Energie van de toekomst m Hoe we draagvlak creëren g® n| 16 'Ik vrees dat er over een paar jaar geen plek meer is waar je geen windmolens boven alles ziet uittorenen' soort projecten kan veel leed ver oorzaken. Mensen zijn kwaad, praten slecht over elkaar. De ge meenschapszin gaat naar de knop pen. Het was geen leuke tijd." In sommige streken loopt de strijd tegen een project zó uit de hand, dat mensen naar illegale middelen grijpen. Zoals in de Drentse Veenkoloniën, waar de windparken Drentse Monden en Oostermoer en windpark N33 in aanbouw zijn en al jaren zorgen voor een felle controverse tussen voor- en tegenstanders. In totaal komen er tachtig windturbines met een tiphoogte van 210 meter. Sommige dorpen zijn aan weers zijden omsloten door lange rijen windmolens. Wie de turbines in het Drentse landschap ziet staan, sommige nog maar half af, kan haast niet be vroeden hoeveel strijd erover is geweest. Windboeren werden geïntimideerd en kregen kerst kaarten met dreigende teksten. Van een boer werd de schuur in brand gestoken. Asbest werd op akkers gedumpt, net als metalen voorwerpen, waardoor landbouw voertuigen beschadigd raakten. Bedrijven die betrokken zijn bij de bouw van de windturbines kre gen dreigbrieven. 'Wij staan niet in voor de veiligheid van uw per soneel.' Ondertekend met: 'Be laagde en bedreigde burgers uit Groningen en Drenthe.' Twee bouwbedrijven trokken zich terug uit het project uit angst voor ge weld. Op windmolens werden ha kenkruisen geklad, politici werden op pamfletten afgebeeld als 'beul van Drenthe' met nazi-pet op. De reeks bedreigingen en ver nielingen brachten de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid ertoe te waar schuwen voor 'windmolenterreur' en 'radicaliserende ac- tievoerders tegen'v, windmolens'. Y'lM De politie pakte diverse verdach ten op voor de bedreigingen. Eind maart staan ze voor de rechter. Kleine burgeroorlogen noemt Friso de Zeeuw het, emeritus hoogleraar gebiedsontwikkeling aan de TU Delft. ,,De protesten in de Veenkoloniën zijn daarvan het beste voorbeeld, maar je ziet het overal in het land. Mensen raken verzeild in een blijvende sfeer van ruzie en verwijten. Ik houd mijn hart vast, met alle windparken en zonneweides die nog komen. Het is een recept voor ellende." De bouw van honderden wind parken en tienduizenden voetbal velden aan zonneparken heeft on vermijdelijk een grote impact op het landschap. Veel mensen zien hun leefomgeving de komende ja ren drastisch veranderen. Sommi gen spreken over de grootste ver bouwing van ons landschap sinds de Tweede Wereldoorlog. Over de schade die de energie transitie aan het landschap toe brengt, bestaan grote zorgen. Zoals bij landschapsarchitect en Rijks adviseur Berno Strootman, tot vo rige week lid van het College van Rijksadviseurs - een invloedrijk orgaan dat de regering adviseert over de ruimtelijke kwaliteit van ons land. Met lede ogen ziet hij g aan hoe industriële installa- Yj ties, zoals hij windturbi nes en zonne-energie- l!' M centrales noemt, luk- Jfy j taak als hagelslag over ■f J het land worden uitgestrooid. Strootman noemt Twente als voorbeeld, een regio zonder wind molens. Over tien jaar is dat wel anders, dan moeten er 62 staan. Niet geconcentreerd op één plek, maar kriskras door de regio. Vijf in Almelo, tien in Rijssen, zes in En schede, twee in Hengelo, vijf in Haaksbergen. Ook komen er acht tien windturbines in het Natio naal Landschap Noordoost- Twente, een beschermd natuurge bied. Strootman: ,,En het zijn geen kleintjes, hè: 200 tot 250 meter is heel normaal. Het hoogste gebouw van Twente is honderd meter. Met al die windmolens raken de ver houdingen volledig zoek." De voormalig Rijksadviseur spreekt van een 'doemscenario dat zich voltrekt'. Hij ziet dat iedere regio op zijn eigen postzegel plan nen maakt om energieneutraal te worden, met als gevolg een lap pendeken over het land aan wind molens en zonneparken. ,,Ik vrees dat er over een paar jaar geen plek meer is waar je om je heen kijkt en géén windmolens boven alles ziet uittorenen. We zijn voor decennia de boel aan het verpesten." De overgang van vervuilende fossiele brandstoffen naar schone energie is de grootste transitie in decennia. Dat kost jaarlijks miljar den en is een proces van lange adem. Draagvlak onder de bevol king is noodzakelijk om alle pro jecten uit te voeren en niet steeds weer te verzanden in een loopgra venoorlog en ellenlange procedu res. Dan helpt het niet dat de mil joenenwinsten die wind- en zon neparken boeken meestal niet in de regio blijven waar ze staan, maar wegvloeien, vaak zelfs naar bedrijven in het buitenland. Ter wijl inwoners jarenlang tegen de windturbines aankijken. Om de lasten en lusten eerlijker te verdelen is participatie inmid dels het toverwoord. Ook inwo ners, lokale bedrijven en energie- 1 kJM ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 8W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64