M Judobond staat voor aantal moeilijke keuzes 23 ploeg Jumbo-Visma, fietsen voelt op deze manier meer als hobby dan als werk ,,Ik heb er weleens over gedacht, maar het is nooit heel dichtbij ge komen. Het gebeurde wel om me heen. Het was onderdeel van de sport, dat je soms dacht: als ik dus echt zo goed wil worden, dan hoort dat erbij. Maar gelukkig had ik de juiste mensen om me heen. Louis Delahaije, Jantje Boven. Die zeiden: 'Helenaal niet! Dat gaat dus niet gebeuren. Het wordt be ter, er komt een bloedpaspoort.' Dat is ook zo geweest. Mannen als Thomas Dekker, die afgleden, heb ben er misschien ook wel voor ge zorgd dat een heel andere genera tie zijn keuze niet zo gemaakt heeft. Als je jong bent en jouw ver trouwenspersonen adviseren je om wel die kant op te gaan, dan moet je sterk in je schoenen staan om het niet te doen." Neem de Tour van 2010, waar renners die vóór jou eindigden zijn betrapt of geschrapt. Dat kostte je misschien wel dat po dium waar je het net over had. ,,Zo werkt het niet. Je kunt het niet terugdraaien. Dat is geen handige manier om deze sport te bedrij ven. Ik heb weleens een jaar gehad dat ik zo in de rondte reed, dat ik het een ander niet gunde. Dat ik dacht: waarom wint die wel en ik niet? Zo wil ik niet denken. Ik ben sowieso wel meer zen dan een jaar of tien geleden." meer zou doen. Ik ging niet meer voor klassementen rijden, maar richtte me op etappes. Dat ging best aardig. Ik won een rit in de Vuelta en werd tweede in een Touretappe en in een Girorit. Maar toen kwamen die anderen, Primoz, Steven Kruijswijk. Bij de ploeg hadden ze mannen nodig die hun kansen wilden opofferen voor hen. Die weten hoe het werkt, die zelf top 10 hebben gere den. Toen ze me vroegen of ik dat zag zitten, heb ik ja gezegd. Ik vond het een mooi idee." Doping? Ik heb er ooit wel over gedacht, maar gelukkig had ik de juiste mensen om me heen ,,Je doet het heus ook een beetje voor je eigen voldoening. Dat je ziet dat er nog maar twintig man over zijn als je werk erop zit. En ik krijg veel waardering van de kop mannen. Er zijn ook genoeg mo menten dat ik die mannen onder druk zie staan. Dan denk ik: het is niet zo erg dat dat mijn rol niet meer is. De negatieve kantjes van mijn vak zijn minder geworden. Het voelt alsof ik mijn hobby uit oefen. Na het aflopen van mijn contract zou ik nog twee jaar ver der willen en dan zien we wel hoe de vlag erbij hangt. Dan ben ik 37." ,,Niet echt. Ik ga geen ploegleider worden en wéér tweehonderd dagen van huis zijn. Tegen die tijd zie ik het wel. Ik zal waarschijnlijk meer fietsen dan nu, want dan hoef ik geen verplichte rustdagen meer te houden. Ik wil dwars door Japan fietsen, van Noord- naar Zuid-Oregon, ik wil naar Patago- nië. Verder ben ik er niet mee be zig. Er is een oud gezegde: als de renner over stoppen nadenkt, dan is hij eigenlijk al gestopt. Dus ik blijf voorlopig gewoon aan fietsen denken." diesel. Al heb ik het altijd wel moeten hebben van lang aanklam pen en doorharken. De wieler sport is ook veranderd. Er zijn meer jongeren en lichte manne tjes, de watts per kilo zijn wel wat omhooggegaan. Ik ben op mijn scherpst 71 kilo. Daar kwam je eer der nog wel mee weg, maar nu ben je dan toch aan de zware kant.'' was net gestopt, er waren er niet veel die een klassement konden rijden. Ik wilde het heel graag, waar we ook reden. Polen, Califor- nië, de Vuelta. Nu zou er mis schien anders met dat jonge talent worden omgegaan. Iets rustiger, met iets meer perspectief. Maar ik ben ook blij met de kansen die ik kreeg. Zelf heb ik nooit gedacht dat ik wel even een grote ronde zou winnen. Ik dacht dat het po dium wel haalbaar was, als het een beetje mee zou zitten. Dat heeft het niet altijd gedaan. Vooral mijn beenbreuk was serieus: mijn rech terbeen is nog altijd een centime ter korter dan het linker.'' ,,Het was mooi geweest als er nog meer gelukt was, maar ik ben wel trots op wat ik heb bereikt. Ook met de rol die ik nu heb, in dienst van anderen. Ik sta er nog, ik fiets nog. En met veel plezier. Ik denk dat ik zeker aan het begin van mijn carrière keuzes heb gemaakt die anderen anders hebben gemaakt." ,,Ja. In de tijd dat ik prof werd, was het nog een stuk gewoner dan nu. Als ik als jong kuiken de verkeerde kant op was gewandeld, had mijn carrière er heel anders uitgezien.'' ,,Tien jaar terug genoot ik alleen als de resultaten goed genoeg wa ren. En als het goed genoeg was, richtte ik me op het volgende re sultaat. Ik gaf mezelf niet de tijd om ervan te genieten. De omscha keling ging een beetje vanzelf, denk ik. Er zijn momenten ge weest waarop ik dacht: bekijk het even. Maar uiteindelijk kom je er toch achter dat dit het leukste is om te doen. Ik geniet van het trai nen, van de koersen, van ander mans resultaat. Dat wil ik nog wel een paar jaartjes doen.'' ,,Ik zat er laatst over na te denken tijdens een training, of dat ooit nog eens zou lukken. Een paar jaar geleden dacht ik juist dat ik dat ,,Het is topsport, gewoon topsport. Klaar", zo herhaalt Cor van der Geest meermaals. De voormalig ju- dobondscoach wil er maar mee zeggen: topsport is hard, strijd hoort erbij, er moeten nou eenmaal keuzes gemaakt worden en laten we daar vooral niet moeilijk over doen. Maar als het aankomt op de Nederlandse olympische judo ploeg, lijken die keuzes lastig. Gaat Henk Grol straks naar Tokio voor een kans om na Anton Geesink ge schiedenis te schrijven in het hol van de leeuw, of wordt het Roy Meyer? De World Masters in Doha is al tijd al een prestigieus toernooi, maar aankomende week is nog be langrijker dan anders. Er zijn een paar judocategorieën in Nederland zeer sterk bezet. Dat geldt voor de zwaargewichten Grol en Meyer, maar ook voor de klassen tot 70 en 78 kilogram. Kan Kim Polling op voor revanche na de mislukte Spe len van Rio, of mag Sanne van Dijke debuteren? Krijgt Marhinde Ver kerk de kans op een olympisch slot- stuk van haar lange carrière, of word het Guusje Steenhuis? Het is een luxeprobleem, laat dat duidelijk zijn, zegt Marjolein van Unen. Dat heeft ook zijn voordelen: ,,Als er op het laatste nippertje wat gebeurt, heb je meteen een goede vervanger.'' De voormalig bonds coach is net als Van der Geest erva ringsdeskundige. ,,Ik heb de keuze een paar keer heel lastig gevonden, daar ben ik eerlijk in. Maar je weegt altijd af, soms op gevoel: wie kan van de toppers winnen? Wie kan verrassend zijn? En voor die keuze moet je zeker niet weglopen, daar moet je heel duidelijk in zijn." Duidelijkheid over meetmomen ten is er; de Nederlandse judoka's hebben er dit jaar na Doha nog twee: in februari in Tel Aviv bij de Grand Slam en in april bij het EK. Daarna bepaalt een selectiecom missie wie de grootste kans heeft op succes in Tokio. De leek kan zeggen: zet de kandi daten tegenover elkaar en laat het ze samen uitvechten. Of zoals Van der Geest een recent voorbeeld van de olympische selectie in Japan aan haalt: ,,Daar staan de nummers 1 en 2 van de wereld elkaar uit te wonen in een golden score van tien minu ten." Maar zo werkt het hier niet. Van Unen: ,,Henk en Roy zijn niet overal nummer 1, zij zijn geen we reldkampioen. Het gaat erom wie de grotere resultaten kan halen. Wie is de grootste kanshebber om andere toppers te verslaan?'' zaterdag 9 januari 2021 Heb je overwogen om doping te gebruiken? - Robert Gesink Is het leuk, rijden voor een ander? Heb je al nagedacht over een carrière na het fietsen? Je was nog niet binnen bij de profs of je werd al opgezadeld met de druk van het kopman schap. Jij moest en zou een grote ronde gaan winnen. ,,Dat was ook de tijd. Er was niet heel veel, in Nederland. Boogerd Tussen de tegenslagen door heb je stiekem veel gewonnen. Dan doel je op doping. Waarom is dat? Droom je nog weleens dat je met je handen in de lucht over de finish rijdt? De strijd om op de Olympische Spelen te komen is in het judo soms groter dan die tijdens de Zomerspelen zelf. Maandag be gint in Doha het eerste van de laatste drie Nederlandse selec tiemomenten. Lisette van der Geest Rotterdam Cor van der Geest. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23