Jan Vantoortelboom Kunstminnend sterven? In het nieuws Uit het nieuws Kids College leert kinderen over dna Ode aan het leven van Reginald Peene DEZE WEEK IN Z. 'Kinderen hebben veel vragen over dna' 'Het was een prachtig eerbetoon' 2 6 JOAN VAN 8 GERRIE BIL 18 ANDRÉ BURG: 'HUMOR WOONT HAAR ROUVOET: HELPT OM TE HELE LEVEN 'ZORGVULDIG RELATIVEREN' OP 'T SCHUTJE VACCINEREN' Zijn laatste reis. Van Elverdinge naar leper Uiteindelijk kreeg mijn vader wat het midden hield tussen een bed en een ligstoel en werden we naar een aparte ruimte gebracht. Na wederom een pijnlijk onderzoek dat in de dagen daarvoor meerdere malen was uitgevoerd door onze waardeloze huisarts kreeg hij kamer 410. De dag erna 417. En de dag daarna 407: de kamer waarin hij zijn hoog technologische spuitje kreeg en die het einde van zijn reis door de ziekenhuisgang betekende. Mijn vader gaf geen mallemoer om kunst en ik durf te verwedden dat hem in zijn laatste dagen niets van de kunst zinnige omgeving was opgevallen. De geïntegreerde kunst in het ziekenhuis is rustgevend voor de gezonde passanten die na het bezoekuur snel weer naar huis gaan, voor de ver pleging die kwiek en vief hun karretjes door de gangen du wen, voor de specialisten die genietend van hun status de stagiaires meetronen, voor een verdwaalde ramptoerist die andermans leed graag aanziet. Maar diegenen die de dood in de ogen kijken en weten dat ze er niet meer vandaan gaan, hebben er niets aan. En ik? Toen ik op dinsdagochtend 23 januari omstreeks 9u15 na de euthanasie verweesd naar de hoofdingang sjokte, merkte ik er ook niets meer van. Waarom hebben mensen rood haar? Hoe kun je onderzoeken wie een schilderij uit een museum heeft gestolen? Deze en vele an dere vragen worden woensdag door professor Edward Nieuwen- huis, hoogleraar Kindergenees kunde aan UCR, beantwoord tij dens het online Kids College over dna, dat gehouden wordt door Roosevelt Junior, ZB en UCR. Projectcoördinator Marieke van de Laar vindt het belangrijk om de kinderen over dna te leren. ,,Kin- deren hebben veel vragen over dna. Soms is het zelfs voor volwas senen moeilijk te begrijpen hoe dat allemaal precies werkt. Wij gaan dit toegankelijk proberen te maken voor kinderen door hele simpele voorbeelden te geven." Zo'n acht keer per jaar wordt ge probeerd om een Kids College te organiseren. ,,Dat ging vorig jaar wat lastiger", vertelt Van de Laar. ,,Eerst deden we dit altijd in de aula van de ZB, maar we moesten door corona overgaan op online. Dit hebben we al in vele vormen gedaan. Woensdag wordt het een webinair. Er wordt een presentatie gegeven en na afloop krijgen de scholieren de kans om een vraag te stellen, die ik door zal spelen naar Nieuwenhuis." 'Als hij in de hemel is, is het daar nu feest.' Zo werd Reginald Peene, de docent en zanger die in juni op 54-jarige leeftijd overleed, vorige week herdacht in het NOS-pro- gramma Uit het leven. In dit televi sieprogramma werd stilgestaan bij bekende en onbekende mensen die in 2020 overleden. Van al die mensen werd de meeste tijd aan Reginald besteed. ,,Het was heel mooi en evenwichtig", vertelt zijn vrouw Marloes de Visser-Peene. ,,Het had een lach en een traan. Het liet precies zien hoe hij op alle vlakken was." In het programma beschreven vier leerlingen hoe Reginald Peene was als docent op de Chris telijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg, waar Mar- v <9 w loes zelf ook werkzaam is. Daar naast werden beelden getoond van Reginald als de entertainer en pre sentator die hij ook was. ,,Op school was hij heel erg belangrijk. Dat gaven de leerlingen ook aan. Hij wist leerlingen te raken door wie hij was. Hij liep altijd rond met een brede lach en zo zie ik hem ook als ik aan hem denk. Het was een prachtig eerbetoon en een ode aan zijn leven." En dat hij meer tijd kreeg dan een legende als Diego Maradonna? ,,Dat had hij geweldig gevonden", lacht Marloes. ,,Hij was gek van voetbal en stond graag in de aan dacht. Zijn broer belde mij na de uitzending en we wisten het alle bei zeker: daarboven zat hij zich op een wolkje te verkneukelen." Op vrijdag 19 januari 2018 reed ik mijn vader naar het Jan Yperman ziekenhuis te Ieper. Hetzelfde ziekenhuis waar mijn moeder 26 jaar eerder na een lijdensweg van vier maanden was gestor ven. Ik had er sindsdien geen voet meer binnen gezet. Het bleek volledig vernieuwd en gemoderniseerd, met een vrolijk en kleurrijk logo dat op de voorgevel prijkte en dat bestond uit zachte, ronde vormen die de patiënten met open armen ontvangen. Het was niet alleen een beeld merk, het was ook een woordmerk, want de afkorting van het Jan Yperman Ziekenhuis, JYZ, stond kunstzinnig en in moderne typografie met ineenpassende letters van klein naar groot naast het vrolijke kleurenpalet. Daaronder stond nog eens de volledige naam van het ziekenhuis. Daar was over nagedacht. Maar dat was niet alles. Het ziekenhuis be vatte geïntegreerde kunst. Er was een glazen regenboog gang waarin vogeltjes floten en spelende kindergeluiden te horen waren. Er waren zwartglanzende bollen bevestigd aan de wanden waarin je je zelf onnozel zag terugkijken, stenen zuilen met de gebei telde voornamen van de ba by's die er in 2007 het le venslicht zagen en als laatste waren sommige muren be schilderd met een landschap van bergen en bomen, pira miden en kamelen. Dat noemden ze 'Reis rond de wereld'. De boodschap was me gauw duidelijk: hoog technologische zorg met een menselijke aanpak. toen ik er mijn kermende vader op vrijdag 19 januari naartoe bracht. Zijn laatste reis. Niet rond de feeërieke wereld van piramiden en ka melen, maar van Elverdinge naar Ieper. Inderhaast maakte ik de fout hem niet naar de spoedeisende hulp te brengen, maar via de hoofdingang naar binnen te gaan. Daar begon het gezeur: heeft u een afspraak? Mag ik de papieren van uw vader? Terwijl de receptioniste een mapje tevoorschijn haalde met het vrolijke logo en zelfs de muismat voorzien was van het hoopgevende woord- en beeldmerk, jammerde mijn vader achter me. Er was op dit moment stoel noch bed beschikbaar, zei ze. Ze straalde de hoopgevende boodschap van de omgeving niet uit. ZATERDAG 9 JANUARI 2021 GO Het Kids College is voor leerlin gen uit de groepen 6, 7 en 8 en begint woensdag om 15.00 uur. Aanmelden kan via junior@ucr.nl. Stenen sjouwen KIEK! P10 9 Zo gezien Verpleeghuisbewoners in buurlanden al wél ingeënt 12 Saskia Noort Op naar een ja-maar-jaar 13-17 Windmolens Het protest groeit Het spreekt voor zich dat ik dit nauwelijks opmerkte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50