s/ Gemeenten melden dat vernielingen vooral vóór oudjaarsdag zijn gepleegd Schouderklopjes voor vijf Zeeuwen ,,Een groot deel van de totale vuur- werkschade van 2020 is al in okto ber, november en begin december veroorzaakt, onder andere aan par keerautomaten", zegt een woord voerder van Goes. Deze gemeente staat met een bedrag van ruim 38.000 euro bovenaan de Zeeuwse ranglijst. Ook in Reimerswaal (22.600 euro) en Schouwen-Duive- land (18.600 euro) is flink meer vuurwerkschade dan vorig jaar toe gebracht. Noord-Beveland had de minste schade: 500 euro voor de vervanging van één ruit in een bus hokje in Kamperland. Terneuzen, Middelburg, Veere en Kapelle zagen het schadebedrag juist dalen. ,,Het landelijke vuur werkverbod en goede voorberei ding hebben hun vruchten afge worpen", concludeert Kapelle. Burgemeester Fons Naterop: ,,Hoe- wel elke euro schade er één te veel is, wil ik toch de inwoners compli menteren met de discipline die men opgebracht heeft." In Borsele viel het schadebedrag even hoog uit als vorig jaar: 9400 euro. Burgemeester Gerben Dijk- sterhuis is dan ook best tevreden. ,,Ik heb er een goed gevoel over." 'Geen ongelukjes' Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere is ondanks het lagere be drag minder positief gestemd. ,,Dit zijn geen ongelukjes, maar doelbe wuste vernielingen. Ik begrijp niet waarom je op die manier je mede dorpsbewoners en bij die speeltoe stellen zelfs kinderen dupeert." Vooral in Aagtekerke, Meliskerke en Westkapelle was het raak. ,,We doen nader onderzoek naar die vernielingen. In Aagte- kerke hebben we inmiddels een reageert teleurgesteld. Hij zoekt de oorzaak van het recordbedrag in zijn gemeente in frustraties rondom de coronamaatregelen en het vuurwerkverbod. ,,Dat kan echter nooit een excuus zijn om hulpverleners uit te dagen of moedwillig eigendommen van een ander te slopen. Het zou de da ders sieren zo sportief te zijn na hun acties de schade te vergoeden. Helaas, zo stoer zijn ze niet; ze laten de rekening nu aan de gemeen schap." Rustig in Sluiskil Tijdens de vorige jaarwisseling no teerden de Zeeuwse gemeenten ruim 150.000 euro aan schade, waarvan alleen Terneuzen al goed was voor een derde deel. Dat was vooral te wijten aan vernielingen bij dorpshuis 't Meulengat en het wooncomplex Elisabethhofje in Sluiskil. In het kanaaldorp is het deze keer met oud en nieuw uit zonderlijk rustig gebleven. De ge meente Terneuzen kwam op 14.805 euro schade. De teller staat nu al op bijna 175.000 euro. De totale schadepost valt waarschijnlijk nog veel hoger uit. Sommige vernielingen worden pas later ontdekt of komen voor re kening van de provincie Zeeland, zoals bushokjes buiten de be bouwde kom. Ook ontbreken de gegevens van Vlissingen nog. Deze gemeente wil geen schadebedrag doorgeven voor een definitieve in ventarisatie is opgemaakt. groepje jongeren in beeld. Dit kan gewoon niet. Kom op jongens, waar zijn jullie mee bezig." Tot ergernis van burgemeester Harald Bergmann van Middelburg sneuvelden ook in Middelburg vier speeltoestellen als gevolg van vuur- werkschade. ,,Ik vind het gewoon triest wat hier gebeurd is. Iedere vernieling is naar, maar wat is de lol ervan om speeltoestellen kapot te maken? Iedereen is toch kind ge weest en weet hoe fijn het is als er speeltoestellen in je wijk staan. Je verpest het zo voor elkaar en zeker voor de kinderen die toch al zo veel missen door coronabeperkingen." Ook burgemeester Jack van der Hoek van Schouwen-Duiveland It I zaterdag 9 januari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeland 6 Meerpaalweg Fietsv|g[ Yerseke Gorishoi RondvSLtan Zeeland lijdt meer schade door vuurwerk Rond de jaarwisseling is voor 173.000 euro aan gemeentelijke eigendommen vernield in Zee land. Ondanks het vuurwerkver bod is dat meer dan vorig jaar. Ruim honderd prullenbakken zijn opgeblazen. Ook tientallen verkeersborden en diverse speeltoestellen moesten er aan geloven. Veel gemeenten zeg gen dat vooral in de weken vóór oudjaarsdag meer is vernield. van onze verslaggevers Middelburg Een bushokje sneuvelde in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema Brand in de kerstboom in Zierikzee. foto marieke mandemaker c 10.000 In de haven van Yerseke moest een ver keersbord het ontgelden. Vervangen kost zo'n 100 euro. FOTO JOERI WISSE Schadebedrag in euro's M Alleen Vlis- singen leverde nog geen ge gevens aan. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA €30.000 €20.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29