Routinier Robert Gesink geniet van zijn rol in dienst van de kopmannen van zijn 22 Ooit was Robert Gesink (34) zelf kopman in de grote rondes, nu rijdt hij vooral in dienst van anderen. Hij hoort bij het meubilair van Jumbo-Visma en hij is er trots op ook. ,,Ik ben sowieso meer zen dan een jaar of tien geleden.'' tweakers INTERVIEW ,,Laten we eerlijk zijn: er waren verhalen die interessanter waren dan Robert Gesink." ,,Het was raar. Het was niet dat we het al vierden, maar we gingen die dag met heel veel vertrouwen in. We keken elke dag de etappe te rug, we zagen dat Primoz (Roglic, red.) steeds sterker werd verge leken met Tadej Pogacar. Hij zou een paar seconden kunnen win nen of verliezen, maar hij had wat ruimte. Het bleek niet genoeg in de tijdrit. Van wat er daar ge beurde, zakte onze broek wel af." ,,Pogacar had de dag van zijn leven. Primoz was hard gevallen in de Dauphiné, misschien had hij daar nog last van in de tijdritpositie. Maar goed, Tom Dumoulin reed fantastisch en dat was ook niet ge noeg." „Achteraf, ja. We hadden hem misschien als collectief onder druk moeten zetten, omdat zijn ploeg minder was. En ik weet nog dat ik echt niet blij was toen hij op de Peyresourde veertig seconden terugpakte. Dat is een les: als je een tegenstander strak op achter stand hebt gereden, moet je 'm ook strak op achterstand houden. Maar dat is allemaal achteraf en achteraf heb ik heel veel koersen gewonnen. Dat is het mooie van jullie beroep. Wij moeten van te voren bedenken hoe we het doen, daarna mogen jullie vertellen hoe we het hadden móéten doen." ,,Ik weet nog dat we Parijs binnen reden, de dag na de tijdrit, achter de trein van UAE. Die hadden he lemaal niks gedaan de hele Tour, maar ze reden wel als parade- paardjes de Champs-Élysées op. Dat deed echt pijn, ik had de tra nen bijna in mijn ogen staan. Het besef dat we er zo dichtbij waren." ,,De Tour was een enorme domper en ik denk dat het voor Primoz nog altijd een naar gevoel zal zijn om daaraan te denken. Maar ik doe dit nu een jaar of vijftien en ik heb geleerd dat je een selectief geheu gen moet hebben. Dat je moet vasthouden aan de dingen die wél lukken. Ik ben vooral trots op wat we bereikt hebben. Het scheelt ook echt dat we na de Tour hebben doorgebeten en naar de Vuelta zijn gegaan om er maximaal voor te gaan. Met een feestje sluit je het jaar toch heel anders af." ,,Op die laatste klim werd het nog spannend. Ik had mijn werk ge daan en reed in de grupetto, kilo meters achter de eersten. Via de radioverbinding hoorde ik hoe het ging. Dat Primoz op een gegeven moment alleen was, dat Carapaz aanviel. Ik hoorde Grischa (Nier- mann, ploegleider, red.) roepen: 'Hij heeft twintig seconden voor sprong. Alles uit de kast tot op de streep!' Daarna viel de verbinding weg. Ik dacht: daar gaan we weer. Ik ben aan andere mannen gaan vragen of ze iets hadden gehoord, maar niemand wist het. Ik keek achterom en zag één auto achter onze groep rijden: die van UAE. Ik dacht: bekijk het maar, ik ga écht niet naar die auto toe om te vragen hoe het is afgelopen. Drie, vier ki lometer heb ik me ingehouden, toen ben ik toch naar die auto ge gaan. Zeiden ze: 'Primoz heeft ge wonnen.' 'Je wilt niet weten hoe blij ik ben om dat te horen', zei ik.'' Hoe was je eigen niveau in 2020? ,,Goed. Constant. In de Vuelta misschien nog wel iets beter dan in de Tour de France." ,,Dat is lastig te zeggen. Het is ook een beetje appels met peren verge lijken: mijn rol is anders dan vroe ger. Ik was wel een stuk explosie ver. Nu ben ik trager, meer een zaterdag 9 januari 2021 GO 'Dit wil ik nog wel paar jaartjes blijven doen' Tekst: Hidde van Warmerdam en Thijs Zonneveld Het testbeeld van 2020: Robert Gesink met de mond wijd open, sleurend op kop van een pelo ton. ,,Komt omdat ik zo lang ben. Ik steek er altijd bovenuit." En toch: in die documentaire over de Tour zien we je amper. Kun je beschrijven hoe jij je voelde, boven op de Planche des Belles Filles, toen je naar de beslissende tijdrit zat te kijken? Hoe kon het? Heb je daar een antwoord op? Hadden jullie anders moeten koersen, achteraf? Hoe was het voor jouzelf? Jij dacht ook dat je de Tour ging winnen, als ploegmaat. In 2020 waren jullie de beste ploeg. Jullie wonnen de Vuelta, klassiekers en nog een sloot an dere wedstrijden. Maar het is ook het jaar waarin jullie de Tour nét niet wonnen. Wat weegt bij jou zwaarder? In de Vuelta ging het op de voor laatste dag ook nog bijna mis. Robert Gesink tijdens de be klimming van de Angliru, in de Vuelta. ,,Vroeger was ik een stuk explosiever. Nu ben ik trager, meer een diesel.'' foto cor vos Kun je een vergelijking maken met je vroegere zelf? Die van 2008, toen je doorbrak? Die van 2010 of 2015, toen je zesde werd in de Tour? töcut yourself Een vertrouwd beeld: Gesink voert de geel-zwarte trein van Jumbo-Visma aan, in de Tour de France van 2020. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22