TERUG NAAR 2016 MEDIA CULTUUR 25 George Michael (53) De reden voor het maandenlange uitstel: de autopsie om uit te sluiten dat er sprake is van een misdrijf Morgen is het precies vijf jaar geleden dat David Bowie overleed. De dood van het Britse popicoon was het startsein van een duister muziekjaar waarin meer grootheden stierven. Terug naar 2016, het jaar waarop een vloek rustte, was de toedracht niet meteen helder. Op deze donderdagavond is het slechts nog gissen en weet niemand nog van de overdosis van het zeer zware pijnstillende middel fentanyl. Het onverwachte nieuws roept veel verdrietige reacties op en doet te rugdenken aan Bowie, een sterfgeval dat vers in het geheugen ligt. Radiozenders pas sen hun programmering aan en ook op tele visie gaan nog dezelfde dag de archieven open. Zo herhaalt AvroTros de uitzending van de TV Show waarin Prince wordt geïn terviewd. Het duurt nog weken voordat meer de tails over de dood van Prince boven water komen. Over zijn laatste momenten valt niets te zeggen. De avond voor zijn dood zet een vriend hem rond acht uur af bij Paisley Park in Chanhassen, een voorstad van Min nesota. Daarna is de veelzijdige muzikant alleen thuis, waar hij de volgende ochtend om 09.40 uur wordt gevonden door een lid van zijn personeelsstaf. Prince heeft een vroege medische afspraak gemist, waardoor de me dewerker poolshoogte neemt. Een half uur later, na vergeefse reanimatiepogingen van ambulancepersoneel, wordt Prince dood verklaard. 25 december 2016 Alsof er nog niet genoeg ellende is ge weest op muzikaal gebied. Vlak voor mid dernacht, voor de overgang van de eerste op de tweede kerstdag, slaat de BBC alarm. George Michael is op 53-jarige leeftijd over leden. Net zoals Bowie en Prince overlijdt ook de Britse zanger thuis. In zijn geval is dat in Goring-on-Thames. Zijn vriend Fadi Fawaz ontdekt het levenloze lichaam op eerste kerstdag in alle vroegte in bed. 'Ben verdrietig. Wat een takkejaar voor de muziek', schrijft radio-dj Gerard Ekdom even voor half 1 's nachts op Twitter. Mu ziekkenner Leo Blokhuis is verbijsterd over het nieuws: 'Niet te geloven'. Later in de nacht komt meer informatie naar buiten over de doodsoorzaak. Manager Michael Lippman van de voormalig Wham-zanger meldt dat George Michael is bezweken aan hartfalen. Pas maanden later zal het auto psierapport bevestigen dat hij op een na tuurlijke wijze is overleden. Intussen regent het op tweede kerstdag, traditioneel een nieuwsluwe dag, eerbeto- nen aan George Michael. De Top 2000 a gogo past zijn eerder opgenomen tv-uitzending aan. Radio 10 opent de hele dag elk uur met Last Christmas van Wham. In het Top 2000 Café in Beeld en Geluid in Hilversum wordt spontaan een erewand gemaakt voor alle overleden muzikanten in 2016. Het zal nog maanden duren eer George Michael wordt begraven. Hij krijgt pas op 27 maart 2017 een rustplaats in de buurt van het graf van zijn moeder. De reden voor het maandenlange uitstel: de autopsie om uit te sluiten dat er sprake is van een misdrijf. Alexander van Eenennaam DE VLOEK VAN 2016 Glenn Frey Maurice White Toots Thielemans Leonard Cohen Prince zaterdag 9 januari 2021 sterfjaar van de muziek Naast de drie iconen David Bowie, Prince en George Michael overlij den in 2016 meer muzi kale grootheden. Radio- dj Gerard Ekdom spreekt kort na het overlijden van George Michael van 'de vloek van 2016'. Ook deze grootheden haal den het einde van het jaar niet. 18 januari - (67, the Eagles) Glenn Frey is pas 67, toch dient zijn einde zich niet plotseling aan. De mede oprichter van The Eagles heeft sinds het begin van de eeuw een progressieve auto-im- muunziekte. Begin 2016 be zwijkt Frey in een zieken huis aan de combinatie van zijn ziekte, een acute dikkedarmontsteking en een longontsteking. Zijn weduwe zal jaren later het ziekenhuis en de behan delend arts aanklagen uit onvrede over Freys be handeling. 4 februari - (74, Earth, Wind Fire) Optreden doet Maurice White sinds 1995 alleen nog incidenteel. De op richter van Earth, Wind Fire heeft sinds eind jaren 80 last van trillende handen, een voorbode van de dia gnose uit 1992: Parkinson. Parkinsons slotakkoord komt op 4 februari 's nachts tijdens zijn slaap, thuis in Los Angeles. White is dan 74 jaar. 22 augustus - (94) De meester van de mond harmonica. De Vlaming speelt met tal van grote artiesten uit de jazz, soul en pop. Ella Fitzgerald, Paul Simon, Miles Davis, Billy Joel, Charlie Parker, Chet Baker en Stevie Won der. Zijn zeer her kenbare ge- FOTO'S AFP, EPA EN GETTY luid dringt jarenlang ie ders huiskamer binnen in de vorm van de tune van tv-serie Baantjer, de film Turks Fruit of Sesam straat. Met de compositie Bluesette heeft de Belg in 1962 zijn naam gevestigd. Het wordt veelvuldig ge coverd door andere ar tiesten. Thielemans sterft als 94-jarige in zijn slaap. 7 november - (82) Het handelsmerk van de Canadese singer-song writer is een zeer mar kante stem en een heel eigen stijl. Cohens Halle lujah bezorgt velen kip penvel en nog meer zielen zijn geraakt door de ver sie van Jeff Buckley. Su zanne is een an dere klassieker van Cohen, in het Nederlands vertolkt door Herman van Veen. Cohen lijdt aan kan ker en sterft thuis in LA in zijn slaap. De dag ervoor komt hij ten val, iets dat zijn einde bespoedigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25