Zogezien In Vlaanderen nu al vaccins naar verpleeghuizen Tegen het einde van deze maand hebben alle Vlaamse verpleeghuisbewoners zich kunnen laten vaccineren tegen corona. Net als verpleeghuisbewoners in Duitsland en Engeland. In Nederland wachten de verpleeghuizen nog op de eerste vaccins. Hier is bewezen dat vaccineren met het Pfizervaccin in kleine instellingen wél kan 9 THEO GIELE ,,Met enige fierheid kunnen we meedelen dat de vaccinatie van onze bewoners in Huize Den Dries goed is verlopen", was don derdag op de website van het te huis te lezen. De zorginstelling staat in het Oost-Vlaamse dorp in Sinaai, een kilometer of tien over de grens bij Sint Niklaas. Er wonen ongeveer zeventig ouderen. De distributie van de vaccins in Vlaanderen verloopt via dertien ziekenhuizen. Vanuit de fabriek in Puurs worden de diepgevroren vaccins naar de ziekenhuizen ge bracht. Daar worden ze ontdooid en naar de tehuizen gebracht. Vanaf maart wordt ons op het hart gedrukt ons aan de coronare- gels te houden. Al doe je dat niet voor jezelf, dan toch voor je opa en oma, je oude vader of moeder. Nu is er een vaccin, maar moeten Ne derlandse ouderen (vele) weken langer op de bevrijdende prik wachten dan hun leeftijdsgenoten in onze buurlanden. Dat is niet omdat die landen meer vaccins hebben of eerder hebben ontvangen. Aan het advies van de Nederlandse Gezondheids raad of het OMT ligt het ook niet: die hebben (bij herhaling) geadvi seerd om de meest kwetsbare groepen, de ouderen binnen en buiten de verpleeghuizen, als eer ste te vaccineren. Ook de verpleeg huizen en de thuiszorg treft geen blaam. Die staan te trappelen om te beginnen. Zij worden als geen ander geconfronteerd met de ge volgen van coronauitbraken. Ge lukkig worden hun medewerkers vanaf 15 januari wel gevaccineerd. Maar hoeveel rust zou het mede werkers brengen als de mensen waarvoor zij zorgen óók be schermd zijn. Om van familiele den nog maar te zwijgen. Voor elk bezoek is er het knagende gevoel dat je het virus mee kan brengen, hoe voorzichtig je ook bent. Nood is hoog De nood is hoog: dagelijks overlij den in Nederland verpleeghuisbe woners aan het coronavirus en ra ken er honderden besmet. De Zeeuwse verpleeghuizen meldden in hun weekrapportage vijftien sterfgevallen. Dus is de vraag: als het in Vlaanderen kan, als het in Duitsland en Engeland kan, waarom duurt het dan in Neder land zo lang voordat de busjes met koelboxen vol vaccins naar de ver pleeghuizen rijden? In een artikel in de Volkskrant van gisteren was een van de ant woorden te lezen: bureaucratie. Een verpleeghuisbewoner moet namelijk schriftelijk instemmen met het vaccin. Als iemand met dementie dat niet zelf kan, moet schriftelijk toestemming worden gevraagd aan een gemachtigde, in de praktijk is dat een familielid. Echter, op dat toestemmingsfor mulier moet expliciet staan om welk merk vaccin het gaat. En dat 'merk' is nog niet zeker: Moderna of toch Pfizer? Die formulieren moeten worden geretourneerd en verwerkt. In Vlaanderen volstaat (mondelinge) instemming met vaccinatie tegen corona. Maar het is niet alleen bureau cratie. Zelfs deze regel had geen vertraging hoeven te geven als di rect na goedkeuring van het Pfi- zer-vaccin de formulieren ver stuurd hadden kunnen worden. Het ging mis toen het kabinet be gin december tot de conclusie kwam dat 'kleinschalige inenting' in 2500 verpleeg- en verzorgings huizen, in de woorden van minis ter De Jonge, 'nogal onhandig' was. Het kabinet besloot daarom niet de bewoners, maar zorgmede- werkers al eerste te vaccineren in 25 grote vaccinatiecentra. De ou deren zouden later een ander, minder temperatuurgevoelig vac cin krijgen. In Huize Den Dries werd bewe zen dat vaccineren met het Pfizer- vaccin in kleine instellingen wél kan. Zo zijn deze week bewoners van ruim veertig Vlaamse tehui zen gevaccineerd. De andere vol gen de komende drie weken. Als de laatste Vlaamse verpleeghuis bewoner eind januari zijn eerste prik krijgt, hebben de bewoners van Huize Den Dries de tweede prik al gekregen. In Vlaanderen werd in december al het vaccina tieprogramma uitgetest. Waar een wil is, is een weg. En als je zelf die weg niet weet, waarom heeft Ne derland dan de weg niet gevraagd aan de Vlaamse buren? palen, in het voorjaar iets in de grond stoppen en in het najaar oogsten, dat heeft iets moois." En alle familie in de buurt? Nicole: ,,We zijn gewend aan vrij wonen en zijn niet zo nieuwsgierig dat we moeten weten wie er bij de ander op bezoek komt." Jeannette vult aan: ,,Er staan schuren tussen onze huizen, we hebben geen zicht op elkaar." Gerrie Bil-van der Wekken werd in 1936 op 't Schutje geboren, in het huis waar ze nu woont. Thuis waren ze met vier meiden. Haar man Christiaan Bil uit Zierikzee werd als een welkome opvolger van haar vader in de familie opge nomen. Elf kleinkinderen, vier achterkleinkinderen, het zijn klin kende aantallen. Ze zegt: ,,Het is een zegen dat de kinderen in de buurt wonen. Ze doen boodschap pen. En een keer in de veertien da gen heb ik hulp in de huishouding." Ze heeft een zoon in Amerika die een paar keer per week belt. Zus Corrie woont in Zuid-Afrika, met haar heeft ze elke maandagavond con tact via haar mobiel. Parkiet Piet is stil ge- vallen. Gerrie: ,,Ik praat wel tegen hem, anders is het zo stil in huis." Op het kruispunt met de Heu- velsweg staat een informatiebord. Nieuwerkerke werd voor het eerst vermeld in 1298. Als gevolg van een inundatie in 1575 trok de be volking weg en werd de kerk afge broken. De toevoeging Schutje slaat waarschijnlijk op een oud sluisje dat er ooit was. Thermosfles Eerst twee keer zoef, dan steken we de Heuvelsweg over en klop pen aan op Taaijersweg 6. Daar wonen Hans (1961) en Lia (1962) van Schelven sinds 1993. Een be wuste keuze, zeggen ze. Lia: ,,Ik ben opgegroeid op een boerderij bij Zierikzee, zonder dat ik bebou wing of buren zag. Hier zie ik die wel. Maar ik zou zonder kunnen. Een huis helemaal vrij in de polder is helaas niet te vinden." Hans werkt bij Zeelandia in Zierikzee. Daar komt hij ook vandaan, hij woonde aan de rand van de stad. Het afgelopen coronajaar streken er vele fietsers neer op het bankje voor hun huis. ,,We zagen de revi val van de thermosfles. Bijna ie dereen had er één bij zich." Jong ste dochter Heleen (1997) is toe vallig thuis. Ze woont in Eindho ven en studeert be wegingswetenschap pen in Groningen. ,,Ik zou wel terug willen naar Zeeland. De rust, de mensen. Maar mijn vriend komt uit Eindhoven. Ik denk dat we daar maar iets op het plat teland zoeken." GO ZATERDAG 9 JANUARI 2021 is een Zonnemaire -.Serooskerkè Nieuwerkerke Schutje Kerkwerve Schuddebeurs Hans en Lia van Schelven, in het midden hun jongste dochter He- leen. Nieuwerkerke Schutje, de Turelu- reweg. foto's ruben OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57