Hypermoderne duintrap bij Schermershoofd stapje te ver Drie locaties voor wooncomplexen Klusser mag twee jaar in caravan of chalet wonen 7 Meer werk in zomerseizoen Het toerisme is op Walcheren altijd belangrijk voor het terugdringen van het aantal mensen met een bij standsuitkering. Zodra het toeris tenseizoen op gang komt, vinden veel mensen al dan niet tijdelijk werk in de horeca, op vakantiepar ken en campings. Vorig jaar leek dat voordeel door corona en de beperkingen op reizen weg te vallen. Directeur Henk Guise van Orionis Walcheren stelt vast dat het desondanks meeviel. ,,We gin gen wel van een daling van het aan tal uitkeringen naar een stijging, maar die was toch minder groot dan we vreesden. En dat komt toch weer door het toerisme in de zomer." Ik ben een optimistisch mens, dus ik ga uit het het lichte scenario Orionis Walcheren begint elk jaar met een doelstelling voor de ver mindering van het aantal bij stands uitkeringen. De planning voor 2020 moest door de uitbraak van corona flink worden bijgesteld: in plaats van een afname van het aantal uitkerin gen (-30) moest ineens gerekend worden met een forse toename (+88). Uiteindelijk kwam Orionis op 31 december in het midden uit: 2935 Walchenaren krijgen nu een bij standsuitkering. Dat het op Walcheren uiteindelijk nog meeviel, blijkt ook als de cijfers van Orionis worden vergeleken met het landelijk gemiddelde: dat laat echt een enorme stijging van het aantal bijstandsgerechtigden zien. Dat is een schrale troost, nuanceert Guise zelf. De onzekerheid over de corona crisis voor dit jaar maakt het voor Guise lastig te voorspellen of het nu wel lukt het aantal uitkeringen flink te verminderen. Hij houdt daarom rekening met drie scenario's: ,,Een licht scenario waarin snel alles weer open mag, een zwart scenario waarin alles nog lang dicht blijft en een lijn daar tussenin. En ik ben een optimistisch mens, dus ik ga uit van het lichte scenario." Snelle vaccinatie De snelle vaccinatie van de kwets baarste mensen is daarin wel be langrijk. ,,Als die mensen gevacci neerd zijn, zullen minder mensen in het ziekenhuis belanden en neemt de druk op de zorg af. Dan kunnen de horeca en het toerisme weer open." Omgekeerd kan het dan ook nog meevallen met het aantal be drijven dat na de maandenlange el lende alsnog moet stoppen. Dan valt het ook mee met de instroom van nieuwe mensen in de bijstand, hoopt Guise. In de meest optimistische ver wachting van Orionis Walcheren daalt het aantal bijstandsuitkerin gen met 200. In het zwartste scena rio komen er 700 uitkeringen bij. Het plan om over het duin bij het Schermershoofd bij Westkapelle een hypermoderne trap aan te leg gen sneuvelde vorig jaar wegens de kosten. Het dagelijks gemeen tebestuur vindt dat het zuinig aan moet doen. Ook waren er bij de raadsleden twijfels of zo'n mo derne trap wel echt duurzaam is. Twee jaar geleden lanceerde het toenmalige college van DTV, SGP/CU en VVD een plan om bij wijze van proef een heel nieuw type duintrap te laten bouwen. Lokerse Architecten uit Bigge- kerke kwam met een heel bijzon der ontwerp. Een trap die tegen zand, zout en vandalisme kan en een levensduur heeft van mini maal vijftig jaar, mogelijk zelfs het dubbele. Het gaat om losse modu les die verplaatst kunnen worden. Als het duin bijvoorbeeld aan- Nu komt er een klassieke hardhouten trap die twintig jaar meegaat groeit, kan zo'n trap makkelijk worden aangepast of verplaatst. In eerste instantie vond de meerderheid van de raad de trap te duur. Een aangepast plan haalde het vorig jaar ook niet om dat het nog te veel moest kosten. Nu komt er een klassieke hard houten trap die zo'n twintig jaar meegaat. In het ontwerp zijn wel enkele uitkijkpunten en rustpla- teaus opgenomen zodat de ge bruikers 'een mooi beeld krijgen over het strand en de duinen'. Het vervangen van de oude trap en het aanleg van de nieuwe kost 152.000 euro. Vervangen In de nabije toekomst kunnen er echter wel andere trappen komen. De gemeenteraad gaf vorig jaar namelijk opdracht aan het college om te onderzoeken of het in de toekomst mogelijk is echt duur zame trappen aan te leggen die in de toekomst de traditionele hou ten trappen kunnen vervangen. Claudia Sondervan Vlissingen Het eerste complex - Uitzicht Sou burg - willen Charles Poppe en Lo- dewijk Lampert bouwen op hun bedrijfsterrein van Poppe Trucks aan de Energieweg, aan de voet van de Sloebrug. De loods wordt om- gevormd tot een gemeenschaps ruimte met ontspanningsmoge lijkheden. Op het terrein komen studio's in vier woonblokken van twee ver diepingen en een serie kleine wo ningen. In totaal kunnen er 154 mensen wonen. Deze 'campus' voor werknemers gaat vanaf april de vergunningsprocedure in. Het tweede initiatief komt op de oude sportvelden bij Baskensburg. De Alliantie Delfaerde van Pieter van der Weele en Sander van Buren wil daar een gebouw neerzetten voor 350 mensen. De voorzienin gen bij het complex, zoals fitness en een jeu-de boulesbaan, zijn ook te gebruiken door omwonenden en bedrijven. Geïnteresseerden kun nen zich inschrijven voor een infor matieavond op maandag 25 februari via comfortstudios.nl/inloopbij- eenkomst. De grootste woonvoorziening - Buitenplaats Zuidbeek voor 434 mensen - wil de grote landelijke huisvester Homeflex bouwen op de akker langs de Bossenburgseweg tegenover de wijk Lammerenburg. Dat vergt meer tijd omdat de be stemming van de landbouwgrond moet veranderen. Een vast ontwerp is er nog niet, maar Bert Verheij en Léon Jobse van Homeflex willen in februari in overleg gaan met omwo nenden over de drie terreinen waar de 3 tot 4-persoons appartementen over verspreid worden. Inwoners van de wijk zien de komst van de overburen niet zitten, kondigt ad vocaat en omwonende Rinus Wou ters aan. Hij wil het huisvestings plan aanvechten. DOMBURG Inwoners van de gemeente Veere mogen voort aan in de meeste gevallen twee jaar lang een chalet of caravan plaatsen als ze de eigen wo ning aan het verbouwen zijn. Het dagelijks bestuur van de gemeente komt met dat be sluit omdat het vindt dat er duidelijkheid moet zijn voor de inwoners. Een aantal keren per jaar krijgt het te maken met verzoeken van inwoners die hun woning verbouwen en tijdelijk iets willen plaatsen, zodat ze toch wat hebben om in te wonen. Tot nu toe werd daar verschil- lend op gereageerd. Daarom hebben de wethouders en de burgemeester nu afgesproken dat in principe iedereen twee jaar lang een caravan, chalet of keet mag plaatsen op het eigen terrein als hij of zij aan het klussen is aan de eigen woning mits er wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Dat plaat sen mag echter niet voor nieuwbouwwijken. Die zijn namelijk vaak slecht bereik baar voor hulpdiensten, het komt geregeld voor dat de nutsvoorzieningen ontbreken en ook wordt daar meestal geen huisvuil opgehaald. zaterdag 9 januari 2021 Toerisme toch een lichtpuntje Een impressie van de trap die in beeld was voor Westkapelle. foto lokerse architecten Zelfs in het jaar waarin corona veel vakanties onmogelijk maakte, bleek het toerisme nog een lichtpuntje voor mensen die werk zochten. Dankzij de ople ving van het toerisme in de zomer stroomden vorig jaar uit eindelijk meer Walchenaren van uit de bijstand naar een baan dan de sociale dienst van Orio- nis Walcheren had gehoopt. Maurits Sep Vlissingen - Henk Guise, Orionis Het wordt toch een traditionele duintrap en één van de ko mende weken wordt hij aange legd. Emile Calon Westkapelle Drie bedrijven willen op drie plaatsen in de gemeente Vlissin- gen grote wooncomplexen bou wen voor internationale werkne mers. De gemeente nodigde be drijven uit om plannen te maken voor centrale woonlocaties, omdat ze de groeiende overlast uit kamerpanden in woonwijken tegen wil gaan. Omwonenden mogen meepraten, maar in Lam- merenburg klink al verzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35