1 10 NIEUWS (fS KOUDE WINTERS UW REACTIES Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 107 In januari 1945 woonden we in Schiebroek. Het was koud, er lag veel sneeuw. Op 11 januari werd mijn zusje geboren. Omdat mijn moeder niet genoeg borstvoe ding had, moesten mijn broertje van 8 jaar en ik, 9 jaar, met de slee naar een boer aan de Bo- mendijk om melk te halen. Aan het eind van de Adrianalaan, net over de spoorlijn, zaten een paar Duitsers in een gecamoufleerd hokje op wacht. Ze lieten ons door. Maar op de terugweg moesten we van één van hen de melk inleveren. Ik ben inmid dels 85 en ik weet niet alle de tails meer precies, maar dit ver haal zit nog altijd in mijn hoofd. Mart Mulders-Muller Medio februari 1979. Veendam. We liepen met onze dochter op de slee op straat. Er lagen soms metershoge sneeuwbergen. De wegen en trottoirs waren niet of nauwelijks zichtbaar. Ineens kwam buurman Rob eraan rij den, in zijn auto. Hij moest no dig naar zijn kantoor in Gronin gen voor belangrijke zaken, ver telde hij. Wij zeiden dat dat on mogelijk was en wezen naar de 2 meter hoge sneeuwberg een stukje verder in de straat. Rob zei dat hij hier wel doorheen kon rijden. Hij draaide zijn auto raam dicht en gaf gas. Hij reed keihard op de sneeuwberg af en toen baf, een enorme klap. Stond er een geparkeerde auto onder de sneeuw. Gelukkig was er alleen blikschade en man keerde Rob niets. Dick de Waard Ik herinner me mijn eerste zoen op de bevroren Kralingse Plas in Rotterdam. We zaten op de stei ger van huisje 89, kranten onder je gebreide trui tegen de kou, polkabrokken, koek-en-zopie. Ik ben nu 81, was toen 16 jaar en in de zevende hemel. Tineke van de Water Het is winter 1973/1974. Ik zit in militaire dienst in Leiden. We worden 's morgens 5 uur uit bed gehaald voor een mars met volle bepakking. Het is erg koud, daarom dikke kleding en hand schoenen aan. Totdat de ser geant ziet dat één van de maten geen handschoenen aan heeft. Was-ie vergeten. ,,Iedereen handschoenen uit. Eénheid van tenue'', schreeuwde de sergeant. U begrijpt dat wij niet blij waren met de 'maat'! Cees de Graaf, lichting 73/5 Mijn verlangen naar echte win ters heeft vast te maken met het feit dat ik geboren ben in de barre winter van februari 1954. Mijn ouders woonden toen op het werkeiland Lelystad (nu Le lystad-haven). Toen het IJssel- meer dichtvroor, was er geen verbinding meer met de vaste wal, want de boot - die de ver binding onderhield met Harder wijk en waar mijn vader kapi tein op was - kon niet varen. Omdat de dokter complicaties verwachtte bij de bevalling werd mijn moeder per helikop ter naar het ziekenhuis in Er- melo gebracht. Na mijn ge boorte kwam hij op de schaats om mij te bewonderen. Jenny Duijf-Flobbe In de winter van 1963 was ik 8 jaar. Samen met mijn ouders en mijn jongere zusje zijn wij over het dichtgevroren IJsselmeer van Friesland naar Noord-Hol land gereden. Op het ijs stonden agenten het verkeer te regelen, verkeersborden wezen de goede weg. Onvoorstelbaar, maar de foto's die mijn ouders toen maakten zijn het bewijs dat het echt gebeurd is! In diezelfde winter reed mijn vader als een van de weinigen de Elfsteden tocht uit. Vraag niet hoe hij het voor elkaar kreeg, maar hij pres teerde het! Tjitske de Jong 13 jaar. De aanhoudende zware sneeuwval samen met de strie mende noordoostenwind maakte een metershoog sneeuwduin voor de ingang van ons huis. Mijn vader had een pad gemaakt, waardoor ik sa men met broers en zussen tus sen twee sneeuwwanden door naar buiten liep. Dagelijks werd er sneeuw geruimd en leegde mijn moeder de aslade om de gladheid op het pad te bestrij den. 18 januari bij min 18 graden Celsius begon mijn broer Walter zijn Elfstedentocht. Hij heeft niet de finish gehaald. Van de 9294 toerrijders haalden er 69 de eindstreep. Lisa Dijkstra - van der Veen ders om koeien te verlossen. Na een twee uur durende keizer snede bracht dezelfde shovel mij weer terug. Dat was nodig om dat de weg inmiddels weer was volgesneeuwd. Ik reed twee maanden met sneeuwkettingen en bracht 's morgens de kinder arts naar het ziekenhuis in As sen. Wim van Baalen Op 2 januari 2003 keerden wij terug van vakantie. We nader den Parijs om 14.30 uur, sloten aan in een file en stonden al snel stil, drie rijen dik. Motoren wer den uitgezet, jassen gingen aan, en het werd later en later. Nie mand wist wat gaande was, maar de weg was een grote ijs baan. Rond 22.00 uur doofde langzaam alle autolichten, veel mensen gingen slapen: een si nistere sfeer, zo'n bomvolle weg, maar doodstil. Rond 02.30 uur werden we gewekt door gendar mes die op de ruiten bonkten, we konden weer gaan rijden. Bij het eerste tankstation stond de volgende file, bij de wc's. Puck Banens Vink Ik ben geboren op 5 januari 1956. Er was in Rotterdam woning nood. Mijn ouders woonden driehoog op zolder bij vrienden. Ik was net geboren en sliep in mijn wiegje bij het raam. 's Nachts stak er een sneeuw storm op en volgens de overle vering lag er 's ochtends een laag sneeuw in mijn wieg. Het raam had overal kieren. Overblijfsel van de oorlog. Het is goed afge lopen. Ben, in prima gezond heid, inmiddels 65. Caroline Weggemans- van Dilst In de winter van 1979 was ik praktiserend veearts in Drenthe. 's Nachts reed ik met een grote shovel voor mij uit naar veehou- In de winter van 1963 woonde ik op het Abbegaasterketting, een buurtschap in Friesland. Ik was Ik was in 1962 dienstplichtig mi litair. In december begon het al te sneeuwen en de temperatuur zakte tot -20°C. Dan stond je in je eerste grijs, een prikkende Engelse stof die wel de kou doorliet, buiten in de houding. Na het kerstreces lag de sneeuw zo hoog, dat exerceren niet kon. Het water in je veldfles bevroor tijdens het lopen. We moesten met onze kleine pioniersschop omliggende dorpen rond Grave bevrijden, want er kon geen ver keer meer door. En dat voor 1,25 gulden per dag! Hans Cammenga Ik herinner mij vooral de ijs koude winters van zo'n vijftig jaar terug, toen ik mijn vader al tijd hielp in de melkwijk. Wij hadden een melkzaak op Sint Marten in Arnhem, zeven kin deren. Iedereen hielp mee. Ik kan me niet anders dan ijskoude winters herinneren. Elke och tend heel vroeg, tegen 05.00 uur, zaterdag 9 januari 2021 GO Ik overdrijf niet: honderden verha len stuurde u over de koude win ters, waar u (nou ja, meestal dan) naar terugverlangt. Prachtige her inneringen, gevoelige anekdotes, mooie beschrijvingen. Natuurlijk kunnen we ze niet allemaal afdruk ken. Ik hoop dat u zich kunt war men aan de verhalen van de ande ren. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Op het ijs stonden agenten het verkeer te regelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10