Boer: aardappeldrempel zinloos in Zeeland 6 SCHOUDERKLOPJE PROVINCIE Een café-eigenaar, een eindexamen scholier, een expert in kusttoerisme, een student en een verpleegkundige. De provincie gaf ze gisteren alle vijf een schouderklop. Frank Balkenende Emmadorp Ook alle Zeeuwen die zich in de pandemie voor elkaar hebben in gezet en de samenle ving aan de praat hiel den, kregen gisteren lof toege zwaaid in een videoboodschap van commissaris van de Koning Han Polman. In het YouTube- filmpje worden ook de vijf gese lecteerde Zeeuwen gecomplimen teerd. Uitbaatster Gina Poppe van café Het Verdronken Land in Emma- dorp is één van de vijf die een Zeeuws Compliment ontving. Ge deputeerde Anita Pijpelink deed dat persoonlijk in het door de lockdown gesloten café. Volgens haar geeft Poppe de regio 'een ge zicht', onder meer als boegbeeld van het Grenspark Groot-Saef- tinghe. Mitchell Warmenhoven uit Koewacht beleefde een bijzonder eindexamenjaar. Geen uitgebreide diploma-uitreiking en ook geen scholierenfeestjes. Wel les op af stand. Reden om scholieren en ze ker die eindexamen deden een hart onder de riem steken. Boven dien ontpopte hij zich als ambas sadeur van Zeeland door 4000 scholieren een brief te schrijven over de aantrekkelijke kanten van de provincie. Die inzet leverde ook hem een Zeeuws Compliment op dat gedeputeerde Jo-Annes de Bat persoonlijk afleverde. In Goes trof gedeputeerde Dick van der Velde projectmanager Diana Korteweg Maris, projectma nager bij het Kenniscentrum Kusttoerisme. Ze stak veel werk in een systeem dat het aantal gasten in de toeristische verblijfsaccom- modaties registreert. Ook stak ze veel energie in enquêtes en rap porten over de effecten van de co ronacrisis op de toeristische sec tor. Ziekteverzuim Ook Stefanie Debbaut kreeg een pluim. De hbo-verpleegkundige zorgde ervoor dat in het Buurt zorgpension Zierikzee coronapa- het zo weer doen. Gedeputeerde Harry van der Maas prees haar gis teren persoonlijk voor haar tome loze inzet. Een Zeeuws Compliment was er verder voor student geneeskunde Anna le Clerq uit Koudekerke, die nu werkt op de Covidafdeling van het IJssellandziekenhuis in Ca- pelle aan den IJssel. Zij meldde zich spontaan aan bij een speciaal ingerichte huisartsenpost voor mensen met luchtwegklachten. Zo hielp ze mee om de werkdruk te verlichten. Als het nodig is, doet ze het nog eens. Een mooi voorbeeld van 'extra handen voor de zorg', vindt gedeputeerde Harry van der Maas. ,,Dat jongeren dit doen in deze moeilijke tijd is een compliment waard." tiënten op een veilige manier kon den worden opgevangen. Ondanks een tekort aan personeel en het nodige ziekteverzuim kreeg ze het rooster telkens toch rond. Des noods sprong ze zelf bij en ze zou De drempeltjes die boeren mogelijk moeten gaan aanleggen tussen de aardappelruggen moeten voorko men dat gewasbeschermingsmid- delen en meststoffen wegsijpelen naar sloten. Minister Schouten wil zo de kwaliteit van het oppervlak tewater verbeteren. De Tweede Ka mer behandelt de maatregel dins dag 19 januari. Landbouwvoorman Ten Cate hoopt dat Kamerfracties de minister terugfluiten. ,,Ik heb contact gelegd met een aantal Ka merleden. Ik hoop dat er moties worden ingediend om deze zinloze maatregel van tafel te krijgen." Hellende percelen De kwestie is onder andere aange kaart door akkerbouwer Martijn van der Bijl uit Zonnemaire. Op so ciale media is hij een actie begon nen tegen de verplichte maatregel die zijn basis vindt in de Wet stik- stofreductie en natuurverbetering. Zijn eerste grote bezwaar richt zich op de onderzoeksmethode waarop de maatregel stoelt. Van der Bijl: ,,Uit wetenschappe lijk onderzoek blijkt dat op hel lende percelen in Zuid-Limburg drempels in de ruggenteelt zorgen voor twee derde vermindering van afstroming van water. Ook wordt erosie met 96 procent verminderd. Het probleem is dat het onderzoek in Limburg als maatstaf wordt ge nomen voor heel Nederland. In Zeeland zijn de percelen echter vlak en is er nauwelijks afspoeling van akkers naar sloten. Daarom is dit voor onze provincie en ook voor an dere vlakke regio's een zinloze maatregel die alleen maar kosten met zich meebrengt en geen mi lieuwinst oplevert." Het is voor vlakke regio's een zinloze maatregel die alleen maar kosten met zich meebrengt Voer die maatregel alleen voor Limburg in, is Van der Bijls advies. Ten Cate is het daarmee eens. ,,De afspoeling van stikstof is minimaal op Zeeuwse akkers. Waarom dan deze krankzinnige maatregel? Om drempels aan te leggen, moeten boeren speciale machines aan schaffen. Dat kost ze 4.000 tot 5.000 euro. Boeren moeten dus kosten gaan maken terwijl het geen mi lieuvoordeel oplevert." Groene knollen Bovendien kunnen ruggen instor ten als drempels worden aangelegd, waarschuwt Ten Cate. ,,In de aard appelen kan dat leiden tot groene knollen. Die zijn onverkoopbaar. De opbrengst per hectare gaat zo omlaag. Het is voedselverspilling. Bovendien is er een alternatief, bij voorbeeld met een woeltand achter de landbouwmachine een geultje trekken. Helaas heeft ons inge brachte advies het niet gehaald." zaterdag 9 januari 2021 Laureaten symbool voor allen Diana Korteweg krijgt haar compliment van gedeputeerde Dick Gedeputeerde Jo-Annes de Bat reikt het compliment uit aan Mit- van der Velde. chell van Warmenhoven. Gedeputeerde Anita Pijpelink ging naar de gesloten kroeg van Stefanie Debbaut wordt toegesproken door gedeputeerde Harry Gina Poppe om het compliment uit te reiken. fotos provincie zeeland van der Maas. Anna le Clerq wordt gecomplimenteerd door Harry van der Maas. Drempels in ruggenteelten zoals aardappelen dreigen verplicht te worden. Boeren trekken echter ten strijde tegen landbouwmi nister Carola Schouten. ,,Dit is een zinloze milieumaatregel voor Zeeland. En er zijn gewoon alternatieven voor", zegt akker bouwer Hendrik Jan ten Cate uit Poortvliet, lid van de vakgroep akkerbouw van landbouworgani satie LTO. Frank Balkenende Poortvliet -Martijn van der Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34