bekritiseerde vaccinatieprogramma in Nederland 19 'Wij kunnen het ons permitteren om zorgvuldig op te bouwen, omdat er niet meer vaccin is' Nederland prikt Rigter: ,,Wij willen deze mega-operatie zo snel als mogelijk verantwoord uitvoeren. We bereiden ons voor op een half miljoen tot een miljoen prikken per week. Daarvoor willen we in elke gemeente een priklocatie, honderden locaties dus. Dan wordt het makkelijker om te komen.'' Rigter: ,,Nee, het beeld is nu dat wij als GGD's een groot deel van de bevolking tussen 18 plus en 60 min zullen vaccineren en een deel van de ouderen. Huisartsen zullen een grote bij drage leveren.'' Rigter:,,Ik geloof dat niemand de farmaceuten aan een touwtje heeft. Ik al helemaal niet. Tot nogtoe worden wij elke keer verrast door bij gestelde leveringen naar beneden. Toch is de hoop en inschatting dat we in de loop van het tweede kwartaal op stoom komen. In april of mei moeten vanuit meerdere leveranciers grote aantallen komen. Dan willen we hele maal losgaan. Het zal niet elke week een mil joen zijn, maar wel hier en daar zo'n piek.'' Rouvoet: ,,Als het vaccin van AstraZeneca op grote schaal komt, is dat echt een game changer en kunnen we heel snel schakelen als GGD.'' Rouvoet: ,,Vind je het heel erg dat wij die dis cussie aan de politiek laten? Dat is niet rele vant voor de mensen die in de GGD-straten aan het prikken zijn.'' Rouvoet: ,,Daar gaan we ook zeker verant woording voor afdragen. Ik heb nog steeds een parlementair hart. Mag ik één persoonlijke ob servatie doen als oud-parlementariër? Tijdens het vaccinatiedebat dinsdag vroeg ik me af: wat heeft dit voor gevolgen voor het vaccina tieprogramma van Nederland?'' Rouvoet: ,,Die vragen moeten gesteld worden. Dat is de rol van het parlement. Daar doe ik helemaal niet luchthartig over. Maar heb je de cijfers gezien? Ik zeg dit niet met leedvermaak, maar in België waren donderdag zevenhon derd mensen gevaccineerd. Nederland zette er op dag één ruim zesduizend. Dat relativeert. We zien nu dat een aantal landen tegen pro blemen aanloopt. In Frankrijk noemen ze het chaos. Er zijn geen garanties dat alles bij ons vlekkeloos verloopt. Maar ik ben wel blij dat wij er alles aan doen om het zorgvuldig te la ten verlopen dit proces. Dat willen we vast houden.'' GO ZATERDAG 9 JANUARI 2021 André Rouvoet: ,,We zien nu dat een aantal landen tegen problemen aanloopt.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE mobiel zal in elk geval bij ons komen. De bal ligt nu bij ons en de aansturing ligt bij Nico- lette Rigter en haar team.'' Bij de huisarts? Wanneer krijgt wekelijks een miljoen men sen een prik? Snel schakelen? Dat gold niet voor de start. André Rouvoet Roemenië, Hongarije, Estland, Letland, Li touwen, Polen, Oman, Koeweit en Bulgarije begonnen eerder. Maar de GGD's zijn verantwoordelijk voor de publieke gezondheid, u bent voorzitter. U vond dat er te veel aandacht uitging naar dat Nederland als één van de laatste landen in Europa begon? 6 januari is gestart met zorgmede- werkers van verpleeghuizen, klein schalige woonvormen, gehandicap tenzorg, wijkverpleging en Wmo- onder-steuning. Vanaf 15 januari doen alle 25 GGD's van Nederland mee. Sinds 6 januari krijgen acute zorg- medewerkers (IC en kliniek, ambu lance, spoedeisende hulp) de Pfizer- inenting die bij min tachtig graden moet worden bewaard. Vanaf januari of februari zijn (onder voorbehoud) verpleeghuisbe woners en mensen met een verstan delijke beperking in een instelling aan de beurt. In februari komen daar GGZ-cliënten en hun zorgmedewer- kers bij, vanaf april overige zorgme- dewerkers. 18- tot 60-jarigen mét een medi sche indicatie krijgen vanaf eind fe bruari een prik van de huisarts; vanaf half maart worden alle thuiswonen den van 60-75 jaar opgeroepen. Thuiswonenden van boven de 75 jaar en niet mobiele thuiswonenden van 60-75 jaar krijgen vanaf eind maart thuis of bij de huisarts een vaccin. Vanaf april komen 18- tot 60-jari- gen zonder medische indicatie ver moedelijk in aanmerking voor een prik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67