II ZEELAND 13 Programma 23/24januari rugkeert. In de tussentijd gaat hij fietsen, schaatsen, zwemmen en hardlopen (zie kader). Zelfs op de boot van Vlissingen naar Breskens zal hij op een fietstrainer plaatsne men, omdat hij aan het idee van 24 uur sporten vast wil houden én zijn spieren in dat halve uurtje niet stijf wil laten worden. In prin cipe is het een solotocht, maar on derweg krijgt hij wel begeleiding van hardloopvriend Dennis Vlas- senrood en zijn vader. Onder voorbehoud - hun namen zijn dus nog niet te noemen - doen drie in ternationaal bekende oud-top sporters ook stukjes mee. ,,Ik heb altijd gezegd dat ik nooit een Iron Man zou doen", zegt Franckaert. Dat is een volledige triatlon, met 3,8 kilometer zwem men, 180 kilometer fietsen en 42 kilometer hardlopen. „Maar als ik de afstanden bij elkaar optel die ik op de 23ste ga afleggen, dan ga ik daar al dik overheen. Snelheid is deze keer alleen niet belangrijk. Het gaat om 24 uur bezig zijn, niet Het bedrag dat we ophalen, komt terecht bij de professoren die mijn vrouw hebben geoperreerd om een topsportprestatie te leve ren. Normaal wil ik een marathon graag tussen de 3 en 3,5 uur lopen, maar dat zal nu echt niet gaan. Als het 5 uur wordt, is dat maar zo." „Ik heb er heel veel zin in", ver volgt de duursporter. „Maar ik weet niet wat het gaat brengen en wat het gaat losmaken bij mezelf. Tot aan het zwemmen geloof ik wel dat ik het goed kan verteren. Het zwaarste gaat de afsluitende marathon worden. Het motto van Alphe d'HuZes is: opgeven is geen optie. Zo sta ik hier ook in. Als mijn benen zeer doen, is daar ook wel doorheen te komen." Het helpt Franckaert op zo'n moment dat hij precies weet waarom hij het doet. „Ik heb va ker iets gedaan voor het goede doel", zegt hij. „Mijn vader en mijn vrouw hebben kanker gehad. Daardoor weet ik van dichtbij wat er met de inkomsten van zo'n dag sporten gedaan wordt. En ik weet ook hoe belangrijk het is ddt er geld opgehaald wordt." Elfstedentocht Het meeste heeft Franckaert tot nu toe afgezien tijdens zijn eerste Al ternatieve Elfstedentocht op de Weissensee, zo'n acht jaar geleden. Hij wilde graag lid worden van de Vereniging De Friese Elfsteden, zodat hij ingeloot kon worden bij een eventuele 'tocht der tochten'. Daarvoor moet je wel eerst een zogenoemde schaatsvaardigheids- verklaring krijgen van twee leden. „Ik vroeg die onder meer aan mijn vader, die al lid was en de echte Elfstedentocht in 1997 schaatste. Maar hij gaf aan dat hij dacht dat ik het nog niet aankon. Ik moest eerst maar eens de Alternatieve Elfste dentocht in Oostenrijk uitrijden. Dus ik ging naar de Weissensee, maar daar kwam ik terecht in één van de zwaarste edities ooit. Er gingen er die dag 1200 van start en er finishten maar zo'n 150 deelne mers. Het ijs was héél slecht, bij elke slag kon je schaats in een scheur terechtkomen en je tot stil stand brengen. Veel deelnemers zijn na valpartijen afgevoerd. Ik ben zelf maar vier keer gevallen en heb het net voor de tijdslimiet ge haald. Mentaal was het heel pittig, ook omdat je na 180 kilometer weer in het donker rijdt en dan nog best een stuk moet." In de nacht van 23 op 24 januari sport Franckaert ook in het pikke donker. Nog even volhouden, is ook dan het adagium. „Gelukkig ben ik best praktisch ingesteld", zegt hij lachend. ,,Het heeft geen zin om ergens in de polder bij Axel te stoppen, want ik moet toch naar huis... Dan kan ik net zo goed nog een stukkie doorgaan." pro fessoren die mijn vrouw hebben geopereerd." Voetbal Franckaert voetbalde bijna drie decennia bij w Steen. Vijf jaar geleden stopte hij. Maar hij ging niet minder sporten. „Ik had naast het voetbal altijd al veel in teresse in andere sporten, in na volging van mijn vader. Ik ben meegezogen in het hardlopen, fietsen en schaatsen. Nadat ik bij Steen vertrok, zocht ik nieuwe uit dagingen. Ik heb twee marathons gelopen, de Marmotte tweemaal gefietst en drie keer de Alterna tieve Elfstedentocht in Oostenrijk geschaatst. Ook hebben we met het gezin meegedaan aan Alpe d'HuZes, nadat mijn vader al met kanker was geconfronteerd. Lang achter elkaar sporten - tot zo'n 12 uur - heb ik dus wel vaker gedaan. Maar 24 uur achter elkaar... Dat gaat wel even wat anders zijn." Toen het idee begin november bij de Zeeuws Vlaming op kwam, wist hij niet zeker of het ook wel haalbaar zou zijn. Hij vroeg aan zijn trainer/coach Lorenzo d'Hont of het moge lijk was, met de beperking dat hij niet meer dan tien uur per week zou kunnen trainen. „Lorenzo is altijd heel voorzichtig, maar dacht wel dat het kon. Hij stelde me ook voor aan sportdiëtiste Vera Wisse. En sindsdien ben ik in voorberei ding." De bedoeling is dat Franckaert om 04.00 uur 's nachts in Hulst begint en daar een etmaal later weer te- zelfs in verwachting van ons tweede kind!" Nadat Eelco's vrouw zo goed behandeld was in Utrecht en er een warme band was ont staan met de artsen, hebben de twee altijd in hun achterhoofd gehouden dat ze iets terug wilden doen. „Nu vonden we het moment daarvoor." Zo viel alles samen. „Het bedrag dat we ophalen, komt ook echt terecht bij de zaterdag 9 januari 2021 GO SPORTEN terug voor Op https://www.geef.nl/nl/actie/24hoursportchallenge heeft Eelco Franckaert zijn eigen donatiepagina. Het streefbedrag van 2400 euro is al bijna gehaald. Wie hem wil ondersteunen, kan op deze pagina terecht. - Eelco Franckaert Eelco Franckaert gaat 24 uur lang fietsen, schaatsen, zwemmen en hardlopen. De duursporter uit Sint Jansteen zal de pijn verbijten. Opgeven is geen optie. foto s camile schelstraete 04.00-10.00 uur: Fietsen, Hulst-Breda (120 km) 10.00-12.00 uur: Schaatsen, schaatsbaan Breda (40 km) 12.30-19.30 uur: Fietsen, Breda-Terneuzen via Vlissingen (150 km) 20.00-22.30 uur: Zwemmen, Vliegende Vaart in Terneuzen (5 km)* 23.00-04.00 uur: Lopen, marathon Zeeuws-Vlaanderen, Terneuzen- Hulst (42 km) Mochten de zwembaden na 19 januari nog steeds gesloten blijven en het niet mogelijk zijn om als eenling baantjes te trekken, dan kiest hij voor plan B. Dan wordt het fietsonderdeel verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41