CORONA VACCINATIE 8 NIEUWS Als iemand die prik verdient dan zij, vindt columnist Hugo Borst. Vanochtend krijgt Debora van Iperen (59) haar vaccinatie. Ze is de eerste Rotterdamse (verpleeghuis)zorgmedewerker die wordt ingeënt tegen corona. OM vervolgt fiscus niet 'Zet wolvenhek om Friesland' 15.000 in acute zorg ingeënt van haar eigen geld aardbeien mee voor een hulpbehoevend stel en wast het fruit en prakt het op een boterhammetje. Maar dSt is de bedoeling niet, zegt de teamleider streng. Na anderhalfjaar is Debora klaar met die zorgorganisatie. Ze gaat op zoek naar een andere baan. In de zorg natuurlijk. Eind oktober blijkt Debora niet meer immuun: ze loopt corona op in het ver pleeghuis waar een vreselijke uitbraak is. 27 bewoners overlijden daar. Twaalf zorgmedewerkers worden ziek, onder wie Debora. Corona, ditmaal bij haar aangetoond met een PCR-test, blijkt een veelkoppig monster. Weer die moeheid, maar Debora heeft nu ook koorts. Overal in haar lijf scherpe steken. In haar benen, in haar borst. En hoofdpijn. Alles ruikt naar uien, zelfs water proeft zo. Haar eet lust is weg. Ze is vreselijk moe. Ze slaapt veertien uur per etmaal. Eenmaal op de been is alle energie weg. De vaatwasser uitruimen: doodmoe. Honden uitlaten: doodmoe. Na drie weken afwezigheid gaat ze voorzichtig weer aan het werk. Geur en smaak zijn nog steeds niet hele maal terug. We weten wie de beste Nederlandse voetballer is (Hakim Ziyech), de knapste vrouw (Doutzen Kroes), de beste tv-pre- sentator (Matthijs van Nieuwkerk). Nooit zal iemand roepen dat Debora van Iperen de beste verpleeghuisverzor- gende van Nederland is. Of ze dat daad werkelijk is doet er niet toe (de keuze erken in de ouderen zorg, zegt ze, is in de kern prachtig. Ze doet dat bijna dertig jaar. In die tijd is ze nooit ziek geweest. Maar in de eerste coronagolf, het is eind maart, voelt Debora van Ipe- ren zich ineens moe. Zó vreselijk moe. Haar luchtwegen zijn geïrriteerd. Alsof er een mondkapje in haar keel is blijven steken. Dat kan niet, want mondkapjes zijn er niet in de thuiszorg of ouderenzorg, bescher mende middelen zijn voorbehouden aan ziekenhuizen. Debora weet het zeker: het oudere echtpaar dat ze thuis bezocht en op de ic terecht is gekomen - een van de twee - heeft haar geïnfecteerd. Ze ligt uitgeteld in haar eigen bed. Reuk en smaak zijn verdwenen. De wc haalt ze, maar buiten adem. Testen zijn er eind maart niet. De diagnose, een bevestiging van haar ver- moeden, komt van haar huisarts: corona. Bang is Debora er niet voor. Ook niet als ze hoort dat de vrouw die haar mogelijk heeft aangestoken is gestorven. IJzig kalm blijft ze. We appen elkaar - al jaren. Debora schrijft me een maand na de eer ste verschijnselen: 'Hoop nu echt dat ik weer snel hersteld ben zodat ik weer nuttig kan zijn voor eenzame ouderen. Hun isolement is schrijnend. Voordeel is dat ik nu immuun ben.' Als iemand kan (na)vertellen wat Covid-19 kan aanrichten, hoe corona voelt, dan Debora wel. Niet één, maar twee keer krijgt ze in 2020 corona. De eerste keer dus eind maart. Drie weken is ze aan bed gekluisterd, in totaal zes we ken is ze uit de roulatie. En haar teamlei der maar bellen en pushen. Wanneer ze nou weer komt werken? Het is dezelfde vrouw die Debora steeds verwijt te lang bij haar cliënten te blijven hangen. Dat klopt op zich. Debora gaat een bloemetje kopen met een vrouw die zo alleen is en een ijsje met een oudere heer. Ze neemt vrijdag 8 januari 2021 GO VEGHEL Op de tweede dag van de vaccinatie zijn gisteren 9000 medewer kers in de acute zorg ge vaccineerd. Dat heeft het Landelijk Netwerk Acute Zorg laten weten. Woens dag waren dat er 6000. Vandaag opent de GGD lo caties in Houten en in Rot terdam, daarna kunnen de aantallen verder stijgen. In totaal komen er 30.000 medewerkers uit de acute zorg in ziekenhuizen en bij ambulancediensten in aan merking voor een prik. De verwachting is dat de vac cinatie van deze groep maandag is afgerond. LEEUWARDEN Een groep Friese veehouders wil een hek rond de provincie Friesland plaatsen om wol ven buiten de deur te hou den. De boeren zijn bang dat koeien en schapen bin nen tien jaar uit de wei zul len verdwijnen door 'de snelle en ongelimiteerde uitbreiding van de wolf'. De veehouders denken dat er over vijf jaar 50 tot 150 wolven in Nederland zijn. Het hek moet enkele hon derden kilometers lang worden en gaat ongeveer 2 miljoen euo kosten. Wolvendeskundige Glenn Lelieveld van de Zoogdier vereniging noemt een wol- venhek 'ecologisch, juri disch, financieel en prak tisch niet haalbaar.' We moeten zuinig zij n op onze Debora's DEN HAAG Het Openbaar Ministerie gaat geen straf rechtelijk onderzoek instel len naar de Belastingdienst en zijn ambtenaren in ver band met de kinderopvang- toeslagaffaire. Het ziet geen 'strafrechtelijke ver denking'. Het OM zegt zich te realiseren dat dit voor de getroffen ouders een teleurstelling kan zijn. Maar die kunnen via een andere procedure alsnog om ver volging vragen. Het minis terie van Financiën re ageerde dat dit 'niet bete kent dat de ouders geen onrecht is aangedaan'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8