninger Mu seum nog lukken? 3. Geen nieuwjaarszoenen op kantoor Hoe zit het nou? Geef je er één of drie, of alleen een hand? De nieuw jaarszoen zorgt jaarlijks voor het nodige sociale ongemak. Dit jaar zijn we daar tenminste even van af. Want we werken thuis en voor degenen die nog wel af en toe de deur uit mogen: vanwege het risico op besmetting is kussen natuurlijk uit gesloten. Ineens is 1,5 meter afstand houden zo slecht nog niet. Of nieuw jaarskussen over een jaar hun come back maken, is nog maar de vraag. 4. Niet meer door de regen of in de file naar je werk Wakker worden met het geluid van de regen die tegen het raam tikt? Dat is toch een stuk minder erg met de gedachte dat jij er niet doorheen hoeft te fietsen. Of ging je voor de corona-uitbraak met de auto naar het werk? Dan zul je die ellendige files vast ook niet missen. Je kunt je nog lekker even omdraaien nu er geen reistijd meer is. Gemid deld zitten Nederlanders een uur per dag (19 kilometer) in de auto van en naar hun werk, berekende het Plan bureau voor de Leefomgeving (PBL). Op jaarbasis levert dat zo'n 228 uur op, ofwel 28,5 dag aan éxtra vrije tijd! 5. Van de lunch een feestje maken Geen kleffe boterhammen in plastic zakjes meer mee naar je werk. Nee, je kunt nu thuis uitpak ken voor de lunch. Eieren bakken, wentelteefjes maken, kaiserbroodje afbakken of een gezonde salade in elkaar flansen? Maak er maar een feestje van. Of nog leuker: nu heb je eindelijk de tijd om de lunchrooms in je buurt uit te proberen en een broodje af te halen. Zo steun je ook meteen de plaatselijke horeca. Of raadpleeg voor een gezonde lunch de site voedzaamensnel.nl van food- bloggers Sven en Jennifer ter Heide. Zij schreven ook 50 keer lunchen zonder brood. 6. Minder, maar wel innigere contacten Dat we onze sociale contacten moeten beperken, levert ook een voordeel op. Want de contacten die je hebt zullen inniger zijn. Gespreks stof wordt anders als je niet meer in een groep bent, maar meer een-op een contact hebt. Zo komt er automa tisch meer diepgang in de vriend schappen met de mensen die je nog wel ziet. En eigenlijk heb je daar ook veel meer aan. ,,Een écht goede vriend heeft alleen jouw welzijn voor ogen'', zei hoogleraar sociologie Beate Volker eerder in deze krant. Vriendschappen zijn de ultieme onbaatzuchtige relaties. 7. Onderhoud geen contacten 9. Ontdek stad en land meer waar je nooit zin in had zonder toeristen Iedereen kent er wel een: een oud collega of een kennis waar je niet op zit te wachten. Corona is het per fecte excuus om niet meer af te hoe ven spreken met dat soort mensen. Verplichte verjaardagen zijn er ook even niet meer. Je hoeft alleen nog de mensen te zien die je echt wilt zien. 8. Rust in je koppie Minder sociale afspraken betekent ook een minder volle agenda. Doordat je niet meer van die lunch met vriendin A naar dat diner bij stel B hoeft te rennen, is er eindelijk meer rust in je hoofd. Thuis op de bank, met het gezin of alleen, en verder niks hoeven. Heerlijk toch? Nu al die toeristen wegblijven kun je mooi op ontdekking in eigen land. Ooit al eens de Martinitoren in Groningen gezien, de oude haven van Hoorn bezocht, of door park Sonsbeek in Arnhem gewandeld? Dit is de tijd om gebouwen, monu menten en kunstwerken in alle rust te bewonderen. Haal een koffie-to-go en zak neer op een bankje. En neem ook zeker je fotocamera mee, want je kunt ze nu in volle glorie fotografe ren zonder toeristen erop, -onder, -in, -voor of -naast. De Zaanse Schans of de wereldberoemde molens van Kinderdijk zonder bussen Chinezen: grijp die kans! ■Hi ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO Lichtpuntjes in coronatijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70