21 tegen PSV praat Daley Blind (30) over Ajax, Oranje én zijn hartprobleem En het spel zelf vindt hij nog te leuk. ,,En niet alleen het spel. Ook de kleedkamer, de humor. Een groep voetballers is als een soort familie waar je elke dag bij bent. Ik weet nog wel, toen ik jong was zei ik: als ik 30 ben, is het wel mooi geweest. Maar toen ik 26 werd dacht ik: nou, nee hoor, ik ga straks zo lang mogelijk door. En zo denk ik nog steeds. In de periode dat ik het heel moeilijk had, snakte ik juist naar het veld. Ik heb het mooiste beroep dat je kunt beden ken.'' ,,Er zijn dagen dat ik het vergeet dat ik dit kastje heb. Zelfs ook al op wedstrijddagen. Ja, het zit er, maar ik heb er geen omkijken naar en kan gewoon alle dingen doen die jullie doen. Wat me is overkomen is niet niks, en het zit wel in mijn achterhoofd. Maar er waren tijden dat ik me er druk over maakte. Dat is niet meer zo.'' ,,Ik wacht op een goed moment om er iets mee te doen. Er zijn nog steeds zoveel vragen. Vanuit de media. Online van fans. Maar ook gewoon van kennissen die eigenlijk niet het hele verhaal weten. Het blijft nog veel bij spe culeren. Ik denk dat het goed is om een keer mijn eigen verhaal te vertellen, hoe ik het zelf allemaal heb beleefd. Het lijkt me beter en Niet alleen het spel vind ik nog te leuk. Ook de kleedkamer, de humor. Een groep voetballers is als een soort familie waar je elke dag bij bent ook mooier om dat niet op te delen in brokjes voor verschillende me dia. Maar moet zoiets in een docu mentaire? In een boek? En moet ik het zelf schrijven, in mijn eigen woorden? Of moet ik dat samen met iemand doen? Daar denken we over na.'' ,,Ja, ik bespreek het met de mensen die het dichtst bij me staan. Het hoeft ook niet op korte termijn. Misschien zijn er dingen die je nu nog niet helemaal kunt uitspre ken, maar wel na je loopbaan.'' Behalve met Ajax heeft Blind in dit jaar ook ambities met Oranje. Als het Nederlands elftal in juni als nog een gooi doet naar goud bij het uitgestelde EK, hoopt hij weer op zijn allerbest te zijn. Hij wil weer 'helemaal de oude worden'. ,,Ik denk dat ik nu een goed niveau haal, maar in 2019, voor alles ge beurde, was het een heel goed ni veau. Daar moet het weer naar toe. Ik voel dat het er nog in zit, het heeft alleen tijd nodig. Die tijd geef ik mezelf. Ik hoop dat ik het na de winterstop gelijk kan op pakken." In het Nederlands elftal kreeg hij in de laatste interlands soms kritiek, maar tekende hij ook voor een opvallende primeur. Tegen Spanje, in zijn 72ste interland, viel Blind pas voor het eerst in. De 71 keer daarvoor begon hij altijd in de basis. Als we dit feitje als een quizvraag inbrengen, grapt hij eerst: 'Kan ik mijn vader even bel len?' Maar de hulplijn voor het antwoord blijkt niet nodig. Dan, serieus: ,,Ik ben er trots op. Omdat ik van meerdere bondscoaches het vertrouwen heb gekregen en ge voeld." ,,Dan kijk ik als eerste naar de sfeer. Dat klinkt wellicht gek, want de buitenwacht vergelijkt al tijd in prestaties. Maar het begint, los van kwaliteit die altijd aanwe zig moet zijn, ergens anders. Er kunnen net als in 2014 nu woor den vallen op een training of in een wedstrijd, zonder dat er irrita tie blijft hangen in de groep. Dat is een randvoorwaarde die ontzet tend belangrijk is. We hebben veel jongens die bij topploegen spelen, we hebben een goede mix van er varing en talent, maar het gaat óók om de vraag of de puzzelstukjes in elkaar vallen buiten het veld. Als dat zo is, heb je alle ingrediënten voor mogelijk succes. Die situatie was er in 2014. En naar mijn idee nu weer.'' ,,Dat zal moeten blijken. Maar ik vond het wel écht zonde dat het vorige zomer niet doorging. We waren er toen klaar voor.'' ,,Nou, Memphis stond er goed voor. Hij zou het EK toen waar schijnlijk hebben gehaald.'' ,,We waren in oktober in Bergamo gelijkwaardig aan Italië en boden in november goed tegenstand aan Spanje. Oké, dat was een oefen wedstrijd, maar het was wel een wereld van verschil met hoe Duitsland het tegen Spanje deed (zes dagen na het oefenduel met Oranje werd het in de Nations League 6-0 voor de Spanjaarden, red.). Toplanden weten dat ze ons niet zomaar zullen verslaan. Dat we een goed georganiseerd elftal zijn, met op een aantal posities topkwaliteit. Of het nou Spanje is of Italië, Duitsland, Frankrijk of welk topland dan ook, ik denk dat niemand straks op het EK graag tegen ons speelt.'' zaterdag 9 januari 2021 GO Welke rol speelt je hartprobleem in het dagelijks leven? Dat je zo'n kastje draagt, hoort dat er nu bij als tandenpoetsen? Klopt het dat je aan een docu mentaire denkt om het verhaal eens helemaal vanuit jezelf te vertellen? Daley Blind: ,,Ik stop nog niet, hoor. Ik ben er nog een aantal jaar.'' foto lin woldendorp - Daley Blind (30) 'We', dat is ook je familie? Jij was erbij tijdens het laatste toernooi van Oranje. Hoe ver houdt het huidige team zich tot dat van het WK in 2014? Is een uitgesteld EK in het voor deel van Oranje? Of was 2020 het jaar geweest om te pieken? Ook zonder Memphis Depay? Hoe verhoudt Nederland zich tot topfavorieten als Spanje en Italië? Waren jullie recente du els met die twee maatgevend?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21