'Overlast bij de Rietkraag moet stoppen' II 4 Sluis strijkt hand over het hart en komt investeerder Molecaten tegemoet B en W van Sluis hebben dit eind vorig jaar besloten op verzoek van Molecaten, de investeerder in het vakantiepark in natuur- en recrea tiegebied Waterdunen. In een ver trouwelijke brief is de Sluise ge meenteraad onlangs hiervan op de hoogte gesteld. Voorbeeldproject Uit de brief blijkt dat het college met het verzoek van Molecaten be hoorlijk in de maag heeft gezeten. Waterdunen is immers een voor beeldproject waarin natuur en re creatie hand in hand gaan. Toch ziet het dagelijks bestuur van Sluis geen andere uitweg dan Molecaten in principe de gevraagde ontheffing voor gasloos bouwen te verlenen. Dat heeft alles te maken met het feit dat de volledige infrastructuur voor elektriciteit- en gasleidingen al in Waterdunen is aangelegd. Dat is in 2013 gebeurd, dus ver voordat het gebruik van aardgas door aard bevingen in Groningen én het strengere klimaatbeleid ter discus sie kwam. Pas 1 juli 2018 is bij wet bepaald dat aardgas bij nieuwbouw verboden is en gasloos bouwen de norm wordt. Gasloos bouwen zou in Waterdu nen nog wel kunnen, maar daar zijn hoge kosten aan verbonden. De provincie, Molecaten en netwerk- beheerder Enduris hebben dit door een adviesbureau laten uitzoeken. Veel meer elektriciteit is nodig om het recreatiepark gasloos te maken. Een nieuwe, directe elektriciteits kabel moet daarvoor aangelegd worden naar het verdeelstation in Oostburg. Veel extra kosten De kosten van zo'n kabel zijn ge schat op ongeveer 2,15 miljoen euro en de aanleg zou anderhalfjaar ver gen. Het project Waterdunen dat al veel vertraging opliep, zou dan op nieuw een tegenslag te verwerken krijgen. Bovendien, geven B en W van Sluis aan, de extra kosten zijn zo hoog dat die 'de voortgang of zelfs het doorgaan van het project ernstig kunnen belemmeren'. Het was al met al kiezen uit twee kwaden: Voldoen aan het verzoek van Molecaten of de voltooiing van het recreatiegedeelte van Waterdu- nen mogelijk in gevaar brengen. Het Sluise college heeft voor het eerste gekozen, wat wettelijk ook kan. Het dagelijks bestuur van een gemeente mag om 'zwaarwegende redenen van algemeen belang' een gebied aanwij zen waar toch nieuw bouw met een aardgasaansluiting mag komen. Addertje onder het gras Er zit nog wel een addertje onder het gras, realiseren B en W van Sluis zich. De ontheffing aan Mole- caten kan juridisch worden aange vochten door bijvoorbeeld een mi lieuorganisatie die zich inzet voor klimaatmaatregelen om opwar ming van de aarde tegen te gaan. De kans dat dit gebeurt, wordt laag in geschat. Maar, wordt ook aangege ven, 'als er wordt geprocedeerd is het afbreukrisico relatief groot'. Of- tewel, een tegenstander maakt vrij veel kans een rechtszaak te winnen. Het college van Sluis heeft zich overigens nog wel enigszins inge- Zonder ontheffing voor gasloos bouwen dreigt voor recreatiepark in Waterdunen nog meer vertraging of dreigt de aanleg zelfs in gevaar te komen dekt. Aan de ontheffing wordt als eis gesteld dat eenvoudig kan wor den overgestapt van aardgas op wa terstof. Waterstof is mogelijk een kansrijke alternatieve duurzame energiebron in de toekomst. Mole- caten moet de eigen infrastructuur daarop bouwen. Het recreatiebedrijf wil 1 april volgend jaar een camping in Water dunen openen. In 2024 moet het park met tweehonderd kampeer plaatsen en driehonderd vakantie huizen helemaal klaar zijn. In aanloop naar oud en nieuw, maar ook de dagen erna, werd er heel wat afgeknald bij de appartementen van stichting Philadelphia. ,,Ze ver zamelen zich rondom het pand en gaan in donkere hoekjes zitten", vertelt locatiemanager Jeanine Smith. Want rondom De Rietkraag, maar ook bij gemeenschapscen trum De Stenge en de naastgelegen scholen zijn veel plekjes waar de jongeren ongezien kunnen staan en vuurwerk afsteken. Vooral de zware klappers zijn populair. ,,En dat dreunt door in ons hele gebouw. De akoestiek is enorm." Onrust en paniek Dat veroorzaakt onrust en paniek bij de bewoners. Daarom zijn de meeste bewoners met oud en nieuw niet thuis geweest. Niet al leen de bewoners van de Rietkraag hadden last of waren bang. Bij de gemeente zijn ook soortgelijke meldingen binnengekomen van mensen uit appartementen in de buurt. Je kuntgeen gebiedsverbod instellen voor dit soort dingen de zomervakantie. ,,Het lijkt er op dat jongeren die plek erg leuk vin den om te chillen", zegt Dijkster- huis. Hij wijst er op dat jongeren el kaar wel ergens moeten kunnen ontmoeten, maar noemt het 'niet zo geslaagd', dat ze juist deze plek uitkiezen vanwege de kwetsbare bewoners. Hij denkt dat een oplos sing vinden niet gemakkelijk is. ,,Je kunt geen gebiedsverbod instellen voor dit soort dingen", vertelt hij. In de wet staat geen artikel waarmee dat zou kunnen. Toch wil hij de komende maan den naar een oplossing zoeken om overlast in de toekomst te voorko men. ,,Kijken wat we met z'n allen kunnen doen om dit tegen te gaan." Burgemeester Dijksterhuis trekt daar een paar maanden voor uit. In aanloop naar de jaarwisseling hebben de politie en het jongeren werk verschillende huisbezoekjes afgelegd bij jongeren en hun ou ders. Daarnaast zijn brieven ver stuurd om overlast te voorkomen. Maar dat heeft onvoldoende effect gehad. „Frappant is dat je ze dan toch weer buiten ziet lopen met oud en nieuw", zegt Dijksterhuis. Het gebied rondom de Rietkraag had dit jaar extra aandacht van de politie en de boa's. Ze reden langs, gingen in gesprek, deelden waar schuwingen uit maar toch bleef het knallen en het gooien van vuur werk naar voorbijgangers of boa's doorgaan. Toen op oudejaarsdag een grote groep van zo'n dertig jon geren overlast veroorzaakte op het Stengeplein is ingegrepen. Pittige klus Smith vertelt dat de onrust en overlast niet alleen heel vervelend is voor de bewoners, maar ook voor het personeel van de Riet kraag. ,,Ze hangen niet alleen in de donkere hoeken, maar ook bij de voordeur. Daar moet het personeel wel langs om binnen te komen. En zij worden onheus bejegend als ze de jongeren aanspreken. Het is voor het personeel een hele pittige klus. Ze slapen ook in het gebouw en zijn hierdoor soms hele nach ten wakker." Het probleem speelt al tien jaar. Meestal rond de jaarwisseling en in zaterdag 9 januari 2021 Waterdunen mag op gas stoken Een impressie van het toekomstige Park Waterdunen. FOTO PIETERS MEDIA Het recreatiepark dat in Water dunen bij Breskens komt, zal toch op gas worden verwarmd. Officieel is dat sinds 1 juli 2018 voor nieuwbouw verboden, maar het college van B en W van Sluis wil een uitzondering maken voor Waterdunen. Harmen van der Werf Breskens - B en W van Sluis De overlast van jongeren bij de Rietkraag in Heinkenszand moet stoppen. Dat vindt ook burge meester Gerben Dijksterhuis van Borsele nadat er in de dagen rond de jaarwisseling weer veel overlast was bij het appartementengebouw waar jongvolwassenen wonen met een geestelijke beperking. Hij neemt het initiatief om tot een oplossing te komen. Melita Lanting Heinkenszand - Gerben Dijksterhuis, burgemeester Borsele In de Rietkraag wonen jongvolwassenen met een geestelijke beperking. foto melita lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32