Saskia Noort Het wordt een No Future-jaar Zo doen zij dat Russen bewaren hun goede voornemens tot na kerstmis VEEL GEDEELD Oud en nieuw komt met fraai gedekte tafels met daarop traditionele lekkernijen 12 Altijd weer die schoenen... Ik huilde niet, wat ik normaal altijd doe op oudejaars avond Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. We gaan straks eindelijk naar de stembus, maar het is toch al bekend wie er wint, ondanks talloze affaires. De spirinflu- encers beweren dat de wereld verandert door mercurius of weet ik veel welke retrogade, maar Ryan Air biedt alweer tickets aan voor 20 euro en het enige grootschalige feest dat we dit jaar krijgen is waarschijnlijk het Vleestival. Redenen genoeg dus, om niet mee te doen aan dry januari, maar voor onbepaalde tijd in slokdown te gaan. Ik ben van de No Fu ture-generatie, maar als er ooit een jaar was dat No Future bij aanvang al groot op het voorhoofd geschreven heeft, dan is het 2021 wel. De Britten noemen het een conversation starteren dan gaat het meestal over de hond, de tuin of de auto, maar coronaminister Hugo de Jonge heeft daar zijn kleurrijke schoeisel voor. Delfts blauw, misschien iets voor jou? Gezien in het Erasmus MC deze week bij de start van het vaccineren. foto anp/sem van der wal JOOST BOSMAN MOSKOU ,,Pas na de kerst begin ik met afvallen, hoor'', zegt Vadim, terwijl hij met vlakke handen op zijn buik slaat. De luchtvaartexpert tapt nog eens een glas bier uit het vijflitervaatje op de tafel van zijn fraai inge richte appartement in het centrum van Moskou. Op tafel heeft zijn vrouw Marina de maaltijd neerge zet. Vooraf haring met uien en aardappelen, als hoofd gerecht kalkoen en aardap pelen uit de oven en salade met tonijn. Koffie toe met Zwitserse kaas en jams. Het is begin januari, dus als Va- dim pas na kerst wil gaan afvallen, wordt hij zo rond als een ton. Nee hoor, want Vadim doelt op het Russische kerstfeest, dat valt op 7 ja nuari, dus moet hij er nu al aan geloven. Dat de Russen kerst later vieren, heeft te maken met de invoering van de Juliaanse kalender door de communisten na de Russische revolutie van 1917. De Russisch-ortho- doxe kerk vertikte het mee te gaan en hield koppig vast aan de oude, Gregoriaanse kalender uit de tsarentijd. Die liep dertien dagen ach ter, vandaar dat kerst in Rusland bijna twee weken later valt. Oud en nieuw is geen christelijk feest en daarom viert Rusland dat gewoon met de rest van de wereld mee op 31 december. Het is zelfs het familiefeest bij uitstek. Pakjesavond, ge heel verzorgd door Ded Mo- roz (spreek uit: djééd maróz, 'grootvadertje vorst') en zijn hulpje Snegóerotsjka ('sneeuwmeisje'). Ded Moroz houdt het midden tussen sinterklaas en de kerstman (veel rood fluweel met witte bontaf zettingen en een lange witte baard). De oudejaars avond in Rusland komt ook met fraai gedekte tafels waarop traditionele lekker nijen staan uitgestald. De beproevingen voor Vadim en zijn landgenoten die wat pondjes moeten verliezen, blijven niet be perkt tot oud en nieuw en kerst. Want veel Russen vieren stiekem ook nog 13 december. Hun nieuwjaar volgens de oude kalender. Russen hebben het niet makkelijk waar het gaat om de geneugten van de feestdagen. Na een overvloedige tafel met oud en nieuw, volgt een niet minder uitbundige kerstdis. Ja, heus, die volgorde klopt. En er is nog een derde kans op brandend maagzuur: het stiekem gevierde 'oude' nieuwjaar, dat valt op 13 december. II adden jullie het ook, op oudejaarsavond, dat ge I voel dat vanaf nu alles anders ging worden? Dat 1 ons een jaar liefde, seks, verbroedering, werk, geld, mooi weer, vakanties, festivals, gezondheid, vrede, popconcerten, voetbalwedstrijden en vleesloze kroketten toelachte? Toen het o zo verboden vuur werk afging en ik wederom tussen twee tongende stellen naar de hemel staarde, dacht ik dat voor een split second. Even voelde ik wat de 'spirinfluencers' altijd voelen als ze weer een nieuwe maansteen naast hun bed zetten, de overnight oats in de ijskast hebben en een ijskoude Wim Hof-douche nemen. Het komt goed omdat ik er alles aan doe. Wat precies deed ik op dat moment waardoor alles goed kon komen? Nou. Ik stak geen vuurwerk af. Ik had precies het goede aantal mensen op visite, van wie een aantal ook nog eens tot het huishouden behoorde. Ik staarde naar de afwezige maan en deed geen wens. Ik mediteerde als het ware. Ik huilde niet, wat ik nor maal altijd doe op oudejaars avond. Ik appte ook niet dron ken allerhande halfbakken scharrels uit een ver verleden. Ik scharrelde helemaal niet. Ik concludeerde dat ik zo goed als een non leefde en er welde geen zelfmedelijden in me op. Betekende dit dat ik me ein delijk neerlegde bij de feiten? Dat mijn leven ruim over de helft is, ik gedoemd ben op de bank voor de tv te zitten, kij kend naar halvegaren die ons laatste beetje beschaving af breken en ik een keer per week mijn kinderen op 1,5 meter afstand begroet, terwijl buiten een door klimaatver andering ontstane storm of hittegolf woedt? Kwam deze berusting door de etherische olieën die ik cadeau kreeg en baat-het-niet-schaadt-het- niet-achtig door het huis had gesprenkeld? Of doordat ik mijn jaarhoroscoop had gele zen, toen ik erachter kwam dat de mysterieuze 55 euro die steeds van mijn paypal werd afgeschreven een abonne ment bleek op astro.com, waar ik me zes jaar geleden had ingeschreven tijdens een toxische relatie met een sociopaat. In ieder geval, ik had voor het eerst in mijn leven geen enkel goed voornemen, fiducie, geen planning, geen leuke vooruitzichten voor het nieuwe jaar, maar louter overgave aan de geboorte van het ongewen ste 2021. Niet gehoopt, wel verwacht. Een ja-maar-jaar. Er is een vaccin, maar dat werkt misschien maar drie maanden. De VS hebben een nieuwe president, maar 75 miljoen Amerika nen willen een burgeroorlog. Er is een lockdown, maar die werkt niet tegen de nieuwste mutatie. Dankzij vaccins en tes ten kunnen er weer festivals, concerten en sportwedstrijden worden georganiseerd, maar het kabinet weigert garant te staan. ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO PRIVÉFOTOX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60