de Bundesliga in Na 42 jaar vertrekt De Nooijer bij zjn club BARRY VAN DER HOOFT ZEELAND 15 daar speelde corona een belang rijke rol in. We kwamen één doel punt tekort om te promoveren naar de hoofdklasse en ik kan ei genlijk niet zeggen dat ik hier twee seizoenen heb gespeeld, want dit jaar was amper begon nen." Toch heeft hij absoluut geen spijt. ,,Ik heb hier in de jeugd een toptijd gehad, dus ik wilde altijd nog een keer terug. Het was fan tastisch om terug te zijn. Vorig jaar was geweldig. Het ontbrak alleen aan een kampioenschap." Ze zijn ook zeker nog niet van hem af op het Wesselopark. ,,Je kent iedereen, dus ik ga straks ze ker weer kijken. Ik heb dit gevoel puur gekregen door corona. Als we gewoon aan het voetballen waren, had ik er nog met alle plezier ge speeld." Bruiloft in Australië Maar alles wat voetbal voor hem zo leuk maakt, ontbrak in de afge lopen maanden. ,,Een balletje aan je voet en bezig zijn met een team. Ik zei laatst nog tegen Mart de Kroo: 'Spelen we eindelijk samen, zien we elkaar nooit'. Dat zegt Je kunt wel zeggen dat corona een grote invloed op mij heeft gehad in 2020 denk ik wel genoeg." Ook op persoonlijk vlak merkte hij de nadelige gevolgen van het virus, want zijn bruiloft in geboor teland Australië viel in het water. ,,We zouden daar in oktober gaan trouwen, dat was iets heel moois geweest. Je kunt wel zeggen dat corona een grote invloed op mij heeft gehad in 2020." Die bruiloft komt er natuurlijk alsnog, maar net als met het voet bal is het nog maar de vraag wan neer. Met één ding heeft hij mis schien wel het meeste moeite. ,,Stel dat ik straks echt stop, is de manier waarop wel heel erg pijn lijk. Dan weet ik niet eens meer wanneer mijn laatste wedstrijd was Rassi) en haalde ook al meerdere spelers uit Nederland. International Ennes van Maasbommel is de doel man, spelers als Ferre Devos, Ayoub Tamoukh, Ilias Arssi en Taoufik Chadli wonen ook in Nederland. ,,Ik ben daar geweest en was echt onder de indruk. Ze hebben een speler uit Japan, een Rus, interna tionals van Duitsland en sinds kort ook een international van Kazach- stan. Dat land won in 2019 met 5-0 van Nederland. En Khalid van het pleintje in Vlissingen loopt er straks ook tussen, ha ha!'' In 2017 werd hij samen met coach Hicham Benhammou uit Tholen in Indonesië landskampioen met Va- mos Mataram. In het Aziatische land staat El Hattach op een voet stuk. ,,Terwijl er in Nederland vol gens mij heel anders tegen mij wordt aangekeken'', zegt hij. ,,Er is niet echt waardering voor wat ik de afgelopen jaren heb laten zien. Dat hoeft ook niet, ik heb het niet no- dig. Maar er zijn denk ik weinig zaalvoetballers in Nederland die hebben bereikt wat ik heb bereikt. Ik heb altijd gepresteerd. Dat ging echt niet vanzelf, hè. Daar heb ik hard voor gewerkt, het was pittig. Een paar jaar geleden had ik proble- En Khalid van het pleintje in Vlissingen loopt er straks ook tussen, ha ha! men met mijn knie. Soms vraag ik me af: waar had mijn lat gelegen als ik daar geen last van had gehad? Had ik dan in de Spaanse competi tie gespeeld? Dat zal altijd wel een beetje aan me knagen. Maar het is ook een stimulans. Ik wil me altijd laten zien.'' Dat hoopt El Hattach op korte termijn in Duitsland te kunnen doen. ,,De competitie moet van wege de vorming van de Bundes- liga uitgespeeld worden. Dat was één van de redenen om hier voor te kiezen. Als we promoveren, word ik daarna misschien wel fullprof. Dan speel je door heel Duitsland en moet je voor sommige wedstrijden zelfs met het vliegtuig reizen.'' Het is de bedoeling om straks drie keer per week in Düsseldorf te trainen, legt El Hattach uit. ,,Mocht dat bijvoorbeeld vanwege werk een keer niet lukken, dan kan ik bij Groene Ster aansluiten.'' De Vlissinger hoopt snel aanslui ting te vinden bij zijn nieuwe ploeggenoten. ,,Ik kan hen leren kennen en zij mij. Ik heb ook begre pen dat het bij thuiswedstrijden echt een gekkenhuis kan zijn, ook doordat de harde kern van de voet ballers van Fortuna Düsseldorf dan aanwezig is. Daar kijk ik naar uit.'' Column @Barryvdh9 In 1989 organiseerde Neder land het eerste WK zaal voetbal. In de finale was Bra zilië met 2-1 te sterk, waardoor Oranje genoegen moest nemen met zilver - zoals dat ook met Nederland en WK-finales in het veldvoetbal ging. Een zilveren medaille op een WK, dat zou het startpunt moeten zijn van de verdere ontwikkeling van die sport in Nederland, waardoor je ook op het wereldtoneel een rol van betekenis kunt spelen. Ruim dertig jaar later kan de conclusie worden getrokken dat zaalvoetbal, ondanks verschil lende plannen en initiatieven door de jaren heen, nog steeds een relatief kleine sport is in Ne derland. Daar moet - opnieuw - verandering in komen, want over een jaar organiseert de KNVB het EK zaalvoetbal, in Amsterdam en Groningen. Voor het eerst doen er zestien landen mee, waardoor dit het grootste EK zaalvoetbal ooit wordt. Het eindtoernooi moet het zaalvoetbal in Neder land een impuls geven. Dat zal ook zeker wel lukken, maar gaat het er ook structu reel aan bijdragen dat de sport daadwerkelijk naar een hoger ni veau wordt getild? Talent is er voldoende, al jaren. Alleen ont breekt het aan financiële midde len, om coaches en spelers vaker samen in de zaal te hebben. Het gaat meer richting amateursport dan richting professionele sport. Bij het inslaan van een nieuwe weg kan de KNVB een belang rijke rol spelen, zoals voetbal bond DFB dat in Duitsland heeft gedaan. In 2015 werd daar het na tionale zaalvoetbalteam pas in Talent is er voldoende, al jaren het leven geroepen, eind 2016 werd de eerste interland ge speeld. Begin 2017 volgde de aan stelling van de Nederlander Mar cel Loosveld als bondscoach. Voor dit jaar staat de start van de Bundesliga zaalvoetbal op de rol. De clubs die de komende maanden een plek in die Bundes- liga weten te veroveren, worden straks óók financieel onder steund door de bond. Het zou per club om bedragen rond de 600.000 a 700.000 euro op jaar basis gaan. Dan kun je professio neel aan de slag en snel echte stappen zetten. Zo'n professionalisering, eventueel met zaalvoetbalaf delingen die onder profclubs hangen, zou dat in Nederland ook van de grond kunnen ko men? Feyenoord Futsal is er al, maar bungelt onderaan in de ere divisie. Het is wachten op de rest. Veel profclubs hebben zaalvoet bal al geïntegreerd in hun oplei ding, daar ligt het niet aan. Als zo'n plan, net als in Duitsland, van de grond komt, kan Neder land ook in het zaalvoetbal wel licht een Europese topper wor den. Gebeurt er niets, dan verlie zen we binnen afzienbare tijd in de zaal ook van de Duitsers. Dat hebben we nu toch al een beetje te vaak meegemaakt hè? „Het was een beslissing van de club", vertelt De Nooijer over zijn naderende ver trek. ,,Ik had er zelf eigenlijk nog helemaal niet over nagedacht. Het is ook zo'n raar seizoen. Eigenlijk kun je het niet eens een seizoen noemen. Maar toen ik er wel over na ging denken, dacht ik: het is voor mijn eigen ontwikkeling als trainer ook goed om ergens an- ders aan de slag te gaan." Waar dat zal zijn, weet De Nooijer nog niet. Maar het zal hoe dan ook wennen worden om er gens anders aan het werk te gaan. ,,Want ik heb straks 42 jaar bij Dauwendaele gezeten", legt hij uit. „22 jaar als speler, een lange periode als assistent trainer en nu vier jaar als hoofdtrainer. Dauwen- daele zal ook altijd mijn club blijven, maar ik heb ook veel zin om ergens anders aan de slag te gaan." Dauwendaele, waar de spelers wel graag met De Nooijer verder waren gegaan, was het seizoen in de derde klasse A gestart met één punt uit drie duels. Tegen RCS werd verdienstelijk met 2-2 gelijk gespeeld, maar van Patrijzen (4-2) en Lewedorpse Boys (2-6) werd daarna verloren. zaterdag 9 januari 2021 PM voor Lionel Fitsch - Lionel Fitsch -Khalid El Hattach Professionee Trainer René de Nooijer ver trekt aan het einde van het sei zoen bij FC Dauwendaele. De Middelburgse derdeklasser is bezig met de aanstelling van een nieuwe oefenmeester en De Nooijer zelf wil zich verder ontwikkelen bij een nieuwe vereniging. Daniel Vervelde Middelburg A Lionel Fitsch (rechts) in het shirt van Kloe- tinge. FOTO JOEP ZOETEWEIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43