OZCAN AKYOL N 6 Column og een dreun voor de geloofwaardigheid van het Outbreak Manage ment Team (OMT), nadat onder zoek van het televisieprogramma Nieuwsuur duidelijk heeft ge maakt dat middelbare scholieren wel degelijk een factor waren in de verspreiding van het corona virus. Eerder was ons door virologen verteld, aan alle denkbare talk showtafels, dat deze groep een verwaarloosbare rol speelde in de overdracht van Covid-19, on danks het feit dat ze in Duitsland, Frankrijk en België het gevaar van deze doelgroep wél zagen. Ik weet nog dat ik kort na de zomervakantie in Hengelo een lezing moest geven. De kinderen, variërend van 15 tot 17 jaar, zaten hutjemutje op de banken van de aula. Het mondkapje was toen nog niet verplicht. Toen ik aan de docent vroeg of dat wel allemaal veilig was, sprak hij zijn twijfels uit, maar hij was geen viroloog, haastte hij zich er bij te zeggen. En ik ook niet. Wat ik wel ben, samen met hon derdduizenden andere Neder landers, is iemand die het optre den van het Outbreak Manage ment Team bijzonder geïn teresseerd op een afstand volgt. Soms met ongeloof, vaak met compassie. OMT-lid en kinderarts Ka- róly Illy bekende deze week: 'In juni ver keerden we in de veronderstelling dat tieners een vrij kleine, misschien zelfs wel ver waarloosbare, rol speelden. Gaandeweg in augustus, september werd steeds duidelijker dat dit een vergissing was. Tieners spelen ook een belangrijke rol bij de versprei ding van het virus.' Ik zou hier nu heel sarcastisch en populistisch over kunnen schrijven, iets in de trant van: we zijn overgeleverd aan een stel amateurs dat uitblinkt in het creëren van onduidelijkheid, laat staan dat ze de indruk geven de verantwoordelijkheid van hun zware taak te kunnen dragen. Maar dat is té makkelijk. Vooral omdat we, ondanks alles, ervan uit moeten gaan dat ze oprecht hun best doen - maar het is sim pelweg niet goed genoeg. De tijd is rijp dat het OMT zich gaat resetten: er moeten meer deskundigen in het adviesorgaan en buitenlandse maatregelen mogen niet langer worden weg gewuifd met de Nederlandse koppigheid die nimmer zo zicht baar werd als in deze pandemie. De bevolking wordt gefrus treerd en radeloos. Wat deze ontwikkeling zou kunnen indammen, is een over heid die zich laat omringen door deskundigen van kali ber, een club experts die transparant twijfels uit en openstaat voor andere ge dachten. Daar mankeert het aan. En daarom kon er een kapitale fout gemaakt worden met onze tieners. Sinds de eerste vaccinatie deze week is er volgens de twee GGD- bestuurders 'een stormloop van mensen die ook willen'. Binnen vijf dagen zijn bijna alle 408.000 tijd- slots voor een vaccinatieafspraak volgeboekt. Vanwege de schaarste aan vaccins is het op dit moment niet meer mogelijk nieuwe afspra ken te maken. Dit kan op zijn vroegst pas over enkele weken weer. Tot op heden zijn er volgens Rou- voet en Rigter geen bijwerkingen opgetreden. ,,Maar we zijn heel transparant over wat er eventueel kan gebeuren, zodat mensen hun eigen afweging kunnen maken om te komen.'' Zij adviseren mensen die een prik komen halen om nog een kwartier op de locatie te blij ven. ,,Het moet niet, maar het wordt sterk aangeraden. Dat advies komt voort uit de ervaring van de landen die ons voorgingen. Omdat soms mensen flauwvallen, is het goed even te blijven. Flauwvallen komt sporadisch voor.'' Een paar dagen nadat de eerste prikken zijn gezet is de vaccinatie bereidheid in Nederland hoog, blijkt uit onderzoek van EenVan- daag onder 25.000 mensen. Drie kwart (76 procent) wil zich laten inenten. Een op de zes (16 procent) wil dat (waarschijnlijk) niet. En 8 procent twijfelt nog. De twijfelaars maken zich zorgen over de veiligheid van het vaccin (44 procent) en de bijwerkingen op de lange termijn (46 procent). Ze willen liever wachten tot anderen massaal gevaccineerd zijn en blijkt dat er geen problemen zijn: ,,Ik Nieuwe patiënten Omdat soms mensen flauwvallen, is het goed even te blijven André Rouvoet, GGD denk dat ik het vaccin wel wil ne men, maar ik ben blij dat ik in de laatste groep zit. Kan ik ondertus sen mooi kijken of anderen bijwer kingen hebben'', zegt een van de ondervraagden. De meeste twijfelaars zeggen dat ze onvoldoende informatie van de overheid hebben gekregen om een goede keuze te kunnen maken (77 procent). Sommigen vragen zich af of het voor hen wel noodza kelijk is om een prik te halen, om dat ze al corona hebben gehad of omdat ze zich kerngezond voelen. Bijlage Z: interview GGD Gisteren meldde de NOS dat mi nister De Jonge de vaccinleverin- gen voor de komende maanden te rooskleurig heeft voorgesteld in zijn strategie. Na een check bij de fabrikanten blijken leveringen vaak later te komen dan voorzien. Dat leverde gelijk boze reacties op van Kamerleden. 'Onbegrijpelijk', schrijft PvdA'er Lilianne Ploumen. 'Terwijl De Jonge deze week trots aan elke talkshowtafel zit te vertellen over de eerste prik, licht dit kabinet de Kamer wéér verkeerd in over de levering van vaccins.' En SP'er Maarten Hijink is vooral kwaad Een zorgmedewerker krijgt, terwijl hij wordt gefilmd, de spuit in zijn arm in Expo Houten. foto robin utrecht dat Nederland geen gebruik heeft gemaakt van een aanbod om extra Moderna-vaccins te kopen. ,,Mis- sen we hier opnieuw de boot?'' Volgens minister De Jonge wij zigen de schema's voor vaccinleve- ringen bijna dagelijks. ,,Niettemin willen we in al die onduidelijk heid iets van houvast creëren, wanneer welke groep in welke volgorde aan de beurt komt. Zo is dat schema gemaakt en zo moet dat schema ook worden gelezen.'' De bewindsman zegt afhanke lijk te zijn van informatie vanuit de Europese Commissie en fabri kanten, die steeds wordt ververst. ,,Iedereen wil natuurlijk de datum dat-ie aan de beurt komt alvast in kleuren, maar de ingewikkelde werkelijkheid is dat alles aan de lo pende band anders is.'' Ook een meevaller qua levering of extra aankoop is mogelijk, aldus de minister. En of De Jonge het kon ruiken, kwam nog geen uur later de Europese Commissie met goed nieuws; ook voor Nederland. De EU koopt nog eens 300 miljoen De ingewikkelde werkelijkheid is dat alles aan de lopende band anders is doses van het vaccin van Pfizer/ BioNTech. Nederland krijgt een vast percentage (3,9 procent) van de leveringen. Ons land zal uitein delijk 11,7 miljoen extra vaccins ontvangen. Daar kwam de mededeling bij dat de Europese geneesmiddelen waakhond (EMA) mogelijk nog in januari een oordeel klaar heeft over een ander coronavaccin, dat van AstraZeneca, ontwikkeld in samenwerking met de universiteit van Oxford. Dit middel staat op de Nederlandse routekaart om te worden toegepast vanaf de laatste weken van februari. Regeringscommissaris Wim Schellekens, voormalig hoofdinspecteur en lid van het RedTeam, neemt het op voor De Jonge. ,,Het managen van ver wachtingen is niet zozeer het pro bleem van de minister, maar van de mensen die hem moeten on dersteunen. Hij kan het niet alle maal weten. Een minister hoeft geen expert te zijn, hij moet poli tiek leiding geven. Maar hij is wél politiek verantwoordelijk.'' Daarom adviseert het RedTeam dat De Jonge de verantwoordelijk heid voor de uitvoering overdraagt aan een regeringscommissaris. ,,Dan kan hij zich volop bezighou den met de strategie, in plaats van met de uitvoering." Een Kamer motie daarover sneuvelde eerder deze week. zaterdag 9 januari 2021 GO ^0 @OzcanAkyol ieners •V'V André Rou- voet en Nico- lette Rigter willen naar een miljoen vaccinaties tegen corona per week. FOTO'S GUUS SCHOO- NEWILLE EN ANGELIEK GGD: Priklocatie in elke gemeente GGD-kopstukken André Rou- voet en Nicolette Rigter willen 'in elke gemeente een prikloca tie, honderden locaties dus.'' Met de operatie 'Nederland Prikt' streven ze naar 'een mil joen vaccinaties per week', zeg gen ze in een interview met deze krant. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Aantal nieuwe coronagevallen per dag. Vrijdag: 8169 12000 10000 8000 6000 7-daags gemiddelde 4000 2000 OKT NOV DEC JAN 080121 BRON: RIVM Vaccinatiestrategie weer onder vuur Slechts enkele dagen na een verhit coronadebat in de Tweede Kamer wil de oppositie alweer tekst en uitleg van minis ter De Jonge over de kersverse vaccinatiestrategie. Die zou in middels niet meer kloppen. Vol gens de bewindsman kan hij er niets aan doen dat het om dag- koersen gaat. Edwin van der Aa Den Haag - Minister Hugo de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6