Lappendeken aan regionale projecten om klimaatdoelen te halen JOL Mag ik mijn eigen vaccin kiezen? Acht verdachten smokkel haven Vlissingen langer in voorarrest Walcheren Antwoorden op uw belangrijkste vragen rond de coronaprik De meesten blijven ontkennen dat ze er iets mee te maken hebben De basisscholen begonnen deze week weer. Met vooral online onderwijs, maar soms ook met verrassend volle klassen. We volgden een dag lang het reilen en zeilen op Tweemaster-De Kameleon in Oost-Souburg. Bijlage Z Paolo Laconi Zwolle Deze krant inventariseerde de ener gieplannen van alle Nederlandse re gio's. Samen willen zij uiterlijk in 2030 ruim 50 terawattuur aan groene stroom opwekken. Dat komt neer op zo'n 3180 windmolens en 68.900 voetbalvelden vol zonnepa nelen. De plannen zijn vastgelegd in regionale energiestrategieën. Zeeland wil groeien naar 3 tera- wattuur in 2030. Dat kan door de oppervlakte aan zonnepanelen op daken en op het land te vergroten van omgerekend ongeveer 500 naar 1900 voetbalvelden. De hoeveel heid met wind opgewekte elektri citeit moet in Zeeland de komende 10 jaar met een kwart groeien. Dat kan met meer en/of grotere wind turbines. In Zeeland zijn daarvoor een aantal locaties aangewezen. Als hagelslag „Doordat dertig regio's ieder hun ei gen plannen maken, ontstaat er een lappendeken van wind- en zonne- parken. Die worden als hagelslag over het land uitgestrooid'', zegt landschapsarchitect Berno Stroot- man, tot vorige week lid van het College van Rijksadviseurs dat de regering adviseert over de kwaliteit van de openbare ruimte. ,,Ons land schap gaat in de uitverkoop. We zijn voor decennia de boel aan het ver pesten. Er is over een paar jaar geen plek meer in Nederland waar je om je heen kijkt en géén windmolens boven alles ziet uittorenen.'' Strootman noemt Twente als voorbeeld. In deze regio, die nu nog geen windmolens heeft, moeten er over negen jaar 62 staan. ,,En het zijn geen kleintjes, hè: 200 tot 250 meter hoog is heel normaal.'' Inwoner weinig gevraagd De dertig energieregio's moeten hun inwoners bij de plannen be trekken, maar dat blijkt in de prak tijk weinig te gebeuren. ,,Tot nu toe is inwoners bar weinig gevraagd'', constateert Marcel Boogers, hoogle raar Innovatie en Regionaal Be stuur aan de Universiteit Twente. ,,De totstandkoming van al die re gionale energiestrategieën is een ambtenarenfeestje. Alleen de best georganiseerde belangen zitten aan tafel. Woon jij in een dorp of stads wijk die tegen een polder aankijkt waar straks een windpark komt, dan ben je niet aan bod geweest. Een recept voor veel weerstand.'' Rijksadviseur Strootman verwijt het Rijk gebrek aan regie. Hij is vóór het opwekken van duurzame ener gie, maar dat moet wel gecoördi neerd gebeuren. Niet lukraak overal windturbines en zonneparken neerzetten, maar clustering: wind molens zo veel mogelijk op zee, en concentreren in gebieden op land waar het meer waait en ze beter in het landschap passen. En geen zon- neparken van honderden voetbal velden groot op landbouwgrond. ,,Het Rijk moet de coördinatie snel naar zich toe halen, anders voltrekt zich een doemscenario.'' De regionale energiestrategieën zijn een uitwerking van het Kli maatakkoord dat in 2019 werd ge sloten. Van de plannen moet in 2030 minimaal 35 terawattuur gereali seerd zijn. Uiterlijk 1 maart moeten gemeenteraden en Provinciale Sta ten de regionale energiestrategieën definitief vaststellen. Daarmee zijn we er nog niet, want in 2050 moet een veelvoud aan wind- en zonne- stroom worden opgewekt. Nieuwsmedia 1688 »P8 JWSTEHUIP ZEELAND2 we weer Experts vrezen overal turbines Nederland staat voor een ongekende hausse aan nieuwe windmolens en zonneparken bij het streven de doelen van het Klimaatakkoord te halen. Ex perts voorzien verloedering van het landschap en veel weer stand van burgers. Bijlage Z en ZEELAND 2 Vrij koud winterweer zaterdag 9 januari 2021 4°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1