Politie: deel ZEELAND 3 Drietal gepakt voor opblazen auto agent zaterdag 9 januari 2021 moeten regelen." Over de aandacht in de media zei hij: ,,Knip- en plak werk in de krant en op tv, nog voor dat de zaak inhoudelijk is behan deld." Volgens de rechtbank zijn de ver denkingen te zwaar om de drie de rechtszaak in vrijheid te laten af wachten. ,,Het gaat om heel ern stige verdenkingen. Daar tegenover staan jullie persoonlijke belangen." De rechtbank vindt hun thuisom- standigheden triest en verdrietig. ,,Maar ze wegen niet op tegen het maatschappelijke belang. De voor lopige hechtenis wordt niet opge schort." 'Werkt die tatta voor ons?' Havenarbeider M.H. (26) uit Krui- ningen zit sinds 13 oktober vast en kwam vrijdag als eerste voor de rechter. Hij wordt verdacht van het smokkelen van 6 en 50 kilo cocaine en zou lid zijn van een criminele or ganisatie. M.H. heeft volgens zijn advocaat niks te maken met de cokesmokkel. ,,Daar is geen hard bewijs voor'', zei zijn advocaat Joost Grootjans. H's voornaam werd een keer genoemd in een onderschept chatbericht (Encrochat). ,,Maar dat kan ook iemand anders zijn'', zei Grootjans. H. werd een paar keer omschreven als 'tatta', straattaal voor Nederlander. 'Werkt die tatta voor ons dan?', zou in een gesprek op 29 april tussen twee verdachten zijn geschreven. 'Die tatta krijgt 25.000 euro.' Veel te vaag allemaal, zei advocaat Grootjans. Dat M.Hop basis van deze chats lid zou zijn van een cri minele organisatie is volgens de raadsman onzin. Bovendien zou H. geen pgp-telefoon hebben gehad, waarmee hij via Encrochat berich ten kon versturen. De rechtbank verlengde ook hier het voorarrest. 'Mijn cliënt is autistisch' De jong ogende J. van D. gaf bij bin nenkomst een coronaproof'vuistje' aan zijn advocaat en ging zitten. Zijn raadsman Harry Nieland ver telde hem op vaderlijke wijze dat hij zijn jas moest uitdoen. Van D. heeft volgens het OM al een beken nende verklaring afgelegd. Daar mee hoopt hij dat zijn zaak snel voorkomt en hij zijn straf mag uit zitten, om zijn leven weer op te pakken. Zijn raadsman pleitte niet voor een schorsing van het voorar rest. Uit de cel en later weer in de cel zou hij niet aankunnen. "Mijn cliënt is autistisch. Voor hem is re gelmaat erg belangrijk. Het zou an ders te veel prikkels geven." Anders was het voor de 27-jarige J.B. Die wilde de rechtszaak graag thuis afwachten. Hij heeft twee kleine kinderen en veel vaste lasten. B. wil volgens zijn advocaat gewoon weer aan het werk. De rechtbank zei dat zijn persoonlijke belang niet zwaarder weegt dan het maat schappelijke belang. Ontbrekende stukken Tenslotte stonden B. K. uit Wol phaartsdijk (37) en C. van der W. (46) uit Middelburg voor de recht bank. Van der W. is de enige die niet in de haven werkt. Het OM ziet hem als de grootste verdachte in deze zaak. Hun advocaten ergerden zich aan het ontbreken van cruciale dossierstukken. ,,Ik moet mijn cliënt adviseren, maar dat kan niet zonder alle info. Ik word op achter stand gezet", zei Alfons Bals, advo caat van B.K. Zijn cliënt wordt verdacht van witwassen en deelname aan een criminele organisatie. ,,En niet van een (cocaïne)transport", zei Bals. Het OM reageerde door te zeggen dat. K. wel degelijk verdacht wordt van drugssmokkel en noemde hoe veelheden van 6 kilo en 1200 kilo cocaïne. Toen die laatste partij on- derschept werd, zou K. volgens het OM erover hebben gepraat in een Encrochatgesprek. ,,Onze lijn was op dat moment naar de klote." Mr.Spanjaard? Tegen C. van der W. lopen de meeste aanklachten. Hij wordt ver dacht van cocaïnesmokkel en deel name aan een criminele organisa tie. Los daarvan zou hij betrokken zijn in een smokkelzaak van 4500 kilo coke, die in april 2020 werd on derschept in de haven van Vlissin- gen. Advocaat Martijn van der Want vroeg of zijn cliënt na 191 da gen naar huis mocht. ,,Meneer heeft het zwaar in detentie." Van der W. heeft zijn kinderen maar twee keer in zes maanden gezien, mede door alle coronamaatregelen. Hij mist ze heel erg. En schaamt zich kapot over de situatie waarin hij is te rechtgekomen." Volgens de officier van justitie voerde Van der W. veel dubieuze chatgesprekken op Encrochat. ,,Hij had gesprekken met jan en alleman over lijnen over de hele wereld. Het ging onder meer over Peru en Tur ken in Rotterdam. We beschouwen hem als een grote verdachte." Volgens advocaat Van der Want had zijn cliënt allang afstand geno men van Encrochat. Sinds 1 juni waren er geen berichten meer on derschept van gebruiker Mr.Span- jaard. ,,Dus u geeft toe dat u chatte onder de nickname Mr.Spanjaard?", vroeg de officier direct. Daar wilde Van der W. nog geen antwoord op geven, tot de inhoudelijke behan deling van de zaak. De rechtbank oordeelde dat beide verdachten voorlopig ook langer in voorarrest blijven, ook tot 2 april. De verdachten werden opgepakt bij diverse invallen, zoals hier in Wolphaartsdijk. foto anp B.K. (37) Wolphaartsdijk C. van der W. (46) R.A. (24) Middelburg M.T. (25) s-Heer Hendrikskinderen A.T. (25) Oost-Souburg M.H. (26) J.B. (27) en J. van D. (28) Kruiningen Vlissingen De Zeeuwse verdachten in de zaak Portunus. De politie heeft drie mannen aangehouden voor het op blazen van de auto van een agent in Vlissingen. Arjen Nijmeijer Vlissingen De privéauto van de agent werd in april vorig jaar bij zijn woning met een vuurwerkbom opgebla zen. Het huis werd daarna we kenlang met een camera be waakt. De politie hoorde getui gen, waardoor twee Middelbur gers (20 en 25 jaar) in beeld kwamen. Tijdens het onderzoek werd de recherche geïnfor meerd over diverse EncroChat- berichten, die wezen naar een 42-jarige man uit Goes en een 45-jarige Middelburger De 20-jarige man werd afgelo pen zaterdag in zijn woning in Middelburg gearresteerd. Afge lopen maandag werd de 24-ja- rige Middelburger, die al vast zat voor een ander onderzoek, aan gehouden in het huis van bewa ring in Middelburg. Donderdag werd in Torentijd de Goesenaar aangehouden; ook hij zat al vast voor een ander onderzoek. Vol gende week staat het verhoor gepland van de 45-jarige Mid delburger. De politie vermoedt een doelbewuste wraakactie tegen de agent, waar wij in ons artikel over drugssmokkel in de krant van afgelopen donderdag al over berichtten. De politie roept havenarbei ders op om informatie te delen over corruptie in het havengebied van Vlissingen. Daarvoor wordt een digitale banneractie opgezet. De ko mende dagen verschijnen in en rond het havengebied, banners op smartphones, laptops, tablets of desktops zodra die verbinding maken met het internet. De meldin gen roepen op om informa tie met de politie te delen. De banneractie maakt onder deel uit van Operatie Portunus. Het rechercheteam team heeft tijdens het onderzoek naar de handel van cocaïne in de haven van Vlissingen al informatie verzameld die onder meer af komstig was van het Encro- chatonderzoek van de Lande lijke Eenheid. Maar de politie vermoedt dat nog veel meer in formatie beschikbaar is en hoopt dat havenmedewerkers deze kennis willen delen. Wie anoniem informatie wil delen kan bellen naar 0900 8844 en vragen naar het Team Criminele Inlichtingen. Lees alle verhalen over de zaak Portunus op pzc.nl/smokkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31