Banken zetten geldstortautomaten uit na plofkraken Transport naar VK loopt goed ECONOMIE 17 Cryptomunt lijkt serieuze beleggingsmogelijkheid te worden Wel beginnen de volumes toe te nemen en wordt het iets drukker in de havens en bij de terminals. Bij de Britten zijn daarentegen wel problemen. Brancheorgani satie Transport en Logistiek Ne derland (TLN) ziet weliswaar dat sommige vrachtwagenchauf feurs even stil moeten staan van wege verkeerd ingediende pa pieren, maar niet zo lang dat de processen in gevaar komen. ,,Het leidt nog niet tot grote vertra ging aan Nederlandse zijde'', al dus een woordvoerder. Het goederenvervoer tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie was de afgelopen eerste week van januari nog be perkt, omdat veel bedrijven voorraden hadden aangelegd vanwege het aanstaand vertrek, dat per 1 januari zou ingaan. Van het Verenigd Koninkrijk naar Frankrijk zijn wel problemen. Veel vrachtwagens zijn tegenge houden bij de grens of lopen vertraging op omdat ze niet het juiste papierwerk hebben, twit- tert scheepvaartbedrijf DFDS. CORRECTIE Het gaat weer hard met de bitcoin. De cryptomunt noteerde deze week zelfs boven de 35.000 euro. De rally die vorig jaar begon, is daarmee nog steeds niet ten einde. In maart 2020 was de koers onge veer 4500 euro, vandaag de dag is die bijna acht keer zo hoog. Dat zijn duizelingwekkende percentages en de vraag is welke kant het op gaat. Bij de vorige koersrally bereikte de bitcoin een hoogte van bijna 17.000 euro, om daarna terug te vallen tot zo'n 3000 euro. Blijkt deze rally opnieuw een zeepbel of is dit een normale ont wikkeling en wordt bitcoin een se rieuze belegging? De Britse zaken krant Financial Times wees deze week in een artikel op een aantal vermeende zwakheden. 92 procent van alle bitcoins is in handen van slechts 2 procent van de bitcoinbe- zitters. En deze 'walvissen', zoals de groothouders genoemd worden, handelen nauwelijks. Logisch, want waarom zou j e ver kopen als de koers maar blijft stij gen? Maar juist een toenemende vraag en een achterblijvend aanbod zorgen voor de snelle koersstijging. En als er dan wel aanbod is, zakt de koers meteen in, volgens de krant. Recent leidde de verkoop van 150 bitcoins tot een prijsdaling van 10 procent, volgens de krant. De markt is dus niet erg liquide: er is heel weinig aanbod en weinig vraag. Daardoor kan de verkoop van een kleine partij bitcoins - er zijn er in totaal ruim 18 miljoen - al tot forse prijsdalingen leiden. Lucas Wensing, directeur bij Am- dax, dat bitcoins aan- en verkoopt voor klanten, bestrijdt dat de markt zo klein is dat de verkoop van 150 bitcoins tot een koersdaling kan lei den. ,,Kijk naar de cijfers. Gisteren is er voor 80 miljard dollar verhan deld aan bitcoins. Dat is geen kleine markt meer.'' Hij vindt juist dat de huidige koersstijging een teken is van een stabiele markt. ,,Er stappen nu veel institutionele beleggers in. Die zit ten erin voor de langere termijn.'' Bij de vorige rally waren het vooral particulieren die zich gek lie ten maken door de spectaculaire koersstijgingen. Iedereen wilde meeprofiteren. Toen het sprookje uit was, rende iedereen tegelijk naar de uitgang en verkocht zo snel mogelijk zijn bitcoins. Langetermijnbeleggers zorgen voor meer stabiliteit. Zij kijken niet naar dagkoersen, maar houden de cryptomunten jaren vast. Zij stap pen ook voor tientallen of honder den miljoenen in. Die vraag heeft een prijsopdrijvend effect. Tegelijk zorgt het ervoor dat de koers niet snel onderuit zal gaan. De grote be leggers verkopen niet meteen als het tegenzit. ,,In 2019 zag je nog sterke koersstijgingen en daarna flinke correcties. Maar dat zie ik nu niet gebeuren'', zegt de Amdax-di- recteur. Wensing ziet de stijging wel doorzetten. ,,De totale markt waarde van bitcoin is nu zo'n 800 miljard dollar. Als de koers van een bitcoin 50.000 dollar wordt, dan is de totale marktwaarde 1000 miljard dollar. Met zo'n omvang wordt het een serieuze beleggingsoptie voor grote beleggers. Dan zullen nog veel meer grote partijen instap pen.'' En dan kan het hard gaan met de koers. Veilig goud En er zijn meer redenen dat de koers zal blijven stijgen, denkt Wensing. ,,Traditioneel stappen beleggers in goud als veilige beleg ging. We zien nu juist dat mensen uit goud stappen en bitcoins ko pen. Mensen hebben ook minder vertrouwen in munten als de dol lar en de euro. De enorme stimu leringspakketten van de overhe den en de centrale banken zullen tot hogere inflatie leiden.'' En een hogere inflatie betekent een munt die minder waard is. Amdax vaart wel bij de popula riteit van de bitcoin. De laatste maanden hebben honderden nieuwe klanten zich gemeld die meer dan 10 miljoen euro hebben ingelegd. geldautomaat Bij de nieuwe plofkraakvariant kunnen er niet-ontplofte explosie ven achterblijven. En dat is gevaar lijk voor gebruikers van de appara ten en voorbijgangers, aldus de Ne- derlandse Vereniging van Banken (NVB). De betreffende nieuwe plofkraak vond plaats in Enkhuizen en leidde niet tot slachtoffers. Wel was er sprake van flinke schade. Nu deze automaten voorlopig dicht zijn, worden ondernemers die nog geld willen storten, door verwezen naar de geldstortautoma- ten die over het algemeen in bank kantoren zelf staan. Daar kunnen losse muntjes en biljetten in wor den gestopt. Naar schatting zijn het er opgeteld meer dan duizend. On dernemers kunnen ook gebruik maken van de beveiligde afstortser- vice van een waardetransporteur. En de banken benadrukken dat ze zelf werken aan een oplossing die het aantal afstortmogelijkheden op korte termijn kan vergroten. Plofkraken vormen al langer een probleem. Aanvankelijk waren vooral geldautomaten doelwit. Maar criminelen richten zich steeds vaker op de sealbagautomaten sinds geldautomaten beter worden beveiligd en 's nachts afgesloten zijn. In april vorig jaar zagen de banken zich daarom al gedwongen honderden sealbagautomaten te sluiten. Maar toen bleef er nog steeds een hele voorraad in gebruik, met beperkte openingstijden. Het is de bedoeling dat de nieuwe maatregelen tijdelijk zijn. De ban ken hopen de automaten zo snel mogelijk weer open te kunnen doen. Maar dan moet er wel een manier zijn gevonden om plofkra- ken zoveel mogelijk te voorkomen. Achter de schermen wordt al een tijd gewerkt aan een alternatieve oplossing om bankbiljetten bij een plofkraak onbruikbaar te maken, zodat er voor criminelen niets meer valt te halen. Maar die oplossing werkt waarschijnlijk alleen voor geldautomaten. Voor de sealbagau- tomaten moet iets anders worden bedacht, aldus een woordvoerder van de NVB. zaterdag 9 januari 2021 Transportbedrijven in Neder land hebben in de eerste week van het nieuwe jaar nog geen grote problemen bij het goederen- en vrachtvervoer naar het Verenigd Koninkrijk. De problemen die er zijn, zijn relatief klein en kunnen snel en ter plekke worden opge lost. Economieredactie Rotterdam In het artikel dat donderdag 7 januari werd gepubliceerd over bedrijven die actief zijn op de Krim, staat ten onrechte dat er een gerechtelijk onderzoek loopt naar de deelname van AkzoNobel aan de bouw van de Krimbrug. Volgens het bedrijf berust dit op een misverstand en is het op geen enkele manier betrokken geweest bij de Krim brug. Koers van de bitcoin stijgt verder door Peet Vogels Rotterdam De bitcoin heeft opnieuw aan populariteit gewonnen. foto shutterstock y 92 procent van alle bitcoins is in handen van slechts 2 procent van de bitcoinbezitters. opnemen en storten zakelijk storten Banken zetten per direct alle ruim vijfhonderd geldstortauto- maten uit waarbij gebruik wordt gemaakt van een sealbag. Dat hebben ze op advies van de poli tie besloten na een nieuwe vorm van een plofkraak eerder deze week op zo'n automaat, waar ondernemers contant geld ver pakt in speciale zakken kunnen storten. Economieredactie Amsterdam Geld- stortauto- maten van ABN Amro. FOTO DE GELDER LANDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17