GGD-kopstukken Rouvoet en Rigter zijn tevreden over het 18 In de week van de eerste vaccinaties spreekt deze krant exclusief met de twee eindverantwoordelijken van de GGD: Nicolette Rigter (62) en André Rouvoet (59). ,,De werkelijkheid was dat het virus harder liep.'' 'Huisartsen zullen een grote bijdrage leveren' X Eindelijk was daar het langverwachte vaccin. André Rouvoet is ondanks een stortvloed aan kritiek tevreden over de aandacht en toeloop. ,,Sinds dat eerste vaccinatiemoment met zorg- medewerker Sanna Elkadiri is er een storm loop van mensen die ook willen. Het slaat kennelijk aan dat zij zegt: 'Ik doe dit omdat ik het zo belangrijk vind dat ik de mensen van wie ik houd weer kan vasthouden en knuffe len'. De massaliteit waarmee mensen zich aanmelden is heel goed nieuws.'' Rouvoet is voormalig minister voor Jeugd en Gezin en ChristenUnie-voorman. Op 1 au gustus, midden in de corona-pandemie, be gon hij als voorzitter bij de landelijke koepel organisatie van de Gemeentelijke Gezond heidsdiensten (GGD). Samen met GGD-di- recteur Nicolette Rigter - normaal gesproken hoofd van de GGD regio Utrecht, maar nu lan delijk verantwoordelijk voor het Covid-19- programma - beantwoordt hij vragen over een veelbesproken vaccinatieprogramma. Nicolette Rigter: ,,Nee, ik heb niet gehoord dat er iets gebeurd is, is ook niet aannemelijk, we hebben het over zeer kleine aantallen. Maar we zijn heel transparant over wat er eventueel k^n gebeuren, zodat mensen hun eigen afwe ging kunnen maken om te komen. Wij zijn op alle eventualiteiten voorbereid.'' André Rouvoet: ,,Het moet niet, maar het wordt sterk aangeraden. Dat advies komt voort uit de ervaring van landen die ons voor gingen. Omdat soms mensen flauw vallen, is het goed om even te blijven. Op alle locaties zijn artsen aanwezig die meteen hulp kunnen bieden. Flauw vallen komt sporadisch voor.'' Rouvoet: ,,Moet je je voorstellen dat de GGD zegt: het kabinet vraagt om in de zomer een paar miljoen mensen te prikken. Maar weet je wat, wij gaan in januari een priklocatie inrich ten en zetten vast mensen klaar met een naald in de hand. Dan komt er niemand. Dat zou verspilde energie zijn, er is zoveel te doen in de zorg. Als de vraag komt, leveren wij, in no time. Net als met testen en bron- en contacton- derzoek.'' Rouvoet: ,,Dat hoor ik vaak, maar als ik door vraag komt het bijna altijd terecht bij dat mo ment in september waarop er te weinig labo ratoriumcapaciteit was, waardoor GGD's niet konden uitbreiden en het heel erg ging knel len.'' Rouvoet: ,,Omdat er een dip was in Covid, konden we niet leren aan de hand van de prak tijk. Toen onverwacht het aantal casussen op liep, konden we niet heel snel opschalen. Wij kunnen gedoseerd groeien. Alleen als het vi rus om zich heen grijpt en de mensen in de straat zich niet aan maatregelen houden, kun nen wij niet sneller dan snel. De werkelijkheid was dat het virus harder liep.'' Maar bij het testen lagen op de eerste dag alle lijnen plat en het bron- en contacton- derzoek moest bijna overal worden ge staakt. Kunnen GGD's het wel aan: testen, bron- en contactonderzoek én vaccineren? Rouvoet: ,,Het antwoord is: ja.'' Rigter: ,,Ja, omdat we allemaal extra mensen in dienst hebben genomen.'' Rigter: ,,Op de eerste dag, woensdag, zijn er ongeveer veertig weggezet, donderdag tachtig. Zo bouwen we op.'' Rigter: ,,Wij starten bewust zo, omdat we nu leren hoe je met dit vaccin prikt. We hebben ook een administratief proces. Zo checken we: is de meneer of mevrouw daadwerkelijk de gene die de afspraak heeft? Hoe is het met die persoon? Geen koorts? Dat moet allemaal keu rig in het systeem. Dat kost tijd.'' Rouvoet: ,,Het medisch proces van het prikken is alle maal geregeld. Nu willen wij weten: hoe ver loopt de logistiek? Hoeveel mensen komen toch niet opdagen? Hoe snel kun je mensen inenten? Hoeveel mensen maken gebruik van dat kwartiertje rust? Wat kan er beter? En re gio's kunnen komen kijken.'' Rouvoet: ,,Natuurlijk kunnen we veel meer prikken! In die hal in Veghel kun je makkelijk het dubbele kwijt. Met de 200.000 vaccins die komen voor de eerste groep, kun je binnen een week klaar zijn. Omdat we een beperkt aantal vaccins hebben, heeft het weinig zin om alles snel weg te prikken en werkgevers willen spreiding voor voldoende mensen aan het bed.'' Rigter: ,,Wij brengen langzaam het sys teem op druk, zodat we aan het eind van het derde kwartaal klaar zijn met de operatie 'Ne derland prikt'. Deze week starten we drie pi lots in Veghel, Rotterdam en Houten. Vol gende week komen er drie locaties bij. Stapje voor stapje. Wij willen niet op 25 locaties de zelfde fout maken. Dat hebben we geleerd van andere grote operaties. Voor 15 januari gaan alle 25 GGD's voluit.'' Rouvoet: ,,Wij kunnen het ons permitteren om zorgvuldig op te bouwen, omdat er niet meer vaccin is. Uiteindelijk zijn GGD's voor bereid op het geven van grofweg 7 van de 10 miljoen vaccinaties. Wij gaan dus ongeveer de helft van Nederland prikken. Wie gezond is en ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO 'In april en mei willen we losgaan' MARCIA NIEUWENHUIS Zijn er sinds de eerste prik bijwerkingen opgetreden? Moeten mensen - zoals de Gezondheids raad adviseert - na de prik een kwartier blijven? Minister De Jonge erkende deze week dat hij de GGD's eerder een vaccinatieop dracht had moeten geven. Jullie hadden toch zelf actie kunnen ondernemen? Nicolette Rigter De GGD heeft vaker gezegd 'we zijn er klaar voor' en toch lukte het dan niet... Bron- en contactonderzoek werd ook uitge kleed. Hoeveel prikken heeft de GGD nu gezet? Dat is toch bizar weinig? Ziekenhuizen staan na twee dagen op 15.000, meer dan honderd keer zoveel. Wekelijks sterven honderden mensen aan corona, dan moet de GGD toch meer kun nen doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66