De buurtschap Nieuwerkerke Schutje aem. Schouwen-Duiveland 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 25: Nieuwerkerke Schutje, kortweg 't Schutje, een gekrompen dorp net ten zuiden van de Delingsdijk op Schouwen-Duiveland. 'Je moet altijd kijken naar de mensen die het slechter hebben, dan heb je het zelf goed' i oef. Zeker, er staan witte borden waar het gehucht begint en ein- digt. Maar die hebben I geen status, ze staan er voor de sier. Nieuwerkerke Schutje. Als je geen vaart mindert, ben je de buurtschap voorbij voor je de naam volledig hebt kunnen uitspreken. Niemand die er wat van zegt als je teller 80 kilometer aanwijst. Zoef zoef. Snel op weg naar de na de Ramp van 1953 aan gelegde Delingsdijk, links ga je naar Serooskerke, rechts naar Brouwershaven. Rij je de andere kant op dan schamp je Kerkwerve. Nicole Gijzel-Bil (1985) heeft sa men met haar vader Sjaak (1959) een landbouwbedrijf aan de Turelureweg in Nieuwerkerke Schutje. De herfst was nat. Nicole: „Vorig jaar viel er in het weekend van 26 septem ber tachtig millimeter regen. Veertig millimeter was niet zo'n probleem, maar die laat ste veertig hebben het najaar verziekt." De Heuvelsweg oftewel de N655 is de verkeersader die de buurtschap doorsnijdt. De weg is aangelegd tijdens de verkavelingen na de waters nood. Sjaak Bil weet dat de door gaande route eerst noordelijk in een bocht om het gehucht heen liep. De Ramp maakte alles anders. Vele arbeidershuisjes in het ge hucht spoelden weg. Nieuwe ver kavelaars trokken de Heuvelsweg recht. Sjaak is van kinds af aan op gegroeid met de weg pal voor de deur. Uitkijken met oversteken, dat leer je wel. Dat het nieuwe traject slachtof fers eiste, komen we bij buur vrouw Aaltje te weten. Zij woont in een voormalig boerderijtje op Turelureweg 2. Aaltje de Kok-van den Berge, geboren in 1930. Ja, De Kok zonder tierelantijnen: ,,Ik ben niet van adel en heb altijd hard moeten werken." Haar gehoor is niet optimaal. Ze vertelt dat ze van Haamstede komt. Kort na de Ramp trouwde ze met Wim de Kok en kwam ze wonen op 't Schutje - alle buurtbewoners ge bruiken die afkorting. Haar man is zeven jaar geleden overleden. Ze boerden samen. Twee keer melken op een dag, op de tractor rijden, ze deed het allemaal. In de tuin heeft ze vier eenden, een gans en een Vlaamse Reus. Dat is wat er rest van de veestapel. Als er eentje doodgaat, komt er geen aanvulling meer. Negen kinderen had ze. Daarvan leven er nog zeven. Ze wonen alle maal op het eiland en maken het mogelijk dat Aaltje zelfstandig in haar huis kan blijven. In de hoek bij de eettafel hangen foto's van de twee dochters die jong zijn overle den. Elly had suikerziekte en kwam na school in Kerkwerve niet thuis, ze werd langs de weg gevon den. Aaltje: ,,Dat andere meisje is Alida. Die is hier voor het huis door een auto gegrepen. Vijfjaar was ze, ze was op slag dood. Ver schrikkelijk. Mijn man heeft het nooit kunnen verwerken, hij kon er niet over praten. Ik? Je moet ver der voor de andere kinderen. Te genwoordig denk ik: als ik maar niks breek. Ik kan nog naar de brievenbus. Ik kan koken als het moet, maar mijn kinderen hebben vaak wat over. Er is een traplift, die gebruikte mijn man al. En ik heb nog nergens medicijnen voor no dig. Je moet altijd kijken naar de mensen die het slechter hebben, dan heb je het zelf goed." Fatale ongeluk Sjaak Bil herinnert zich het fatale ongeluk. Buurmeisje Alida reed op zijn fietsje. Of step, dat weet hij niet zeker. We zitten bij hem aan tafel in de kantine van de schuur op zijn erf. Echtgenote Jeannette (1959) en dochter Nicole zijn ook van de partij. En Josefien en Teun zijn te gast, de kinderen van hun zoon die een boerderij even ver derop heeft. Het is een kleine Bil- enclave. Want ook oma Gerrie Bil- van der Wekken (1936), de moeder van Sjaak en oma van Nicole, heeft een woning op het erf. In totaal vier huishoudens Bil op een kluitje, vier generaties ook, strikt gerekend maken ze bijna de helft van het gehucht uit dat zo'n vijf tien woningen telt. Sjaak: ,,De fa milie zo bij elkaar, over het alge meen heeft dat voordelen." Wij zend naar Josefien en Teun: ,,Je kunt makkelijk op elkaars kinde ren passen." Nicole runt een pen sionstalling voor tien paarden. Ze zegt: ,,Het boeren, het eigen on dernemer zijn, je eigen ritme be- ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO De kinderen in de buurt De familie Bil: dochter Nicole, haar moeder Jeannette met kleindochter Josefien, vader Sjaak Bil (vlnr). Aaltje de Kok-van den Berge: „Tegenwoordig denk ik: als ik maar niks breek." Gerrie Bil-van der Wekken: ,,De kinderen doen boodschappen." JAN VAN DAMME Aaltje de Kok-van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56