Kinderen hebben meer aan een goede scheiding dan aan een slecht huwelijk' Ik voelde me schuldig dat mijn zoon moet pendelen' Kluun (56)2 schrijver en columnist Yora Rienstra (39), cabaretier 28 ,,Ik heb drie dochters van 12, 16 en 22 jaar. Mijn oudste verloor haar moeder toen ze drie was. Ik had toen een verhouding met een andere vrouw. Een klein jaar na de dood van mijn eerste vrouw wer den we officieel een stel. We zijn tien jaar samen geweest en kregen er twee dochters bij. Ook mijn oudste be schouwt haar echt als haar moeder. Na de scheiding is hun band gebleven, ik wilde niet dat zij voor de tweede keer een moeder zou ver liezen. Mijn oudste woont nu op zichzelf, de jong- sten pendelen tussen mij en mijn ex. We zijn een jaar in relatiethera pie geweest, ook na de schei ding gingen we daarmee door om af te stemmen hoe we met de kinderen zouden omgaan. Onze therapeut zei dat kinderen meer hebben aan een goede scheiding dan aan een slecht huwelijk. We zijn nu acht jaar uit elkaar. We hebben een vast schema, maar proberen flexibel te zijn. Ik ben iemand die snel switcht, mijn ex houdt van struc tuur. Om gedoe te voorkomen hebben we een convenant van 45 pagina's op gesteld. Mijn nieuwe vriendin moet daar om lachen, die heeft met haar ex niets vastgelegd, maar voor ons werkt het. Toen onze kinderen jong waren vond ik het lastiger om de hele dag voor ze te zorgen. Maar nu ze ouder zijn mis ik hun aanwezigheid op de dagen dat ze bij hun moeder zijn. Ik heb gemerkt dat de stereotiepe man-vrouwverschillen na de scheiding zijn vergroot. Nu heb ben mijn dochters te maken met een mannen- en een vrouwen huishouden.'' ,,Met de moeder van mijn oud ste zoon van 8 heb ik co-ouder schap. Mijn ex en ik zien elkaar veel en gunnen elkaar alles; onze zoon mag beide levens he lemaal meemaken. In het begin was het voor mij confronterend dat we ieder een nieuwe relatie had den, maar door el- kaars nieuwe situa tie te accepteren hebben we ervoor gezorgd dat ons kind geen loyali teitsprobleem kreeg. En nu is het voor hem vooral een verrijking. Kin deren willen hun ouders geluk kig zien en vinden het ergens ook leuk als je weer verliefd bent. Ik vond de tijd voordat ik mijn nieuwe vriendin ontmoette en onze jongste zoon erbij kwam, pittiger. Als mijn zoon wegging moest ik een hele dag wennen. Dus ging ik vaak uit. Als ik 's ochtends wakker werd, dacht ik: wat leid ik nou voor raar leven, met m'n moederfiets dronken door de stad? Zeker in het begin heb ik me schuldig gevoeld dat mijn zoon heen en weer moet. Hij moet flexibel zijn, terwijl wij de keus maakten om uit elkaar te gaan. Een ander nadeel van co-ouder schap is natuurlijk dat ik hem mis. Soms is hij er niet op momenten die voor mij belangrijk zijn. Een voordeel is dat hij zowel van mij als van mijn ex veel aandacht krijgt. Ik deel mijn werk zo in dat ik niets hoef te doen als hij er is. Ik ben beschikbaarder dan veel ouders die bij elkaar zijn. Als ik kijk naar mijn generatie, zie ik meer stellen die scheiden omdat ze voor hun eigen geluk kiezen. Terwijl de generatie van mijn ouders zegt: doe er alles aan om bij elkaar te blijven. Maar je leeft maar één keer.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108