Acteur en schrijver Lykele Muus (33) is een van de miljoen alleenstaande ouders in Nederland. Hij miste boeken over single ouderschap, dus schreef hij er zelf maar een. Zo kan het dus ook werd een persoonlijk verhaal, verweven met interviews met bekende ouders die het alleen doen. Met natte wangen en een droge keel zei ik tegen de moeder van mijn dochter: 'Dan moeten we er maar mee stoppen'. Een paar honderd meter verderop zat Nine in de kleuterklas. We hadden er alles aan gedaan om ons kaartenhuis weer op te bouwen, maar onze relatie was niet meer te redden. Mijn eigen ouders, zelf gescheiden, von den het nieuws dat we uit elkaar gingen verschrikkelijk. Ze hadden zo gehoopt dat deze ellende ons bespaard zou blijven. Mijn vrienden vonden het zielig dat onze relatie was 'mislukt' en hadden medelijden met Nine. En iedereen wilde weten hoe we dit aan gingen pakken, wat we haar zouden vertellen, hoe ons leven eruit zou gaan zien. Maar wij hadden zelf nog geen idee. We wisten alleen dat we eerst een huis voor mij moesten vinden en dat het tot die tijd thuis zou blijven zoals het was. Als alleenstaande een huis in Amster dam vinden bleek moeilijker dan op blote voeten de Mount Everest beklimmen. Ik had nog nooit op mezelf gewoond en vond het idee eerder angstaanjagend dan bevrij dend. Op de dagen dat ik met Nine was voelde ik me bekeken, alsof alles en ieder een ineens medelijden met me had. En ondertussen zag ik de donkere wolken van de dreigende eenzaamheid steeds dichterbij komen. Ik snakte naar verlich tend advies en positieve voorbeelden. Toen ik me in dat onheilspellende al leenstaande ouderschap begon te verdie pen, verbaasde het me dat er zo weinig over is geschreven, terwijl deze levens vorm toch steeds vaker voorkomt. Volgens cijfers van het CBS komt het aantal alleen staande ouders dit jaar boven het miljoen. We worden steeds individueler en relaties duren minder lang, maar in veel hoofden, aanvankelijk ook in het mijne, is de ideale relatie nog steeds mannetje-vrouwtje-tot- de-dood-hen-scheidt. Terwijl er ook uit andere gezinsvormen veel, of misschien wel méér, geluk valt te halen. Nadat ik eindelijk een nieuwe woning voor mezelf en Nine had gevonden, en daar in de beginjaren met vallen en opstaan een 26 En dan sta j e er ineens alleen voor Zo kan het dus ook, een nieuw leven als single ouder ver schijnt dinsdag bij Uitgeverij Muus (€20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106