O DE SLIMSTE FANS Een mailbericht van de Farao van de Feitenkennis! 24 MEDIA CULTUUI David Bowie (69) Prince (57) Geen zomer zonder het olijke seniorenduo Philip en Maarten op NPO2. Fans Gudo Tien- hooven en Alexander van Eenennaam slaan geen aflevering over. Elke zaterdag blikken zij terug op De slimste mens. AvE: Gudo, we hebben mail! Van de Farao van de Feiten kennis! Hij meldde zich na onze vorige aflevering. Dan weet jij wel waar dat over gaat, zeker? GT: Over zijn sopogen? Gaan we ons flauwe rubriekje nu injecteren met wat keihard nieuws? Vertel! Ik zit hier, omdat ik het wel een leuk uitje vind. AvE: Hij had een staaropera tie aan beide ogen gehad en daarom zag het er, in zijn woorden, 'zonderling' uit. Maar hij kan het iedereen aanbevelen. Prachtprimeur toch? GT: Gek op Maarten was ik al en nu meer dan ooit vanwege wat inmiddels de 'running gag' van het seizoen kan wor den genoemd: 'Lekker wijntje erbij, Philip?' Maar er ge beurde afgelopen week nog iets 'zonderlijks'. Niemand minder dan Rob 'Snollebollekes' Kemps met zijn ma nisch ontplofte kop, verantwoordelijk voor de meest geestdodende muziek van deze eeuw tot nu toe, pakte me compleet in met zijn charme én - weg met die vooroordelen - kundigheid! AvE: Ontwapenende gozer is dat. Wat weet je van een dro medaris? 'Hij spuugt - oh nee, da's een lama!' Sinan Can viel mij tegen. Ik ver wachtte dat hij dagen zou blijven, maar hij maakte een potje van de puzzels. GTJoh, wij wisten toch sinds zijn slaapverwekkende deelname aan Wie is de Mol? al dat hij lekker documentai res moet blijven maken in plaats van meedoen aan spel letjes? Treuriger vond ik Klokhuis-presentatrice Sosha Duysker die een inspiratie bron moet zijn voor de jeugd, maar de kennis heeft van een slap frietje. Goed gevonden, dude! Ik genoot afgelopen week van Caroline Brouwer, die dagelijks op de radio met Rob Stenders de uitzendin gen doornam. Wist jij dat zij een heleboel berichten kreeg? En zelfs een van een man die haar vroeg of ze hem met haar laarzen keihard in zijn scrotum wil schoppen? Weirdooooo! GT: Ligt het aan mij of zag ik een licht verliefde Philip (ook lekker op dreef met zijn 'Wat weet j e van.Kjeeno Riefs') die echt hoopte dat Caroline en niet Rob de fi nale zou winnen? Het is klaar met de Elfsteden tocht, die komt er niet meer. AvE: Scherp gezien. Heb jij ook zo goed opgelet in de af levering van dinsdag? Daar vertelde Philip dat hij nog steeds een fles wijn krijgt van Maarten in verband met een gewonnen wedden schap. Hij vergeet hem steeds, zei Maarten. Dat kan toch niet aan de staar hebben gelegen? Akwasi bedreigt journalist De schok is dan ook groot wanneer maandagmorgen 11 januari 2016 even voor acht uur het nieuws bekend wordt. Dat gaat via een summier berichtje van de familie, verspreid via Bowies sociale media. De zan ger, in 1947 in Londen geboren als David Robert Jones, is de dag ervoor thuis in New York op 69-jarige leeftijd gestorven in het bijzijn van zijn naaste familie. De voorkennis over zijn naderende einde verwerkt Bowie in zijn album Blackstar. Dat verschijnt op 8 januari, op zijn 69ste ver jaardag. Het blijkt de muzikale kroniek van zijn dood, die twee dagen later ook in Ne derland hard aankomt. Radio-dj Giel Beelen zit die ochtend in de live-uitzending op 3FM in een telefonisch interview met Mario Goossens van de band Triggerfinger. Het is 07.54 uur en de dj wordt afgeleid door een binnenkomend be richt op zijn telefoon. Hij is zo verbouwe reerd dat hij het live op de radio voorleest, nog zonder bevestiging van het nieuws. Dat komt onmiddellijk daarna van de nieuwsle zer, waarna Beelen binnen een minuut be sluit om de rest van zijn uitzending te vul len met muziek van en herinneringen aan Bowie. In het Groninger Museum is nog geen maand eerder een grote Bowie-tentoonstel- ling geopend. Het museum is op maanda gen gesloten, maar zodra het nieuws in de openbaarheid komt, besluit de directie de deuren spontaan te openen. Mede dankzij het inderhaast gecreëerde condoleanceregister melden zich binnen enkele uren duizenden mensen op de site van het museum. De wachtrij voor de onli- nekaartverkoop is meer dan een uur. Om 18.00 uur sluit het museum de deuren. Een uur later begint De Wereld Draait Door, dat deze avond de hele uitzending aan Bowie wijdt. Vandaag, op deze halfbewolkte en niet al te warme lentedag (een graad of 10), slaat het nieuws in als een bom. De woordvoer der van Prince Rogers Nelson meldt in een bondige verklaring dat de rockster deze ochtend (Amerikaanse tijd) dood is aange troffen in een lift op zijn landgoed Paisley Park. Over de doodsoorzaak zegt ze niets. Het doet denken aan het overlijden van El vis Presley, thuis in zijn badkamer in Graceland (16 augustus 1977). Ook die dag AvE: Een slap frietje! zaterdag 9 januari 2021 GO RAPPER Rapper Akwasi heeft onlangs laptops van journalisten van NPO Radio 1 af gepakt en pre sentator Hans van der Steeg gedwongen de opname van een gesprek met hem te ver wijderen. Het ging volgens hem te veel over zijn om streden speech op de Dam en hij liep boos weg. Onder druk verwij derde Van der Steeg de op name. Hij had wel een kopie, die gisteren als nog werd uitge zonden. De EO stelt dat door het dreigende gedrag van Ak- wasi het ge rechtigd is om de opname uit te zenden. Ak- wasi wilde van daag niet rea geren. Hij heeft wel excuses aangeboden. 3 "U O 10 januari 2016 Hij was met zijn alter ego's en onvoor spelbare muzikale koerswijzigingen altijd al een raadsel en blijft dat tot zijn dood. Die regisseert hij zelf, tot op zekere hoogte dan. Want zijn eigen sterven afwenden, dat is ook voor David Bowie te veel gevraagd. De Britse zanger bezwijkt aan de gevolgen van kanker, een ziekte waaraan hij al anderhalf jaar lijdt zonder dat de wereld daarvan op de hoogte is. 21 april 2016 Als sterfdag van beroemde muzikanten behoorde 21 april sinds 2003 toe aan Nina Simone. Maar dat verandert in 2016, wanneer (Nederlandse tijd) iets voor zeven uur 's avonds het onverwachte nieuws van het overlijden van Prince (57) per direct een plaats opeist in ons collectieve geheugen. Net zo'n icoon als Bowie, zo'n artiest van wie je je jaren later nog herinnert waar je was toen je het hoorde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24