4 Nog 11 dagen is Donald Trump president van de VS, en dat wordt billenknijpen. Hij vormt een bedreiging voor het land, klinkt het luider en luider in Washington nadat zijn aanhangers het Capitool bestormden. Facebook besloot het account van Donald Trump te sluiten, omdat het risico dat hij daar mee een vreed zame machtsover dracht ondermijnt 'te groot' is. Maar hij heeft nog altijd toegang tot het Witte Huis en codes om nucleaire wapens in te zetten. Daar maken meer en meer men sen in Washington zich grote zor gen over. ,,Elke dag kan een horrorshow zijn voor Amerika'', voorspelde de Democratische leider Nancy Pe- losi over de periode tot 20 januari, als Biden wordt ingezworen. ,,Ik denk dat dit een heel gevaarlijke periode is, voor wat betreft er tus sen nu en 20 januari kan gebeu ren'', zei presentator Bret Baier te gen de kijkers van Fox News, een Trump-vriendelijke zender. In het Pentagon wordt gevreesd dat Trump op het nippertje nog de confrontatie zoekt met een inter- nationale vijand, of geheime infor matie op straat zal gooien, meldt The Daily Beast op basis van ano nieme bronnen. ,,Dit is niet hypo thetisch meer'', zei een hoge amb tenaar. ,,Dit is echt. Wat er is ge beurd, veranderde de verwachtin gen. Mensen maken zich zorgen over de gemoedstoestand van de president.'' Mentaal onbereikbaar De president is 'buiten zinnen', zei een anonieme bron in het Witte Huis tegen CNN. Trump zou zich vooral verraden voelen door Mike Pence. Die weigerde de wet te overtreden om de verkiezingsuit slag van tafel te vegen. Nieuwssite Axios meldt dat sommige mede- Mensen maken zich zorgen over de gemoedstoestand van de president werkers niet meer proberen met de president te communiceren, omdat ze hem 'mentaal onbereik baar' achten. Ondertussen wint de coronapandemie aan kracht in de VS, en stierven op één dag voor het eerst meer dan 4000 mensen aan de besmetting. Sommige regeringsmedewer kers die zich bezig houden met de nationale veiligheid van de VS wilden opstappen, maar besloten daarvan af te zien om de komende weken meer chaos te voorkomen. Senatoren van beide partijen smeekten bijvoorbeeld de belang rijkste adviseur Nationale Veilig heid, Robert O'Brien, om op zijn post te blijven, meldt Axios. Sa men hebben regeringsfunctiona rissen afgesproken zich te verzet ten tegen eventuele illegale orders van Trump. Dat extremistische aanhangers van de vertrekkende president het Congresgebouw binnendrongen om de stemming over de verkie zingsuitslag te verstoren, heeft heel Washington geschokt. Fiona Hill, Trump's voormalige Ruslandadviseur, is opgelucht dat tien voormalig ministers van de fensie er bij het Amerikaanse leger op hebben aangedrongen om zich niet met politieke onrust te be moeien, zei ze. ,,Dit had een regel rechte staatsgreep kunnen worden als een van die belangrijke over heidsinstellingen hem gevolgd waren. Alleen omdat het is mis lukt, wil nog niet zeggen dat het niet echt was.'' Trump veroordeelde inmiddels in een video het geweld. Maarin de afgelopen vier jaar is vaker geble ken dat woorden die Trump plechtig voorleest, niet altijd de zijne zijn. Ze kwamen deze keer onder groeiende druk van partij genoten die zich tegen hem keer den, regeringsmedewerkers die opstapten, toenemende steun voor procedures om hem uit zijn ambt te zetten en een waarschuwing van zijn belangrijkste juridisch ad viseur - Trump zou door justitie verantwoordelijk gehouden kun nen worden voor ophitsen van rel schoppers. Afzettingsprocedure ,,We gaan naar het Capitool'', zei hij in een speech voor de menigte. En: ,,Je kan ons land nooit terug pakken met zwakte, je moet kracht tonen, je moet sterk zijn.'' Na de bestorming noemde hij hen 'heel speciaal'. ,,We houden van jullie'', zei hij tegen de relschop pers. Nadat in het kabinet werd gesproken over het 25ste amende- zaterdag 9 januari 2021 GO Angst voor stuiptrekkingen Karlijn van Houwelingen Washington - Hoge ambtenaar De vlag bij het Capitool gaat halfstok voor de agent, die om het leven kwam bij de bestorming. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4