Waarom deze energietransitie noodzakelijk is volgende week 'We gooien ons landschap in de uitverkoop en zijn overgeleverd aan de markt' 17 coöperaties moeten financieel pro fiteren van de opbrengsten van het wind- of zonnepark om de hoek. Door aandelen te kopen in een project of via gebiedsfondsen, waarin exploitanten jaarlijks een deel van de winst storten. Geld dat wordt gebruikt voor de speeltuin vereniging, de jaarlijkse buurtbar becue of de aanleg van een skate- baan voor de jeugd. De weerstand zal deels verdampen en het draag vlak zal groeien. In het klimaatak koord is afgesproken dat 50 pro cent van een windpark of zonne veld in lokaal eigendom moet zijn. Een verstandige ontwikkeling noemt Henk Werkman dat. Hij werkte voor windmolenproducent Vestas en is sinds vorig jaar pro jectdirecteur bij Windunie. Vanuit een kantoorpand aan de rand van Utrecht ontwikkelt en exploiteert deze coöperatie wind- en zonne- parken. Zelf heeft Windunie een min derheidsaandeel van 10 tot 15 pro cent in een project, de rest van de opbrengst blijft lokaal. Meestal gaat het om groepjes agrariërs met windmolens op hun land, burger coöperaties en omwonenden. De 260 leden verkopen hun stroom gezamenlijk aan de hoogste bie der. Net als de Melkunie, maar dan voor wind- en zonnestroom. ,,Als je de lusten laat terug vloeien in de lokale gemeenschap, gaan mensen anders naar energie projecten kijken", denkt Werk man. ,,In plaats van zich te ergeren aan het geroetsj van de wieken, denken ze: die molen verdient geld voor mij. Dat is een heel an der perspectief." Werkman noemt als voorbeeld het windpark Bommelerwaard- A2 bij Zaltbommel. Drie windturbines van agra riërs, waarvan het eigen- fdom van de derde mo len na oplevering la ter dit jaar wordt overgedragen aan de Windcentrale. Die verkoopt windaandelen aan omwonenden waarmee zij hun energierekening vijftien jaar lang reduceren. Een ander voorbeeld is de grondvergoeding. Een windtur bine staat op een klein stukje land, maar dat levert de eigenaar jaar lijks een bedrag van dertig- tot vijftigduizend euro op. Werkman: ,,Die grondvergoeding kun je soci aliseren door de opbrengst te ver delen onder omwonenden. Niet alleen de eigenaar verdient er dan aan, ook zijn buren worden er be ter van." Hoewel de weerstand tegen grootschalige windparken en zon nevelden nooit volledig zal ver dwijnen, denkt Werkman dat de tijd zijn werk zal doen. Hij wijst op de grote zendmasten die tele- comaanbieders twintig jaar gele den plaatsten. Daar was destijds veel verzet tegen. Ze waren te hoog, lelijk en schadelijk voor de gezondheid. Inmiddels hoor je er nauwelijks nog iemand over. Aan gewenning heeft Rijksadvi seur Strootman geen boodschap. Hij verwijt de rijksoverheid en de provincies een gebrek aan regie. Hij is vóór het opwekken van duurzame energie, maar dat moet wel gecoördineerd gebeuren. Niet door overal maar lukraak windtur bines en zonnevelden neer te zet ten, maar door afgewogen beleid: windparken zoveel mogelijk op zee en concentreren in bepaalde gebieden op land waar het meer waait en ze beter passen in het landschap. Geen zonneparken van honderden voetbalvelden groot op landbouwgrond, maar zonnepa nelen op industriële daken en braakliggende terreinen. ,,We gooien ons landschap nu in de uitverkoop en zijn overgeleverd aan de willekeur van de markt", vindt Strootman. ,,Projectontwik- kelaars en grondeigenaren bepalen wat er gebeurt, pakken de subsi dies en verdienen veel geld. Dat kan ik ze niet kwalijk nemen, ze ruiken hun kans en gaan ervoor. Maar het is zo dom dat we dit laten gebeuren. Het is onverantwoord om het vrij te laten en als overheid niet strak te sturen." Als het rijk de coördinatie niet snel naar zich toe haalt en de der tig energieregio's laat doorgaan met hun eigen plannen, vreest Strootman niet alleen voor een verminkt landschap, maar ook een volksoproer. De huidige plannen gaan nog maar tot 2030. Daarna moet er nog véél meer gebeuren. ,,De meeste mensen beseffen dat niet. Als zij straks zien dat overal in hun omgeving windmolens en zonneparken ontstaan, is de kans reëel dat we het als maatschappij niet meer pikken. En dan komen onze klimaatdoelen in gevaar." Directeur Rietveld van de Ne derlandse Vereniging Omwonen den Windturbines komt uit Dren the en woont zelf in een landschap met tachtig windturbines. Hij is er nog niet aan gewend. Rietveld ver wacht dat het straks schering en inslag is dat we elkaar 'de tent uit vechten', zeker als we de energie transitie niet anders organiseren. Ook Rietveld denkt dat lokaal eigenaarschap een belangrijke rol kan spelen bij de acceptatie van windparken en zonnevelden. Bur gers moeten in zijn ogen zélf ini tiatief nemen, verenigd in lokale energiecoöperaties. Die professio naliseren in rap tempo en weten steeds beter geldbronnen aan te boren om projecten te financieren. In het Achterhoekse Neede is Han Meerbeek er niet gerust op. Het idee dat er straks vijf wind molens van 250 meter hoog naast zijn dorp staan, houdt hem nu soms al uit zijn slaap. De demon straties, spandoeken, boze brieven, petities en heftige discussies heb ben ervoor gezorgd dat het wind- plan voorlopig in de ijskast staat. Later dit jaar volgt een besluit. ,,We houden de druk er vol op", zegt Meerbeek. ,,Het besef groeit dat we actie moeten blijven voeren om deze onvoorstelbaar grote monsters tegen te houden." GO ZATERDAG 9 JANUARI 2021 ■r i> fo J ir* P Ir 7 DEEL 2: Hoe tientallen project ontwikkelaars zich op schaarse Nederlandse (landbouw)grond storten om grootschalige zon neparken te bouwen. De win sten en miljarden euro's subsi dies verdwijnen vaak naar het buitenland en dat zet kwaad bloed. „Vooral grote buiten landse investeerders profiteren nu van onze energietransitie", aldus hoogleraar Jan Rotmans. De meeste Nederlanders vinden de energietransitie noodzakelijk, maar zodra windmolens te dichtbij komen, veranderen ze van mening. 'Klimaatpaus' Ed Nijpels heeft nog veel werk te doen. Toch is hij hoopvol. ,,We gaan onze klimaatdoe len halen." Klimaatverandering, opwar ming van de aarde, smel tende ijskappen. Voor Ed Nij pels is het duidelijk: wie nu nog niet begrijpt dat we radi caal moeten ingrijpen, heeft onder een steen geleefd. ED NIJPELS: ,,We gaan onze klimaatdoelen halen." Waarom vindt u dat we nu moeten ingrijpen? ,,In Nederland moeten we in 2050 onze CO2-uitstoot met minimaal 95 procent reduce ren ten opzichte van 1990", vertelt de voormalig VVD-mi- nister, die als voorzitter van het Voortgangsoverleg Kli maatakkoord de uitvoering van de klimaatafspraken be waakt. ,,Daarmee beperken we de opwarming van de aarde tot 2 graden. Dat is noodzakelijk om allerlei ern stige gevolgen van klimaat verandering tegen te gaan. Nu nog gebruiken we olie, kolen en gas, maar op ter mijn moeten we volledig fos- sielvrij zijn. Daarvoor scha kelen we over op duurzame energie en moeten we heel veel energie besparen. Dit hebben we samen met 195 landen afgesproken in het klimaatakkoord van Parijs." Er zijn ook zorgen over de consequenties van de tran sitie, bijvoorbeeld verrom meling van het landschap. ,,Die zorgen begrijp ik. De windmolens en zonneparken moeten ergens een plek krij gen en dat vindt lang niet ie dereen leuk. Daarom laten we het zoeken van geschikte plekken over aan de ener gieregio's. Lokale bestuur ders kijken samen met inwo ners naar de beste locaties met het meeste draagvlak." Bij ieder plan voor een wind- of zonnepark is veel weerstand vanuit de bevol king. ,,Uit onderzoek blijkt dat meer dan 80 procent van de Nederlanders bezorgd is over het klimaat en de nood zaak van de energietransitie onderschrijft. Maar zodra een windmolen in de achter tuin komt, kijken mensen er ineens anders tegenaan. Er zit een kloof tussen het on derschrijven van de nood het klimaat te redden en het ac cepteren dat je eigen leef omgeving daardoor veran dert. Daarom is het heel be langrijk burgers te betrekken bij de energietransitie." Staat deze weerstand de vergroening van Nederland niet in de weg? ,,De meeste Nederlanders zullen op den duur de veran deringen in het landschap accepteren. Hoogspan ningsmasten zijn ook niet mooi, maar we zijn eraan ge wend en zien ze als een vaststaande realiteit. Zo zal het ook met windmolens gaan." Hoe realiseer je draagvlak onder burgers voor de energietransitie? ,,Om het draagvlak onder de bevolking te vergroten ben ik voorstander van inwoners participatie. Laat mensen niet alleen meepraten en be slissen over veranderingen in hun leefomgeving, maar laat ze ook financieel profi teren. Als burgers zien dat die windmolen naast de deur ze wat oplevert, zal een deel van de weerstand verdwij nen. Daarvan ben ik over tuigd. De stormachtige groei van lokale energiecoöpera ties laat zien dat burgers ermee aan de slag gaan." Om de klimaatdoelen te halen, moet er de komende jaren nog ontzettend veel gebeuren. Gaat dat wel luk ken? ,,De route naar een energie neutraal Nederland is een lastige weg vol met hobbels en kuilen. Dat is bij iedere transitie het geval. Maar ik ben optimistisch over het behalen van de klimaatdoe len. Kijk alleen al naar al die Nederlanders die zonnepa nelen op hun huis leggen. Dat is inmiddels bij één mil joen woningen gebeurd. le- dere vier seconden komt er een zonnepaneel bij, dat is spectaculair. De snelle op mars van zonnepanelen is het beste bewijs dat de bur ger de energietransitie on derschrijft en er ook naar handelt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65