Joan van Burg, fractievoorzitter SGP in Provinciale Staten 6 In een tijd waarin mensen steeds meer tegenover elkaar komen te staan, zoekt politicus Joan van Burg (SGP) liever naar verbinding. ,,In de Bijbel staat: 'Zalig zijn de zachtmoedigen.' Er staat niet: 'Zalig zijn de juristen.' Dat is echt niet voor niks." p 39-jarige leeftijd is hij al een er varen rot in de Zeeuwse politiek. Terneuzenaar J oan van Burg was 26 toen hij voor de SGP in Provin ciale Staten werd gekozen, nu is hij voorzitter van de SGP-fractie. ,,Als broekie kreeg ik een dossier van een aantal tassen vol over de Westerschelde. Dat was nog opge bouwd door Wim Kolijn en werd daarna be heerd door Goos Roeland, mijn voorganger als fractievoorzitter. Dan zie je dat zo'n dossier van ontpolderen en verdiepen en natuurcompen satie iets is van een lange adem. Volksvertegen woordigers die zo'n zaak maar zes jaar volgen, of vier jaar, of twee jaar, hebben daar vaak to taal geen idee van. Sommigen waren nog tie ners toen de eerste afspraken werden gemaakt. Ik zeg niet dat de SGP de enige is, maar wij hebben een traditie dat mensen niet om de vier jaar wisselen, of om de zes jaar. Er wordt waarde gehecht aan dossierkennis en dingen over de lange termijn kunnen zien. De politiek van nu is vaak hyperig. Ik denk dat het politieke werk niet bedoeld is om te scoren, maar dat het werk van een politicus is te proberen een sa menleving mee te besturen. Dat is wat anders dan de krant halen. Maar dat is wel saai hè, daar raak je niet bekend mee. Dat is weleens een na deel." Van Burg is bescheiden en uiterst betrokken. Net als veel SGP-politici kan hij enorm grappig uit de hoek komen. ,,Humor is een manier om moeilijke dingen te relativeren. En ik denk dat het een beetje voort komt uit het feit dat je jezelf niet te belangrijk moet vinden. Gezonde zelfspot wordt erg ge waardeerd, zeg maar. Uiteindelijk gaat het maar om een paar dingen in het leven. Een he leboel dingen zijn niet zo belangrijk als ze lij ken. Mensen kunnen zich geweldig druk ma ken op sociale media bijvoorbeeld. Heel de we reld staat op zijn kop, mensen blijven uit bed om het laatste nieuws te becommentariëren. Maar ja, als je drie dagen niet op Twitter hebt gekeken, is er niks veranderd. In Prediker stond al: er is niets nieuws onder de zon." ,,Ik wilde de SGP tot nieuwe inzichten bren gen. Duurzaamheid had toen een wat minder positief imago. Ik was geïnteresseerd in het omgaan met onze omgeving, met de schep ping, te proberen het niet erger te maken dan het nu is. Hoewel, als je om je heen kijkt, denk ik dat het ons als mensen nog steeds niet zo best lukt. We zijn beter in dingen kapot maken dan in dingen in orde maken, maar dat wil niet zeggen dat je het niet moet proberen. Binnen de SGP was dat destijds geen topprioriteit.'' Hoezo? ,,Ook SGP'ers zijn net mensen hè. Het opbou wen, het goed voor de wind gaan, economische voorspoed, dat wil iedereen ergens wel. In het verleden hebben we die zorg voor de schep ping misschien een beetje uit het oog verloren, maar ik ben ervan overtuigd dat het inmiddels aardig is bijgetrokken. Goed zorgen voor de schepping is onderdeel van onze geloofsbelij denis. Ik heb dat ooit eens voorgelezen in de Statenzaal, artikel 12 uit de Nederlandse ge loofsbelijdenis, waar het letterlijk staat. Dat wij voor onze schepping moeten zorgen omdat we daarmee onze God dienen. Dat vonden men sen zo'n 450 jaar geleden blijkbaar al belang rijk. Het staat ook gewoon in de Bijbel. Het is je taak om te bouwen en te bewaren. In het eerste zijn wij mensen goed, het tweede mislukt nogal eens. Maar je kunt het niet los zien van elkaar. Als je gelooft dat de wereld geschapen is, ben je wel heel fout bezig als je die schepping kapot maakt." ,,Dat je mensen kunt helpen. Gewoon met kleine dingen. Je kent de paden, de dossiers. Heel veel mensen hebben geen idee wat rond gaat in het politieke bedrijf. Heel veel stukken zijn openbaar, maar mensen weten ze niet te vinden of weten van het bestaan niet af. Je kunt mensen een link sturen van: kijk, daar en daar staat het gewoon. Dat is het loket waar je je moet melden. Heel vaak zijn mensen dan al ge holpen. Gewoon benaderbaar zijn, dat vind ik belangrijk. Zorgen dat mensen geen nummers worden. Wij zijn er voor de mensen, niet an dersom. Een overheid is er voor de samenle ving. Je bent dienend." ,,Ja, soms wel eens te veel. Dat mijn vrouw zegt: thuis moet ook nog wat gebeuren. Gelukkig doe ik ook veel samen met mijn vrouw. Ik heb een aantal projecten in het buitenland gedaan, voor Woord en Daad, World Servants en Hulp Christenen in Roemenië. Ik werk in de bouw. Daardoor kan ik iets en dat wil ik niet alleen beperken tot mijn beroep. Dan kijk ik of ik ie mand anders ermee kan helpen. Als je talenten gekregen hebt om dingen te bouwen en te or ganiseren, is het fijn om die in te kunnen zet ten. Ik zie dat ook echt als ontspanning. Het is wel inspanning, maar het geeft me energie." ,,In Roemenië twee keer een school gebouwd en een medische post. Dat was erg gaaf. Eerst in Nederland compleet geprefabd, dan met vrachtauto's en een groep jongeren daarnaar- toe gebracht en in elkaar gezet. In een vluchte lingenkamp in Sierra Leone heb ik twee keer schooltjes gebouwd met Nederlandse jongeren en lokale mensen. Daar kun je je Nederlandse kennis inzetten, maar je moet je toch schikken naar de aanwezige menskracht, de materialen, de manier van organiseren en de hulpmidde len. Wij zijn hier gewend alles met machines te doen, daar gaat het beton storten met de hand. Het is allemaal ellebogenstoom. Met mijn ken nis van de hts kon ik wapeningsberekeningen maken op een bierviltje. Als dat klopt, vind ik dat fantastisch. Parate kennis is leuk om te heb ben en nuttig. Want als je geen internetverbin ding hebt, heb je er weinig aan dat je weet op welke site je iets kunt vinden. Ik behoor tot de laatste generatie die nog met de hand bouwte keningen kan maken. Op zulke momenten zie je: kennis is macht. In alle opzichten. Als je een recept moet opzoeken om te koken, heb je daar niks aan in zo'n land. Je moet het gewoon we ten. Daar kom je op zo'n plek wel achter." ,,Dat klopt wel. Ik ben slecht in theater. Als din gen dicht bij mij komen, of dicht bij mijn over tuiging, kan ik dat slecht verbergen. Dat is niet altijd handig in de politiek, maar ja. Het is zoals het is." iS-L ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO 'Je moet jezelf niet te belangrijk vinden' ERNST JAN ROZENDAAL O Hebben jullie daar patent op? Wat was je motivatie als 26-jarige om in de politiek te gaan? Wat vind je het mooiste van politiek? Ook buiten de politiek wil je graag mensen helpen. Wat voor soort dingen heb je gedaan? Je bent nuchter, maar je bent ook de enige politicus die ik bijna in tranen heb gezien omdat anderen je overtuiging belachelijk probeerden te maken. Het ging over vloeken in Zeeuwse theater-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54