EUWS 11 zaterdag 9 januari 2021 werd de bestelling door de melkfabriek De Camiz bezorgd. Op een ochtend dacht mijn va der in zijn warme bed 'nog even'. Maar dat was een ver keerde beslissing. Toen hij bui ten kwam, waren alle flessen ge knapt door de vorst. Yvonne Broers Het was maart 1972. Ik was 19 jaar, woonde in Rotterdam- Lombardijen en moest in Kam pen opkomen voor veertien maanden militaire dienst. Kam pen! Ruim 150 kilometer met de motor, mijn Honda CB250. 's Morgens rond half zes thuis ver trekken om exact om 08.00 uur in tenue op appel te staan. In die tijd was motorkleding niet zo geavanceerd als nu. Bijna ieder een reed in het leder. En er is werkelijk niks kouder dan leer in de winter. Met maar liefst drie truien én een lederen over all plus een lederen jas, oude kranten onder mijn kleding, drie paar sokken en twee paar handschoenen, stortte ik mij met min 8 graden de snelweg op. Het zwarte asfalt wit uitge slagen van de pekel. Ruim an derhalf uur lang op hoge snel heid monotoon door de snij dende vrieskou. Beslagen mo- torbril en lederen gezichtsbe schermer voor. Vingers tinte lend, tenen dood en gevoelloos in mijn lederen laarzen. Water en snot bevroren in mijn ge zicht. Gelukkig hielpen mijn maten in Kampen mij met af stappen Coos van der Spek In de winter van 1979 ben ik vanwege ijzel, schaatsend over stoep en straat naar het Elisa beth ziekenhuis gegaan waar al lebei mijn zonen opgenomen waren. Mijn jongste verbleef er één nacht en voor de oudste schaatsten we nog een paar da gen heen en neer. Inmiddels was het gaan sneeuwen en toen mijn oudste naar huis mocht stonden overal in de wijk sneeuwpoppen. Voor hem zou er geen sneeuwpret buiten zijn, dus haalden we de sneeuw naar binnen. Verwarming laag, jas sen aan en met twee teilen sneeuw kon ook hij een kleine sneeuwpop maken. Corrie Lammers Het was de winter van 1963/1964. Ik was 14. Mijn vader had longontsteking, volgens mijn moeder kwam dat omdat hij zonder jas sneeuw had staan ruimen, en hij had natuurlijk niet naar haar geluisterd toen ze hem daar op wees. Hij kreeg pe nicilline en daar bleek hij aller gisch voor te zijn. Heel erg ziek dus. We hadden geen auto, fiet sen kon niet vanwege de sneeuw, dus gingen mijn moe der en ik om de beurt lopend naar het ziekenhuis. Drie kwar tier ongeveer. Het is al even ge leden, maar ik zie mezelf die ene avond nog ploeteren door de sneeuw. En er viel nog steeds heel veel. En het was koud. Maar om wat voor reden dan ook was dat ook fantastisch. Ergens in mijn 14-jarige hoofd zat het idee dat als ik erin zou slagen om in het ziekenhuis te komen, hem te zien en over zijn hoofd te aaien, dat ervoor zou zorgen dat hij be ter zou worden. Ik weet niets meer van het bezoek of de te rugweg. Maar hij overleefde het. Ellen de Vries 1962-63 was de strengste winter in mijn leven. Ik was 11 jaar en woonde in Oud Gastel. Mijn opa was gistverkoper voor de bak kers in onze gemeente, maar moest opgenomen worden voor een maagoperatie in het zieken huis. Ik heb toen zijn werk als 11- jarige overgenomen. Met mijn fietsje met een slee erachter heb ik toen weken lang in de ijskou en meters sneeuw de bakkers in onze gemeente voorzien van gist. Als dank heb ik van de gist fabriek uit Delft een Delfts blauw bordje met een winter landschap gekregen. Ik kijk hier nog vaak naar en herinner me dan die horrorwinter. B. P. Slootmans 14 februari 1979 was DE dag dat in een vliegende sneeuwstorm mijn klasgenoot Bart met mij meereed op de fiets om mij weg te brengen naar muziekles; we reden midden op de rijbaan, want er was helemaal geen ver keer op de straat!! Wat een storm was dat, en in die storm gaven Bart en ik elkaar onze eer ste kus! Sindsdien zijn we sa men, in 1980 samen ons di ploma gehaald, in 1985 ge trouwd en twee kinderen rijker! Wilma Kraaijenhof In de strenge winter van 1946/1947 liep ik als 6-jarig meisje stevig aan de hand van mijn vader over de bevroren Maas. Het was geen ijsvlakte zo glad als een spiegel, maar schots en scheef, wat het extra span nend maakte! En we hadden 'kolenvakantie'. Op de kleuter school kon de enorm grote zwarte Salamanderkachel niet gestookt worden omdat de ha ven dichtgevroren was en er dus geen kolen aangevoerd konden worden. Joke Klaren Ik woonde in Friesland op een boerderij in de zuidwesthoek met mijn ouders, een broer en een zusje. Afgelegen. Sneeuw- duinen van twee meter hoog. Spekgladde, onbegaanbare weg getjes. Ook zaten we net in een grote verbouwing, woonden in de keuken met een klein straal kacheltje. Eigenlijk konden we nergens meer naartoe. Ik was 11. Maar voor mijn ouders was het denk ik toch wel wat minder. De melk van de koeien moesten we weggooien, want de melkwagen kon ons ook niet bereiken. In die periode kregen we het be richt dat mijn opa en oma over leden waren door een koolmo noxidevergiftiging. De sneeuw had de afvoer van de verwar- mingspijp afgesloten. Mijn va der en moeder zijn lopend naar de ouders van mijn moeder ge gaan, zo'n 3 kilometer onder barre omstandigheden. Al met al een hele verdrietige, indruk wekkende winter, die ik nooit zal vergeten. Tineke ter Horst GO FOTO'S HH BELGA, HH SPAARNESTAD PHOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11