Paniekaankopen, erg belangrijk Eerste topper van Super Januari tussen Ajax 18 Als Ajax en PSV hun intenties waar kunnen maken, begint Super Januari morgen met een heerlijke, open topper. Ajax wil altijd wel de bal en het initiatief. ,,En wij gaan ook niet afwachten en loeren op één kansje'', klinkt het uit Eindhoven. COLUMN SJOERD MOSSOU Lucas Pratto ziet er zo fantastisch uit, hij heeft zoveel kenmerken van een typische Feyenoord- stripheldenspits, dat het nu nog even niet uit maakt als hij straks trager blijkt dan Jhonny van Beukering, want dat zien we later wel weer. Aan Sébastien Haller kleven bij Ajax veel minder onze kerheden, speltechnisch dan, maar zijn halluci- nante prijskaartje maakt alles goed. 22,5 miljoen euro in januari, midden in corona- tijd godbetert, voor de niet geheel onomstreden spits van een Engelse middenmoter. De ingre diënten voor een legendarische winteraankoop liggen voorgesneden klaar op het aanrecht. Bakt u er zelf maar wat lekkers van. Dat wordt vaak opportu nisme genoemd, nog zo'n vies woord, maar het is exact wat voetbal zo on weerstaanbaar maakt. Het is sport, in essentie funda menteel oneerlijk, maar vermomd als een spette rende familiespelshow waarin iedereen - vandaag nog - de jackpot kan win nen. Het is een ijzeren for mule. Deze week versche nen in de krant de progno ses van alle eredivisieclubs. Fantastisch detail: geen enkele club wordt laatste dit seizoen. Overal zal het stukken beter gaan dan vóór de winterstop, niet in de laatste plaats dankzij de nieuwe links back uit de binnenlanden van Slovenië. Toen ik vorige week de statistieken van Lucas Pratto bekeek, zag ik een spits die sinds 2018 steeds minder speelt en nog minder minder scoort, maar na één interviewtje op Feyenoord TV was alles al weer compleet anders. De Coolsingel komt opeens erg dichtbij, mensen. De paniekaankoop leidt af, schept verwachtin gen, inspireert. Eind december verheugde ik me helemaal niet meer op voetbal, met die zaaddo dend lege tribunes en dat rare competitieverloop. Inmiddels kan ik niet wachten om de Beer van La Plata op Spangen te zien. Voor Ajax-PSV zit ik nu alvast te stuiteren van pure opwinding, niet nor maal, ik hou het gewoon niet meer. Blijf spelers kopen in januari, jongens. Het helpt ons de donkerste winters door. Ik kan niet wachten om de Beervan La Plata op Spangen te zien Steins mee met Oranje Wawrinka komt naar Rotterdam Bijna tien maanden geleden was de laatste topper in de eredivisie. Net voor de coronacrisis uitbrak ein digde Ajax tegen AZ op 1 maart 2020 in 0-2. Nooit sinds de Tweede We reldoorlog duurde het wachten lan ger. En er is veel om je op te verheu gen, nu het eindelijk weer zover is. Als Ajax en PSV morgen aftrappen in de Johan Cruijff Arena, staat Se- bastien Haller, de spits van 22 mil joen, dan gelijk in de basis? Kan Ma rio Götze het verschil maken in zijn eerste PSV-duel in Amsterdam? Twee in Kameroen geboren keepers strijden tegen elkaar. Net als tal van kandidaat-EK-gangers van Oranje. En hoe 'safe' zijn Perr Schuurs en Olivier Boscagli bij beide teams centraal achterin? Ook bij de clubs zelf verheugen spelers en trainers zich. Maar toen het belang van de wedstrijd giste ren bij de persconferentie van PSV wel héél erg werd aangedikt, liet de trainer daar ook wat lucht uit de ballon. ,,Het is ook weer niet de fi nale van de Champions League'', zei Roger Schmidt droogjes. Hij sprak dat zinnetje bewust uit. Niet om zich in te dekken, maar om te schetsen in welke sfeer PSV naar de topper toewerkt. ,,We hebben dit seizoen al wedstrijden gehad waarop veel meer spanning stond dan nu'', vindt Schmidt. ,,En dan bedoel ik negatieve druk. Als we die avond niet zouden winnen, lagen we uit de Europa Cup, zoals tegen Rosenborg en PAOK. Tegen Ajax is er de pósitieve druk van een mooie topper, meteen in de eerste maand van een nieuw jaar.'' Ook Erik ten Hag wil niet spre ken van een cruciaal duel of een be- slissende maand. Wel weet hij dat deAjax-directie van hem een kam pioenschap eist. Ten Hag: ,,Januari zal niet beslissend zijn, maar de verhoudingen worden wel zicht baar. Iedereen weet waar de teams straks staan.'' Zijn ploeg wil morgen de bal. En het initiatief. Zoals altijd. Uit of thuis maakt voor Ajax geen ver schil. ,,We kijken puur naar onszelf. Er zijn meerdere wedstrijden ge weest dit seizoen waarin we lieten zien hoe hoog ons niveau tón zijn'', zegt Daley Blind in een interview verderop in deze krant. ,,Maar soms zijn wij zelf ook onze grootste te genstander.'' Voorzichtigheid troef Bij PSV is het de laatste jaren vaak voorzichtigheid troef op bezoek in de Arena. De laatste Eindhovense zege dateert alweer van oktober 2015: 1-2 met twee goals van Gastón Pereiro. Maar volgens Schmidt gaat ook PSV dit keer drukzetten en aanvallen. ,,We gaan niet afwach ten en loeren op één kansje. We zaterdag 9 januari 2021 y @sjoerdmossou GO Over paniekaankopen wordt vaak badine rend gedaan. Dat zit hem in het woord uiteraard, in paniek is niemand graag, maar laat je hier niet misleiden door de eenvoud van voetbaltaal. Paniekaankopen hebben een erg be langrijke functie. Ze bieden hoop en verwachting. Er bestaat vermoedelijk geen industrie die dat zo snel en gemakkelijk kan: wanhoop verande ren in hoop, diep chagrijn oppoetsen tot fris opti misme. Steeds opnieuw het gevoel opwekken dat morgen alles opeens veel beter wordt - maar nu echt. In dit soort deprimerende tijden is dat een heerlijk mechanisme. Woensdag werd het Capi- tool in Washington bestormd, donderdag dreigde er een Amerikaanse burgeroorlog, de coronacijfers duwen je rechtstreeks een depressie in, maar vrij dag had Ajax gelukkig de papieren rond: Haller kan spelen tegen PSV dit weekend. Hoera. HANDBAL Luc Steins is met de Ne derlandse handbalse lectie mee af gereisd naar Slovenië. De spelmaker miste de eer ste EK-kwaoi- ficatie wed strijd tegen de Slovenen omdat hij in quarantaine verbleef na een positieve coronatest. Morgen is Slovenië weer de tegenstan der van Oranje. TENNIS Voormalig toernooiwin- naar Stan Wawrinka maakt begin maart weer zijn opwach ting op het ABN AMRO World Tennis Tournament. De drievoudig grandslam- winnaar uit Zwitserland doet voor de vijfde keer mee in Rot terdam. Wa wrinka (35) is de nummer 18 van de wereld. O a 0) Veel om je op Maarten Wijffels Amsterdam/Eindhoven MIS GEEN GOAL VAN Ajax - PSV Ga naar de app of de website van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18